Тренчин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Координати: 48°53′31″N 18°02′12″E / 48.89194° N; 18.03667° E / 48.89194; 18.03667
Тренчин
Trenčín
град
Поглед кон градот
Coat of arms of Trenčin.png
Грб
Земја Slovakia
Регион Тренчински регион
Округ Тренчин
Туристички регион Поважје
Реки Вах
Височина 211 м
Координати 48°53′31″N 18°02′12″E / 48.89194° N; 18.03667° E / 48.89194; 18.03667
Површина 81,996 км2
Население 56.365 (2009-01-01)
Густина 687 /km² (1.779 /sq mi)
Првпат споменат ~150
Градоначалник Ричард Рубничек (независен)
Часовен појас CET (UTC+1)
 - лете (ЛСВ) CEST (UTC+2)
Поштенски бр. 91101
Повикувачки бр. +421-32
Регистарски таблички TN
Местоположба во Словачка
Местоположба во Словачка
Местоположба во Словачка
Местоположба во Тренчинскиот регион.
Местоположба во Тренчинскиот регион.
Местоположба во Тренчинскиот регион.
На Ризницата: Тренчин
Trenčín
Статистики: MOŠ/MIS
Портал: www.trencin.sk

Тренчин (словачки: Trenčín, германски: Trentschin; унгарски: Trencsén) е град во Словачка. Градот се наоѓа во долината на реката Вах во близина на границата со Чешка. Тренчин се наоѓа на околу 120 километри од Братислава и има население од околу 56.000 жители и тоа го прави деветти најголем град во државата.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]