Нитра

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За реката, вид. Нитра (река).
Нитра
Nitra
Град
Nitra CoA.svg
грб
Земја Словачка
Регион Нитра
Округ Нитра
Реки Река Нитра
Височина 190 м
Координати 48°18′25″ СГШ 18°05′11″ ИГД / 
Највисока точка
 - височина 587 м
Најниска точка
 - височина 138 м
Површина 100,48 км²
Население 84.800 (2006-12-31)
Прв пат споменат 828
Градоначалник Јозеф Двонч
Часовен појас СЕВ (UTC+1)
 - лете (ЛСВ) СЕЛВ (UTC+2)
Поштенски бр. 949 01
Повикувачки бр. +421-37
Регистарски таблички NR
Местоположба во Словачка
Местоположба во Словачка
Местоположба во Словачка
Местоположба во регионот Нитра
Местоположба во регионот Нитра
Местоположба во регионот Нитра
На Ризницата: Нитра
Nitra
Статистики: MOŠ/MIS
Портал: www.nitra.sk

Нитра (словачки: Nitra) е град во западна Словачка. Нитра се наоѓа на падините на планината Зобор, поточно во долината на реката Нитра. Со население од околу 85.000 жители, тој е петти најголем град во Словачка.[1] Нитра е исто така еден од најстарите градови во Словачка и најран политички и економски центар. Денес, Нитра е центар на регионот Нитра, како и на округот Нитра.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Нитра е збратимена со:

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Lacika, Ján (2003). Nitra and its environs. Visiting Slovakia (1st ed. издание). Bratislava, Slovakia: Dajama. ISBN 80-88975-53-0. 
  1. „The largest cities in Slovakia“. Slovensko.com. http://www.slovensko.com/about/slovakia-cities/. посет. 6 мај 2009 г. 
  2. Zielona Góra - Partner Cities. © 2008 Urzędu Miasta Zielona Góra.. http://www.zielona-gora.pl/umzg/index.php?id=1111&lng=pl. посет. 7 декември 2008 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]