Машка ракометна репрезентација на Унгарија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Унгарија Унгарија
Податоци
Сојуз Ракометна федерација
на Унгарија
Тренер Шведска Љубомир Врањеш
Капитен Тимушин Шуш
Најмногу натпревари Петер Ковач (323)
Најмногу голови Петер Ковач (1797)
Бои
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Летни олимписки игри
Настапи 8 (првпат во 1936)
Најдобар резултат 4. место (1936, 1980,
1988, 2004, 2012)
Светско првенство
Настапи 19 (првпат во 1958)
Најдобар резултат 2. место (1986)
Европско првенство
Настапи 11 (првпат во 1994)
Најдобар резултат 6. место (1998)
Последна поднова на податоците: 28 јануари 2018.
Репрезентацијата на Унгарија на Европското првенство 2016 против Данска

Машка ракометна репрезентација на Унгарија — национална репрезентација што ја претставува Унгарија на меѓународни ракометни натпреварувања. Репрезентацијата е управувана од ракометната федерација на Унгарија.

Најдобар резултат, репрезентацијата на Унгарија остварила на Светското првенство 1986, кога го освоила сребрениот медал.

Меѓународни учества[уреди | уреди извор]

     Шампион       Второпласирана       Трето место       Четврто место  

Олимписки игри[уреди | уреди извор]

Игри Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
Германија 1936 Финална фаза 4. место 5 1 0 4 25 64 −39
Ракометот не бил олимписки спорт меѓу 1948 и 1968 година
Западна Германија 1972 Главна фаза 8. место 6 2 0 4 110 101 +9
Канада 1976 Групна фаза 6. место 5 2 0 3 111 103 +8
СССР 1980 3./4. место 4. место 6 3 2 1 114 108 +6
САД 1984 Не учествувала
Јужна Кореја 1988 3./4. место 4. место 6 3 0 3 125 120 +5
Шпанија 1992 Групна фаза 7. место 6 3 0 3 125 127 −2
САД 1996 Не се квалификувала
Австралија 2000
Грција 2004 3./4. место 4. место 8 5 0 3 219 210 +9
Кина 2008 Не се квалификувала
Обединето Кралство 2012 3./4. место 4. место 8 3 0 5 200 221 −21
Бразил 2016 Не се квалификувала
Јапонија 2020 Ќе биде одредено
Вкупно 8/12 0 титули 50 22 2 26 1,029 1,054 −25

Светски првенства[уреди | уреди извор]

Година Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
Германија 1938 Не учествувала
Шведска 1954
Источна Германија 1958 Главна фаза 7. место 6 2 1 3 106 109 −3
Западна Германија 1961 Не се квалификувала
Чехословачка 1964 Главна фаза 8. место 6 3 0 3 93 90 +3
Шведска 1967 Четвртфинале 8. место 6 2 0 4 126 130 −4
Франција 1970 Четвртфинале 8. место 6 3 0 3 95 84 +9
Источна Германија 1974 Главна фаза 7. место 6 3 0 3 114 95 +19
Данска 1978 Групна фаза 9. место 6 4 1 1 137 117 +20
Западна Германија 1982 Главна фаза 9. место 7 2 4 1 152 141 +9
Швајцарија 1986 Финале 2. место 7 6 0 1 167 151 +16
Чехословачка 1990 Главна фаза 6. место 7 4 1 2 151 147 +4
Шведска 1993 Главна фаза 11. место 7 2 0 5 166 161 +5
Исланд 1995 Групна фаза 17. место 5 1 0 4 119 121 −2
Јапонија 1997 3./4. место 4. место 9 6 0 3 220 207 +17
Египет 1999 Осминафинале 11. место 6 3 0 3 157 136 +21
Франција 2001 Не се квалификувала
Португалија 2003 Главна фаза 6. место 9 4 0 5 273 259 +14
Тунис 2005 Не се квалификувала
Германија 2007 Главна фаза 9. место 8 5 0 3 225 224 +1
Хрватска 2009 Главна фаза 6. место 9 5 1 3 254 227 +27
Шведска 2011 Главна фаза 7. место 9 6 0 3 254 243 +11
Шпанија 2013 Четвртфинале 8. место 7 4 0 3 200 167 +33
Катар 2015 Не се квалификувала
Франција 2017 Четвртфинале 7. место 7 3 0 4 202 194 +8
ДанскаГерманија 2019 Ќе биде одредено
Египет 2021
Вкупно 19/25 0 титули 133 68 8 57 3211 3003 +208

Европски првенства[уреди | уреди извор]

