Згожелечки Округ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Згожелечки Округ
Powiat zgorzelecki
округ
Знаме на Згожелечки ОкругГрб на Згожелечки Округ
Местоположба во војводството
Местоположба во војводството
Земја Полска
ВојводствоДолношлеско
СедиштеЗгожелец
Општини
Површина
 • Вкупно838,11 км2 (32,360 ми2)
Население (2019[1])
 • Вкупно89.612
 • Густина1,1/км2 (2,8/ми2)
 • Градскo60.664
 • Селско28.948
Рег. таб.DZG
Мреж. местоpowiat.zgorzelec.pl

Згожелечки Округ (полски: powiat zgorzelecki) — округ во Долношлеското Војводство, Полска. Созаден е на 1 јануари 1999 г. со управната реформа од претходната година. Се наоѓа во крајниот југозапад на земјата, на тромеѓата со Германија и Чешка. Седиште е Згожелец, сместен на границата со Германија; други градови се Богатиња, Пјењск, Завидув и Венглињец.

Округот зафаќа површина од 838,1 км2 и во 2019 г. броел 89,612 жители. Најнаселени градови се Згожелец (30.374) и Богатиња (17.436).

Соседни места[уреди | уреди извор]

Згожелечкиот Округ се граничи со Жарскиот и Жагањскиот на север и Болеславјечкиот и Лубањскиот на исток. На југ Чешка (округот Либерец), а на запад со Германија (округот Герлиц).

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Округот се дели на седум општини од кои све се градски, три се градско-селски и две се селски. Тука се наведени надолно по бројот на жители во 2019 г.

Општина Вид Површина
(км2)
Население
(2019)
Седиште
Згожелец градска 15,9 30.374
Богатиња градско-селска 136,2 23.083 Богатиња
Пјењск градско-селска 110,3 9.068 Пјењск
Згожелец селска 136,0 8.504 Згожелец*
Венглињец градско-селска 338,4 8.351 Венглињец
Суликув селска 95,2 6.052 Суликув
Завидув градска 6,1 4.180
* седиштето не е дел од општината

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Population. Size and structure and vital statistics in Poland by territorial division in 2019. As of 30th June“. stat.gov.pl. Statistics Poland. 15 ноември 2019. Посетено на 14 февруари 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]