Келце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Келце
Колаж од Келце
Колаж од Келце
Грб на Келце
Келце is located in Полска
Келце
Келце
Координати: 50°53′N 20°37′E / 50.883° СГШ; 20.617° ИГД / 50.883; 20.617
ДржаваПолска
ВојводствоСветокришко
СоздаденXI век
Права на град1364
Управа
 • ГрадоначалникВојќех Љубавски
Површина
 • Вкупна109,65 км2 (42,34 ми2)
Најг. вис.&10000000000000408000000408 м
Најм. вис.&10000000000000260000000260 м
Население (2014)
 • Вкупно199.475
 • Густина1,819/км2 (4,71/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.25-001 до 25-900
Повик. бр.+48 41
ISO 3166PL-KI
Рег. таб.TK
Мреж. местоum.kielce.pl

Келце (полски: Kielce) — град во Полска во Светокришкото Војводство. Претставува важен економски и културен центар на Полска. Во 2014 година во градот живееле 199.475 жители.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа на југ на Полска, во Светокришките Планини. Низ градот минува рекичка, Силница. Порано Келце бил важен центар за експлоатација на камен, а во денешни дни тој е трговски и културен центар.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ludność. Stan i struktura ludności oraz ruch naturalny w przekroju terytorialnym. Stanu w dniu 30 VI 2014 r. (полски). Warsaw, Poland: Główny Urząd Statystyczny. 2014. ISSN 1734-6118. Архивирано од изворникот на 2014-12-02. Посетено на 2015-12-08.