Ласло Наѓ (ракометар)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Ласло Наѓ (р. 3 март 1981) — унгарски ракометар кој игра за Телеком Веспрем и за унгарската репрезентација.

Меѓу неговите достигнувања на клупско ниво се неколку шпански првенства и титули во купот, а двапати ја освои ЕХФ Лигата на шампионите, врвот е континенталниот натпревар во Европа (2005, 2011). Со унгарската репрезентација, најдобрите резултати на Наѓ се две четврти места од Летните олимписки игри 2004 и Летните олимписки игри 2012.

Наѓ бил прогласен од читателите на ракометниот весник Handball Planet за најдобар машки играч во светот во 2011 година.