Година Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
Португалија 1994 Групна фаза 7. место 6 3 0 3 128 131 −3
Шпанија 1996 Групна фаза 10. место 6 1 1 4 144 158 −14
Италија 1998 Групна фаза 6. место 6 3 0 3 145 154 −9
Хрватска 2000 Не се квалификувала
Шведска 2002
Словенија 2004 Главна фаза 9. место 6 2 2 2 164 169 −5
Швајцарија 2006 Групна фаза 13. место 3 1 0 2 84 89 −5
Норвешка 2008 Главна фаза 8. место 6 3 1 2 176 173 +3
Австрија 2010 Групна фаза 14. место 3 0 1 2 80 96 −16
Србија 2012 Главна фаза 8. место 6 1 3 2 156 161 −5
Данска 2014 Главна фаза 8. место 6 1 2 3 159 165 −6
Полска 2016 Главна фаза 12. место 6 1 0 5 142 166 −24
Хрватска 2018 Групна фаза 14. место 3 0 0 3 77 92 −15
Вкупно 11/13 0 титули 57 16 8 31 1455 1554 −99

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Состав за Европското првенство 2018.[1]

Тренер: Љубомир Врањеш

Бр. Поз. Име и презиме Датум на раѓање (возраст) Висина Настапи Голови Клуб
3 ЛК Давид Фекете 12 октомври 1996.(1996-10-12)(27 г.) 1.80 m 2 1 Унгарија Будакалаш
5 П Тимушин Шуш 5 јуни 1985.(1985-06-05)(38 г.) 1.97 m 155 76 Унгарија Веспрем
6 СБ Адам Јухас 6 јуни 1996.(1996-06-06)(27 г.) 1.83 m 19 56 Унгарија Татабања
7 СБ Габор Часар 16 јуни 1984.(1984-06-16)(39 г.) 1.86 m 237 834 Швајцарија Кадетен Шафхаузен
9 ДБ Золт Балог 29 март 1989.(1989-03-29)(34 г.) 1.89 m 36 72 Унгарија Пик Сегед
11 ЛБ Патрик Лигетвари 13 февруари 1996.(1996-02-13)(27 г.) 2.01 m 19 12 Унгарија Веспрем
16 ГО Роланд Миклер 20 септември 1984.(1984-09-20)(39 г.) 1.90 m 178 0 Унгарија Веспрем
17 П Урош Виловски 25 февруари 1984.(1984-02-25)(39 г.) 1.97 m 6 13 Романија Одорхеи
21 ДК Петер Хорњак 4 октомври 1995.(1995-10-04)(28 г.) 1.75 m 14 20 Унгарија Балатонфиред
22 ЛБ Иман Џамали 11 октомври 1991.(1991-10-11)(32 г.) 2.00 m 28 70 Унгарија Веспрем
23 ДК Адам Оршаг 6 октомври 1989.(1989-10-06)(34 г.) 1.83 m 2 1 Унгарија Дабас
24 ГО Адам Борбели 22 јуни 1995.(1995-06-22)(28 г.) 1.97 m 8 0 Полска Висла Плок
27 П Бенце Банхиди 9 февруари 1995.(1995-02-09)(28 г.) 2.04 m 43 93 Унгарија Пик Сегед
28 П Саболш Золоси 28 јануари 1989.(1989-01-28)(34 г.) 1.94 m 73 96 Унгарија Татабања
32 ДБ Донат Барток 13 јули 1996.(1996-07-13)(27 г.) 1.91 m 2 9 Германија Лемго
33 ДБ Габор Анчин 27 ноември 1990.(1990-11-27)(33 г.) 2.02 m 94 198 Унгарија Веспрем
39 ЛБ Рихард Бодо 13 март 1993.(1993-03-13)(30 г.) 2.03 m 42 125 Унгарија Пик Сегед
66 СБ Мате Лекаи 16 јуни 1988.(1988-06-16)(35 г.) 1.90 m 113 277 Унгарија Веспрем

Статистика[уреди | уреди извор]

   Активните играчи се маркирани со сина боја.

Најмногу натпревари[уреди | уреди извор]

Вкупен број на одиграни официјални натпревари.

# Играч Натп Гол
1 Петер Ковач 323 1,797
2 Јанос Затмари 302 2
3 Бела Барталос 288 2
4 Герго Иванчик 270 696
5 Нандор Фазекаш 238 1
6 Габор Часар 235 832
7 Јпзеф Кенјерес 224 496
8 Истван Пастор 215 830
9 Истван Силаѓи 214 541
10 Ференц Илеш 213 501

Ажурирано на: 1 декември 2016
Извор: kezitortenelem.hu

Најмногу голови[уреди | уреди извор]

Вкупен број на постигнати голови само на официјални натпревари.

# Играч Гол Натп Прос
1 Петер Ковач 1,797 323 5.56
2 Габор Часар 832 235 3.54
3 Истван Пастор 830 215 3.86
4 Јозеф Елез 828 179 4.58
5 Ласло Наѓ 729 199 3.66
6 Ласло Мароси 710 171 4.15
7 Герго Иванчик 696 270 2.57
8 Јанос Ѓурка 662 191 3.47
9 Михали Иванчик 623 169 3.69
10 Истван Силаѓи 541 214 2.53

Ажурирано на: 1 декември 2016
Извор: kezitortenelem.hu

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Состав за Европското првенство 2018“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-01-14. Посетено на 2018-02-24.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]