Европско првенство во ракомет за мажи 2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
2016 Европско првенство во ракомет
за мажи 2016
Податоци за турнирот
Домаќини Полска
Датуми15–31 јануари
Екипи16 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 5 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Германија (2. титула)
Второпласиран Шпанија
Третопласиран Хрватска
Четвртопласиран Норвешка
Статистикa за турнирот
Натпревари48
Дадени голови2629 (54.77 по натпр.)
Гледачи400.815 (8.350 по натпр.)
Најдобар стрелецШпанија Валеро Ривера
(48 голови)
Најдобар играчШпанија Раул Ентрериос[1]

Европското првенство во ракомет за мажи 2016 било 11. Европско првенство во ракомет за мажи организирано од Европската ракометна федерација. Првенството за првпат било одржано во Полска и тоа од 15 до 31 јануари 2016 година. Покрај Полска, кандидатури за организација поднеле и Хрватска и Норвешка.

Полска била избрана за домаќин на конгресот на ЕХФ одржан во Монако на 23 јуни 2012 година со 58% од гласовите.[2]

Германија ја освоила втората титула победувајќи ја Шпанија со 24–17 во финалето.[3] Хрватска го освоила бронзениот медал, победувајќи ја Норвешка со 31–24.[4]

Сали[уреди | уреди извор]

Краков Гдањск / Сопот
Таурон арена
Капацитет: 15,328
Ерго арена
Капацитет: 11,409
Катовице Вроцлав
Сподек
Капацитет: 11,036
Сала на стогодишнината
Капацитет: 8,500

Судии[уреди | уреди извор]

На 30 септември 2015 година биле објавени 12 судиски двојки.[5]

Земја Судии
 Белорусија Андреј Гуско
Сијархеј Репкин
 Хрватска Матија Губица
Борис Молошевиќ
 Чешка Вацлав Хорачек
Јиржи Новотни
 Данска Мартин Гјединг
Мадс Хансен
 Франција Стеван Пишон
Лорен Ревере
 Германија Ларс Гајпел
Маркус Хелбиг

Земја Судии
 Латвија Зигмарс Столаровс
Ренарс Лицис
Македонија Македонија Ѓорѓи Начевски
Славе Николов
 Португалија Дуарте Сантос
Рикардо Фонсека
 Романија Богдан Старк
Ромео Штефан
 Шпанија Оскар Ралуј
Анхел Сабросо
 Шведска Михаел Јохансон
Јасмин Клико

Квалификации[уреди | уреди извор]

Квалификувани екипи[уреди | уреди извор]

Земја Квалификувана како Датум на квалификување Претходни учества
 Полска 00домаќин 0023 јуни 2012 7 0 (2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014)
 Унгарија 00победник на група 5 002 мај 2015 92 (1994, 1996, 1998, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014)
 Данска 00победник на група 2 003 мај 2015 100 (1994, 1996, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014)
 Франција 00победник на група 6 003 мај 2015 112 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014)
 Шведска 00победник на група 3 003 мај 2015 102 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2008, 2010, 2012, 2014)
 Словенија 00второпласирана во група 3 0010 јуни 2015 92 (1994, 1996, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012)
 Хрватска 00победник на група 1 0010 јуни 2015 112 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014)
 Норвешка 00второпласирана во група 1 0010 јуни 2015 62 (2000, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014)
 Шпанија 00победник на група 7 0010 јуни 2015 112 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014)
 Германија 00второпласирана во група 7 0010 јуни 2015 102 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012)
 Исланд 00победник на група 4 0014 јуни 2015 82 (2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014)
 Србија 00второпласирана во група 4 0014 јуни 2015 32 (2010, 2012, 2014)
 Црна Гора 00најдобра третопласирана екипа 0014 јуни 2015 22 (2008, 2014)
 Русија 00второпласирана во група 5 0014 јуни 2015 112 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014)
 Македонија 00второпласирана во група 6 0014 јуни 2015 32 (1998, 2012, 2014)
 Белорусија 00второпласирана во група 2 0014 јуни 2015 30 (1994, 2008, 2014)

Влечење на групи[уреди | уреди извор]

Влечењето на групи било одржано на 18 јуни 2015 година.[6]

1. шешир 2. шешир 3. шешир 4. шешир

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Сите времиња се по месното време (UTC+1).

