Трнава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трнава
Trnava
Град
Катедрала Свети Јован Крстител.
Знаме
Грб
Земја Словачка
Регион Трнавски
Округ Трнава
Реки Trnávka
Височина 146 м
Координати 48°22′39″N 17°35′18″E / 48.37750° СГШ; 17.58833° ИГД / 48.37750; 17.58833
Површина 71,535 км2
Население 68.466 (2006-12-31)
Првпат споменат 1211
Градоначалник Петер Брочка
Часовен појас CET (UTC+1)
 - лете (ЛСВ) CEST (UTC+2)
Поштенски бр. 917 01
Повикувачки бр. +421-33
Регистарска табличка TT
Местоположба во Словачка
Местоположба во Словачка
Местоположба во Словачка
Местоположба во Словачка
Местоположба во Словачка
Местоположба во регионот Трнава
Местоположба во регионот Трнава
Местоположба во регионот Трнава
Местоположба во регионот Трнава
Местоположба во регионот Трнава
На Ризницата: Трнава
Trnava
Статистики: MOŠ/MIS
Портал: www.trnava.sk

Трнава (словачки: Trnava) — град во западна Словачка, на наоѓа 47 километри североисточно од Братислава, поточно се наоѓа на реката Трнавка. Градот е седиште на Трнавскиот крај и на округот Трнава. Градот бил седиште на католичката епископија во периодот од 1541 до 1820 и повторно од 1977 година. Градпот има многу цркви и во Словачка е познат како „Словачки Рим“.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2001 година, Трнава има население од околу 70.286 жители.

Националности (2001):

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]