Светско првенство во ракомет за мажи 1990

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство во ракомет за мажи 1990
Податоци за турнирот
Домаќини Чехословачка
Датуми28 февруари – 10 март
Екипи16 (од 4 конфедерации)
Одржувалишта (во 6 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Шведска (3 титула)
Второпласиран СССР
Третопласиран Романија
Четвртопласиран Југославија
Статистикa за турнирот
Натпревари54
Дадени голови2443 (45.24 по натпр.)
Најдобар стрелецКуба Жулиан Дуаранона
СССР Александр Тучкин (55 гола)
Најдобар играчФранција Џексон Ричардсон

Светско првенство во ракомет за мажи 1990 — 12. светско првенство во ракомет за мажи организирано од Меѓународната ракометна федерација (МРФ, IHF). Првенството се одржало во Чехословачка и траело од 28 февруари до 10 март 1990 година. Шведска победила на турнирот.

Квалификации[уреди | уреди извор]

Натпреварување Слободни места Квалификувани
Домаќин 1  Чехословачка
Летни олимписки игри 1988 6  СССР
 Јужна Кореја
 Југославија
 Унгарија
 Шведска
 Источна Германија
Светско првенство во ракомет за мажи 1989 Група B 6  Исланд
 Полска
 Романија
 Шпанија
 Франција
 Швајцарија
Азиско првенство во ракомет за мажи 1989 1  Јапонија
Африканско првенство во ракомет за мажи 1989 1  Алжир
Пан-американско првенство во ракомет за мажи 1989 1  Куба

Репрезентации[уреди | уреди извор]

Група A Група B Група C Група D
 Алжир  Чехословачка  Куба  Источна Германија
 Франција  Романија  Исланд  Јапонија
 Унгарија  Јужна Кореја  Шпанија  Полска
 Шведска  Швајцарија  Југославија  СССР

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Шведска 3 3 0 0 71 57 +14 6 Главна фаза
2  Унгарија 3 2 0 1 61 59 +2 4
3  Франција 3 1 0 2 59 65 −6 2
4  Алжир 3 0 0 3 55 65 −10 0 Ranking round
Source: IHF
28 февруари 1990 Унгарија  19–18  Франција П’лзењ
(9–7)

28 февруари 1990 Шведска  20–19  Алжир П’лзењ
(11–8)

1 март 1990 Алжир  16–22  Унгарија П’лзењ
(7–11)

1 март 1990 Франција  18–26  Шведска П’лзењ
(9–13)

3 март 1990 Унгарија  20–25  Шведска П’лзењ
(8–14)

3 март 1990 Франција  23–20  Алжир П’лзењ
(7–7)

Група B[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Романија 3 3 0 0 75 57 +18 6 Главна фаза
2  Јужна Кореја 3 1 0 2 69 72 −3 2
3  Чехословачка 3 1 0 2 58 62 −4 2
4  Швајцарија 3 1 0 2 46 57 −11 2 Ranking round
Source: IHF
28 февруари 1990 Јужна Кореја  24–26  Романија Прешов
(12–12)

28 февруари 1990 Чехословачка  12–13  Швајцарија Прешов
(5–7)

1 март 1990 Швајцарија  17–21  Јужна Кореја Прешов
(5–11)

1 март 1990 Романија  25–17  Чехословачка Прешов
(11–9)

3 март 1990 Јужна Кореја  24–29  Чехословачка Прешов
(10–17)

3 март 1990 Романија  24–16  Швајцарија Прешов
(12–8)

Група C[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Шпанија 3 3 0 0 66 61 +5 6 Главна фаза
2  Југославија 3 2 0 1 72 65 +7 4
3  Исланд 3 1 0 2 65 69 −4 2
4  Куба 3 0 0 3 76 84 −8 0 Ranking round
Source: IHF
28 февруари 1990 Југославија  17–18  Шпанија Злин
(9–6)

28 февруари 1990 Исланд  27–23  Куба Злин
(17–8)

1 март 1990 Куба  27–28  Југославија Злин
(14–16)

1 март 1990 Шпанија  19–18  Исланд Злин
(11–11)

3 март 1990 Југославија  27–20  Исланд Злин
(10–11)

3 март 1990 Шпанија  29–26  Куба Злин
(12–10)

Група D[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  СССР 3 3 0 0 95 56 +39 6 Главна фаза
2  Источна Германија 3 2 0 1 70 73 −3 4
3  Полска 3 1 0 2 63 68 −5 2
4  Јапонија 3 0 0 3 55 86 −31 0 Ranking round
Source: IHF
28 февруари 1990 СССР  26–21  Полска Жилина
(13–9)

28 февруари 1990 Источна Германија  26–22  Јапонија Жилина
(18–7)

1 март 1990 Јапонија  16–35  СССР Жилина
(14–16)

1 март 1990 Полска  17–25  Источна Германија Жилина
(9–9)

3 март 1990 СССР  34–19  Источна Германија Жилина
(15–10)

3 март 1990 Полска  25–17  Јапонија Жилина
(12–11)