     Екипи кои продолжиле во наредната фаза
     Екипи кои го завршиле натпреварувањето

Група А[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Полска 3 3 0 0 84 76 +8 6
0  Франција 3 2 0 1 91 80 +11 4
0  Македонија 3 0 1 2 73 81 −8 1
0  Србија 3 0 1 2 81 92 −11 1
15 јануари 2016
18:00
Франција  30–23  Македонија Таурон арена, Краков
Гледачи: 9,000
Судии: Гјединг, Хансен (ДАН)
Сорендо 6 (12–12) К. Лазаров 9
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон
15 јануари 2016
20:30
Полска  29–28  Србија Таурон арена, Краков
Гледачи: 14,100
Судии: Старк, Штефан (РОМ)
Јурецки 7 (14–15) Ненадиќ, Никчевиќ 7
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card

17 јануари 2016
18:15
Србија  26–36  Франција Таурон арена, Краков
Гледачи: 10,900
Судии: Јохансон, Клико (ШВЕ)
Шешум 7 (16–19) Њокас 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
17 јануари 2016
20:30
Македонија  23–24  Полска Таурон арена, Краков
Гледачи: 14,200
Судии: Гајпел, Хелбиг (ГЕР)
К. Лазаров 8 (13–11) Шипшак 6
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон 1×Red card

19 јануари 2016
18:15
Македонија  27–27  Србија Таурон арена, Краков
Гледачи: 11,000
Судии: Хорачек, Новотни (ЧЕШ)
Манасков 10 (13–13) Ненадиќ, Шешум 7
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
19 јанаури 2016
20:30
Франција  25–31  Полска Таурон арена, Краков
Гледачи: 14,854
Судии: Лопес, Рамирес (ШПА)
Абало, Мае 5 (12–15) Биелецки 9
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

Група Б[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Норвешка 3 2 0 1 88 84 +4 4
0  Хрватска 3 2 0 1 95 83 +12 4
0  Белорусија 3 1 0 2 87 94 −7 2
0  Исланд 3 1 0 2 92 101 −9 2
15 јануари 2016
16:00
Хрватска  27–21  Белорусија Сподек, Катовице
Гледачи: 5,000
Судии: Јохансон, Клико (ШВЕ)
Штрлек 9 (15–15) Рутенка 8
Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card
15 јануари 2016
18:15
Исланд  26–25  Норвешка Сподек, Катовице
Гледачи: 6,200
Судии: Гајпел, Хелбиг (ГЕР)
Палмарсон 8 (10–11) Бјорнсен 7
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

17 јануари 2016
16:00
Белорусија  39–38  Исланд Сподек, Катовице
Гледачи: 6,200
Судии: Хорачек, Новотни (ЧЕШ)
Пуховски 11 (17–18) Петерсон 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
19 јануари 2016
18:15
Белорусија  27–29  Норвешка Сподек, Катовице
Гледачи: 6,800
Судии: Гјединг, Хансен (ДАН)
Рутенка 9 (13–12) Бјорнсен, О'Саливан 5
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
19 јануари 2016
20:30
Хрватска  37–28  Исланд Сподек, Катовице
Гледачи: 7,000
Судии: Старк, Штефан (РОМ)
Мариќ 8 (19–10) Гунарсон, Сигурдсон 6
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Група Ц[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Шпанија 3 2 1 0 80 75 +5 5
0  Германија 3 2 0 1 81 79 +2 4
0  Шведска 3 1 0 2 71 72 −1 2
0  Словенија 3 0 1 2 66 72 −6 1
16 јануари 2016
18:30
Шпанија  32–29  Германија Сала на стогодишнината, Вроцлав
Гледачи: 6,500
Судии: Пишон, Ревере (ФРА)
Ривера 7 (18–15) Дисингер 6
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон
16 јануари 2016
20:45
Шведска  23–21  Словенија Сала на стогодишнината, Вроцлав
Гледачи: 6,500
Судии: Столаровс, Лицис (ЛАТ)
Екберг 4 (16–9) Габер 5
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 2×добил жолт картон

18 јануари 2016
18:15
Словенија  24–24  Шпанија Сала на стогодишнината, Вроцлав
Гледачи: 6,000
Судии: Гуско, Репкин (БЛР)
Жвижеј 6 (13–10) Агинагалде 6
Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card
18 јануари 2016
20:30
Германија  27–26  Шведска Сала на стогодишнината, Вроцлав
Гледачи: 6,500
Судии: Губица, Милошевиќ (ХРВ)
Рајхман 9 (13–17) Јакобсон 8
Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон

20 јануари 2016
17:15
Германија  25–21  Словенија Сала на стогодишнината, Вроцлав
Гледачи: 6,500
Судии: Сантос, Фонсека (ПОР)
Рајхман 5 (12–10) Кавтичник 6
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card
20 јанаури 2016
20:00
Шпанија  24–22  Шведска Сала на стогодишнината, Вроцлав
Гледачи: 6,200
Судии: Начевски, Николов (МКД)
Ривера 9 (12–10) Јакобсон, Естлунд 4
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

