Вроцлав

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вроцлав
City
Wrocław Collage.png
Знаме на Вроцлав
Знаме
Грб на Вроцлав
Грб
Гесло: Wrocław - Miasto spotkań / Вроцлав - место за средби
Вроцлав се наоѓа во Полска
Вроцлав
Координати: 51°06′28″ СГШ 17°02′18″ ИГД / 
Земја Полска
Војводство Долношлеско
Округ градски округ
Основан 10 век
Град од 1262
Управа
 • Градоначалник Рафал Дуткевич
Површина
 • City 293 km2 (113 sq mi)
Надм. вис. 111 m (364 ft)
Население (2014)
 • City 633.802
 • Густина 2,200/km2 (5,600/sq mi)
 • Метро 1.030.000
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Поштенски број 50-041 to 54-612
Повик. бр. +48 71
Автомобилски број DW
Мреж. место wroclaw.pl

Вроцлав (полски: Wrocław, германски: Breslau, чешки: Vratislav)— град во југозападна Полска. Тој е четврт град по големина во Полска. Вроцлав се наоѓа на двете страни на реката Одра. Има површина од 293 км² и 633.802 жители (2014).

Вроцлав