Згожелечки Округ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Згожелечки Округ
Powiat zgorzelecki
округ
Знаме на Згожелечки ОкругГрб на Згожелечки Округ
Местоположба во војводството
Местоположба во војводството
Земја Полска
ВојводствоДолношлеско
СедиштеЗгожелец
Општини
Површина
 • Вкупно838,11 км2 (32,360 ми2)
Население (2019[1])
 • Вкупно89.612
 • Густина1,1/км2 (2,8/ми2)
 • Градскo60.664
 • Селско28.948
Рег. таб.DZG
Мреж. местоpowiat.zgorzelec.pl

Згожелечки Округ (полски: powiat zgorzelecki) — округ во Долношлеското Војводство, Полска. Созаден е на 1 јануари 1999 г. со управната реформа од претходната година. Се наоѓа во крајниот југозапад на земјата, на тромеѓата со Германија и Чешка. Седиште е Згожелец, сместен на границата со Германија; други градови се Богатиња, Пјењск, Завидув и Венглињец.

Округот зафаќа површина од 838,1 км2 и во 2019 г. броел 89,612 жители. Најнаселени градови се Згожелец (30.374) и Богатиња (17.436).

Соседни места[уреди | уреди извор]

Згожелечкиот Округ се граничи со Жарскиот и Жагањскиот на север и Болеславјечкиот и Лубањскиот на исток. На југ Чешка (округот Либерец), а на запад со Германија (округот Герлиц).

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Округот се дели на седум општини од кои све се градски, три се градско-селски и две се селски. Тука се наведени надолно по бројот на жители во 2019 г.

Општина Вид Површина
(км2)
Население
(2019)
Седиште
Згожелец градска 15,9 30.374
Богатиња градско-селска 136,2 23.083 Богатиња
Пјењск градско-селска 110,3 9.068 Пјењск
Згожелец селска 136,0 8.504 Згожелец*
Венглињец градско-селска 338,4 8.351 Венглињец
Суликув селска 95,2 6.052 Суликув
Завидув градска 6,1 4.180
* седиштето не е дел од општината

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Population. Size and structure and vital statistics in Poland by territorial division in 2019. As of 30th June“. stat.gov.pl. Statistics Poland. 15 ноември 2019. Посетено на 14 февруари 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]