Група Д[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Данска 3 3 0 0 91 75 +16 6
0  Русија 3 2 0 1 80 78 +2 4
0  Унгарија 3 1 0 2 80 84 −4 2
0  Црна Гора 3 0 0 3 76 90 −14 0
16 јануари 2016
18:00
Унгарија  32–27  Црна Гора Ерго арена, Гдањск / Сопот
Гледачи: 6,864
Судии: Гуско, Репкин (БЛР)
Баниди 7 (16–12) Борозан 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
16 јануари 2016
20:15
Данска  31–25  Русија Ерго арена, Гдањск / Сопот
Гледачи: 7,592
Судии: Губица, Милошевиќ (ХРВ)
три играчи 4 (13–13) Шелменко 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

18 јануари 2016
18:00
Русија  27–26  Унгарија Ерго арена, Гдањск / Сопот
Гледачи: 6,452
Судии: Начевски, Николов (МКД)
Дибиров 6 (14–10) Џамали 6
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
18 јануари 2016
20:15
Црна Гора  28–30  Данска Ерго арена, Гдањск / Сопот
Гледачи: 6,452
Судии: Сантос, Фонсека (ПОР)
Грбовиќ 7 (16–14) Егерт 6
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

20 јануари 2016
17:15
Русија  28–21  Црна Гора Ерго арена, Гдањск / Сопот
Гледачи: 5,930
Судии: Столаровс, Лицис (ЛЕТ)
Горбок, Шелменко 5 (14–9) Шеваљевиќ, Вујовиќ 4
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
20 јануари 2016
20:00
Данска  30–22  Унгарија Ерго арена, Гдањск / Сопот
Гледачи: 8,361
Судии: Пичон, Реверет (ФРА)
Хансен 9 (18–10) Хорњак 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Главна фаза[уреди | уреди извор]

Сите времиња се по месното време (UTC+1).

Група I[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Норвешка 5 4 1 0 153 141 +12 9
0  Хрватска 5 3 0 2 153 134 +19 6
0  Франција 5 3 0 2 145 130 +15 6
0  Полска 5 3 0 2 138 142 −4 6
0  Белорусија 5 1 0 4 128 151 −23 2
0  Македонија 5 0 1 4 130 149 −19 1
21 јануари 2016
18:15
Франција  34–23  Белорусија Арена Таурон, Краков
Гледачи: 6,900
Судии: Јохансон, Клико (ШВЕ)
Карабатиќ 9 (20–5) Хадкевич 9
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
21 јануари 2016
20:30
Македонија  24–34  Хрватска Арена Таурон, Краков
Гледачи: 9,100
Судии: Гајпел, Хелбиг (ГЕР)
Манасков 7 (13–17) Слишковиќ 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

23 јануари 2016
18:15
Франција  32–24  Хрватска Арена Таурон, Краков
Гледачи: 10,600
Судии: Хорачек, Новотни (ЧЕШ)
Абало 6 (16–10) Дувњак 5
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card
23 јануари 2016
20:30
Полска  28–30  Норвешка Арена Таурон, Краков
Гледачи: 14,600
Судии: Лопес, Рамирес (ШПА)
Биелецки 10 (15–16) Хансен 8
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

25 јануари 2016
18:15
Македонија  31–31  Норвешка Арена Таурон, Краков
Гледачи: 7,600
Судии: Старк, Штефан (РОМ)
К. Лазаров 11 (17–13) Бјорнсен 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон
25 јануари 2016
20:30
Полска  32–27  Белорусија Арена Таурон, Краков
Гледачи: 14,000
Судии: Сантос, Фонсека (ПОР)
Јурецки 9 (19–13) Шилович 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

27 јануари 2016
16:00
Македонија  29–30  Белорусија Арена Таурон, Краков
Гледачи: 3,100
Судии: Столаровс, Лицис (ЛАТ)
К. Лазаров 10 (13–14) Пуховски 11
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
27 јануари 2016
18:15
Франција  24–29  Норвешка Арена Таурон, Краков
Гледачи: 10,200
Судии: Гајпел, Хелбиг (ГЕР)
Нарсис 7 (11–12) Тонесен 6
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
27 јануари 2016
20:30
Полска  23–37  Хрватска Арена Таурон, Краков
Гледачи: 15,000
Судии: Гјединг, Хансен (ДАН)
Биелецки, Дашек 4 (10–15) Штрлек 11
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

