Ческе Будјејовице

Координати: 48°58′29″N 14°28′29″E / 48.97472° СГШ; 14.47472° ИГД / 48.97472; 14.47472
Од Википедија — слободната енциклопедија
48°58′29″N 14°28′29″E / 48.97472° СГШ; 14.47472° ИГД / 48.97472; 14.47472
Ческе Будјејовице
České Budějovice
Budweis
Град
Знаме
Грб
Земја Чешка
Крај Јужночешки крај
Округ Будјејовички округ
Река В‘лтава, Малше
Место Плоштад Пшемисл Отакар II
 - височина 381 м
 - координати 48°58′29″N 14°28′29″E / 48.97472° СГШ; 14.47472° ИГД / 48.97472; 14.47472
Површина 55,56 км2
Население 94.747 (2006)
Густина 1.705 /km² (4.416 /sq mi)
Основано 1055
Градоначалник Juraj Thoma (ODS)
Часовен појас CET (UTC+1)
 - лете (ЛСВ) CEST (UTC+2)
Поштенски бр. 370 01
На Ризницата: Ческе Будјејовице
Портал: www.c-budejovice.cz

Ческе Будјејовице (МФА: [ˈtʃɛskɛː ˈbuɟɛjovɪtsɛ]; чешки: České Budějovice разговорно: Budějce (Будјејце) ; германски: Budweis или Böhmisch Budweis; полски: Czeskie Budziejowice) — град во Чешката Република. Тој е административен центар и најголем град во Јужночешкиот крај. Слично име има со градот на соседна Словачка, Моравске Будјејовице во Моравија.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Ческе Будјејовице е збратимен со следните градови:

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Градскиот плоштад „Пшемисл Отакар II “
Катедралата Св. Никола со Црната Кула на спротивната страна