Прејди на содржината

Клавдиј Птоломеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Средновековна слика на Клавдиј Птоломеј

Клавдиј Птоломеј (латински: Claudius Ptolemaeus, грчки: Κλαύδιος Πτολεμαῖος) бил познат римски историчар, географ и астроном, којшто живеел во Александрија.

Име и потекло[уреди | уреди извор]

Се претпоставува дека бил припадник на грчката заедница во Египет. Но исто така постојат податоци кои укажуваат дека е можно да бил хеленизиран египќанин.