Група II[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Шпанија 5 4 0 1 135 130 +5 8
0  Германија 5 4 0 1 140 129 +11 8
0  Данска 5 3 1 1 139 123 +16 7
0  Шведска 5 1 2 2 126 121 +5 4
0  Русија 5 1 1 3 132 140 −8 3
0  Унгарија 5 0 0 5 110 139 −29 0
22 јануари 2016
18:15
Германија  29–19  Унгарија Сала на стогодишнината, Вроцлав
Гледачи: 6,500
Судии: Губица, Милошевиќ (ХРВ)
Виде 6 (17–9) три играчи 3
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
22 јануари 2016
20:30
Шведска  28–28  Русија Сала на стогодишнината, Вроцлав
Гледачи: 6,350
Судии: Пишон, Ревере (ФРА)
Јакобсон 9 (15–15) Дибиров 7
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

24 јануари 2016
18:15
Германија  30–29  Русија Сала на стогодишнината, Вроцлав
Гледачи: 6,593
Судии: Сантос, Фонсека (ПОР)
Дисингер 7 (17–16) Дибиров 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
24 јануари 2016
20:30
Шпанија  23–27  Данска Сала на стогодишнината, Вроцлав
Гледачи: 6,593
Судии: Николов, Начевски (МКД)
Ентрериос, Ривера 4 (14–11) Дамгард 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

26 јануари 2016
18:15
Шпанија  31–29  Унгарија Сала на стогодишнината, Вроцлав
Гледачи: 6,500
Судии: Гуско, Репкин (БЛР)
Ривера 5 (15–15) Наѓ 9
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
26 јануари 2016
20:30
Шведска  28–28  Данска Сала на стогодишнината, Вроцлав
Гледачи: 6,593
Судии: Столаровс, Лицис (ЛАТ)
три играчи 5 (13–15) Дамгард 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

27 јануари 2016
16:00
Шведска  22–14  Унгарија Сала на стогодишнината, Вроцлав
Гледачи: 5,900
Судии: Старк, Штефан (РОМ)
Нилсон, Естлунд 5 (10–7) Бодо 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
27 јануари 2016
18:15
Германија  25–23  Данска Сала на стогодишнината, Вроцлав
Гледачи: 6,593
Судии: Хорачек, Новотни (ЧЕШ)
Фет 6 (12–13) Хансен 7
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
27 јануари 2016
20:30
Шпанија  25–23  Русија Сала на стогодишнината, Вроцлав
Гледачи: 5,000
Судии: Губица, Милошевиќ (ХРВ)
Ривера 11 (11–12) Дибиров 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Елиминациска фаза[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
24 јануари
  Норвешка 33  
  Германија (П) 34  
 
31 јануари
      Германија 24
    Шпанија 17
Трето место
24 јануари 31 јануари
  Шпанија 33   Норвешка  24
  Хрватска 29     Хрватска  31

Полуфинални натпревари[уреди | уреди извор]

29 јануари 2016
18:30
Норвешка  33–34 (Прод.)  Германија Таурон арена, Краков
Гледачи: 9,100
Судии: Пичон, Реверет (ФРА)
Бјорнсен 8 (13–14) Рајхман 10
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Прод.: 27–27 Прод.: 6–7


29 јануари 2016
21:00
Шпанија  33–29  Хрватска Таурон арена, Краков
Гледачи: 11,100
Судии: Хорачек, Новотни (ЧЕШ)
Гарсија, Ривера 6 (18–14) Слшковиќ 6
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

Натпревар за седмо место[уреди | уреди извор]

29 јануари 2016
16:00
Полска  26–24  Шведска Сала на стогодишнината, Вроцлав
Гледачи: 6,500
Судии: Губица, Милошевиќ (ХРВ)
Konitz, Krajewski 5 (12–12) Nilsson 5
Suspension 3×добил жолт картон Report Suspension 3×добил жолт картон

Натпревар за петто место[уреди | уреди извор]

29 јануари 2016
18:30
Франција  29–26  Данска Сала на стогодишнината, Вроцлав
Гледачи: 4,500
Судии: Лопес, Рамирес (ШПА)
Кункуд 8 (15–13) Балинг 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

Натпревар за трето место[уреди | уреди извор]

31 јануари 2016
15:00
Норвешка  24–31  Хрватска Таурон арена, Краков
Гледачи: 12,500
Судии: Начевски, Николов (МКД)
Сагосен 5 (11–15) Хорват 8
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

Финале[уреди | уреди извор]

31 јануари 2016
17:30
Германија  24–17  Шпанија Таурон арена, Краков
Гледачи: 15,000
Судии: Гјединг, Хансен (ДАН)
Хефнер 7 (10–6) Ентрериос 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

Пласман и статистика[уреди | уреди извор]

Пласман на екипите.

Конечен пласман[уреди | уреди извор]

Место Земја
1  Германија
2nd  Шпанија
3rd  Хрватска
4  Норвешка
5  Франција
6  Данска
7  Полска
8  Шведска
9  Русија
10  Белорусија
11  Македонија
12  Унгарија
13  Исланд
14  Словенија
15  Србија
16  Црна Гора
  Квалификувана директно на Летните олимписки игри и на Светско првенство 2017.
  Квалификувани на Светско првенство 2017 и на квалификациите за Летните олимписки игри како едни од најдобрите шест екипи од Светско првенство 2015 кои не се квалификувани директно преку континентални квалификации
  Квалификувана директно на Летните олимписки игри како победник на Светско првенство 2015
  Квалификувани за квалификациите за Летните олимписки игри како едни од најдобрите шест екипи од Светско првенство 2015 кои не се квалификувани директно преку континентални квалификации
  Квалификувани за квалификациите за Летните олимписки игри како едни од најдобрите две екипи кои не се квалификувале преку Светско првенство 2015.

Награди[уреди | уреди извор]

Тим на првенството[уреди | уреди извор]

Тимот на првенството бил објавен на 31 јануари 2016 година.[1]

Позиција Играч
Голман  Андреас Волф (ГЕР)
Десно крило  Тобијас Рајхман (ГЕР)
Лево крило  Јоан Јакобсон (ШВЕ)
Среден бек  Сандер Сагосен (НОР)
Лев бек  Михал Јурецки (ПОЛ)
Лево крило  Мануел Штрлек (ХРВ)
Пикер  Хулен Агинагалде (ШПА)

Други награди[уреди | уреди извор]

Награда Играч
Најкорисен играч  Раул Ентрериос (ШПА)
Најдобар одбранбен играч  Хенрик Мелгард (ДАН)
Најдобар стрелец  Валеро Ривера (ШПА) (48 голови)

Статистика[уреди | уреди извор]

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

Ранг Играч Голови Обиди %
1 Шпанија Валеро Ривера 48 62 77
2 Германија Робијас Рајхман 46 58 79
3 Норвешка Кристијан Бјорнсен 45 59 76
4 Хрватска Мануел Штрлек 43 54 80
5 Македонија Кирил Лазаров 42 79 53
6 Белорусија Барис Пуховски 37 58 64
7 Полска Карол Биелецки 34 66 52
Полска Михал Јурецки 61 56
9 Норвешка Еспен Ли Хансен 33 59 56
Данска Микел Хансен 57 58

Извор: handball.sportsresult.com

Најдобри голмани[уреди | уреди извор]

Ранг Играч % Одбрани Обиди
1 Франција Винсен Жерар 37 34 92
2 Германија Андреас Волф 36 81 224
Русија Виктор Киреев 74 203
4 Франција Тијери Омејер 35 67 191
Шведска Матијас Андерсон 59 170
6 Белорусија Вјачеслав Салдаценка 34 79 232
Хрватска Иван Стевановиќ 49 143
Данска Никлас Ландин Јакобсен 65 193
Шпанија Арпад Штербик 63 184
10 Словенија Матевж Скок 33 13 39

Извор: handball.sportsresults.com

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „EHF EURO 2016 All-Stars named“. pol2016.ehf-euro.com. 31 January 2016. Архивирано од изворникот на 2016-01-31. Посетено на 2017-02-03.
  2. „EHF EURO 2016 awarded to Poland and Sweden“. eurohandball.com. 23 јуни 2012. Архивирано од изворникот на 2014-01-12. Посетено на 2014-01-12.
  3. „Wolff saves EHF EURO gold for Germany“. pol2016.ehf-euro.com. 31 January 2016. Архивирано од изворникот на 2016-01-31. Посетено на 2017-02-03.
  4. „Croatia claim bronze and the ticket to France 2017“. pol2016.ehf-euro.com. 31 January 2016. Архивирано од изворникот на 2016-01-31. Посетено на 2017-02-03.
  5. „Final referee selection for EHF EURO 2016 announced“. eurohandball.com. 30 September 2013. Архивирано од изворникот на 2016-01-15. Посетено на 2016-01-13.
  6. „Krakow hosts EHF EURO 2016 draw“. eurohandball.com. 18 јуни 2015. Архивирано од изворникот на 2015-06-15. Посетено на 2016-01-13.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]