Ranking round[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод.
13  Швајцарија 3 3 0 0 76 56 +20 6
14  Куба 3 1 1 1 69 72 −3 3
15  Јапонија 3 1 0 2 53 65 −12 2
16  Алжир 3 0 1 2 58 63 −5 1
Source: IHF
5 март 1990 Алжир  20–20  Куба Злин
(8–11)

5 март 1990 Швајцарија  22–12  Јапонија Злин
(15–3)

6 март 1990 Јапонија  21–20  Алжир Злин
(10–10)

6 март 1990 Куба  26–32  Швајцарија Злин
(11–16)

8 март 1990 Алжир  18–22  Швајцарија Злин
(10–14)

8 март 1990 Куба  23–20  Јапонија Злин
(10–13)

Главна фаза[уреди | уреди извор]

Група I[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Шведска 5 4 0 1 130 101 +29 8 Финале
2  Романија 5 4 0 1 117 105 +12 8 Натпревар за 3 место
3  Унгарија 5 3 1 1 110 108 +2 7 Натпревар за 5 место
4  Чехословачка 5 1 2 2 107 116 −9 4 Натпревар за 7 место
5  Франција 5 1 1 3 109 115 −6 3 Натпревар за 9 место
6  Јужна Кореја 5 0 0 5 119 147 −28 0 Натпревар за 1 место
Source: IHF
5 март 1990 Шведска  26–20  Чехословачка Острава
(15–9)

5 март 1990 Унгарија  27–24  Јужна Кореја Острава
(14–11)

5 март 1990 Франција  21–25  Романија Острава
(11–12)

6 март 1990 Чехословачка  21–21  Франција Острава
(9–9)

6 март 1990 Романија  21–24  Унгарија Острава
(10–13)

6 март 1990 Јужна Кореја  23–34  Шведска Острава
(7–17)

7 март 1990 Франција  31–24  Јужна Кореја Острава
(13–12)

7 март 1990 Унгарија  20–20  Чехословачка Острава
(8–10)

7 март 1990 Шведска  19–20  Романија Острава
(9–12)

Група II[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  СССР 5 5 0 0 148 109 +39 10 Финале
2  Југославија 5 3 0 2 120 102 +18 6 Натпревар за 3 место
3  Шпанија 5 3 0 2 109 114 −5 6 Натпревар за 5 место
4  Источна Германија 5 2 0 3 106 111 −5 4 Натпревар за 7 место
5  Исланд 5 1 0 4 101 117 −16 2 Натпревар за 9 место
6  Полска 5 1 0 4 102 133 −31 2 Натпревар за 11 место
Source: IHF
5 март 1990 Шпанија  24–17  Полска Братислава
(12–10)

5 март 1990 Југославија  21–20  Источна Германија Братислава
(9–11)

5 март 1990 Исланд  19–27  СССР Братислава
(8–14)

6 март 1990 СССР  24–22  Југославија Братислава
(11–8)

6 март 1990 Полска  27–25  Исланд Братислава
(11–13)

6 март 1990 Источна Германија  25–20  Шпанија Братислава
(9–11)

7 март 1990 Шпанија  28–37  СССР Братислава
(14–17)

7 март 1990 Југославија  33–20  Полска Братислава
(18–10)

7 март 1990 Исланд  19–17  Источна Германија Братислава
(8–12)

Финална фаза[уреди | уреди извор]

Натпревар за 11 место[уреди | уреди извор]

9 март 1990
17:30
Јужна Кореја  27–33  Полска Прага
(13–13)

Натпревар за 9 место[уреди | уреди извор]

10 март 1990
09:00
Франција  29–23  Исланд Прага
(15–11)

Натпревар за 7 место[уреди | уреди извор]

10 март 1990
11:00
Чехословачка  17–16  Источна Германија Прага
(8–6)

Натпревар за 5 место[уреди | уреди извор]

9 март 1990
20:00
Унгарија  19–23  Шпанија Прага
(8–10)

Натпревар за 3 место[уреди | уреди извор]

10 март 1990
13:30
Романија  27–21  Југославија Прага
(10–12)

Финале[уреди | уреди извор]

10 март 1990
16:30
Шведска  27–23  СССР Прага
(11–12)

Табела[уреди | уреди извор]

Место Репрезентација Коментар
 Шведска Квалификувана за Летните олимписки игри 1992
 СССР Квалификувана за Летните олимписки игри 1992
 Романија Квалификувана за Летните олимписки игри 1992
4  Југославија Квалификувана за Летните олимписки игри 1992, но казнета од политички причини
5  Шпанија Квалификувана за Летните олимписки игри 1992 како домаќин
6  Унгарија Квалификувана за Летните олимписки игри 1992
7  Чехословачка Квалификувана за Летните олимписки игри 1992
8  Источна Германија Квалификувана за Летните олимписки игри 1992
9  Франција Квалификувана за Летните олимписки игри 1992
10  Исланд Квалификувана за Летните олимписки игри 1992 , зазимајќи го местото на Југославија
11  Полска
12  Јужна Кореја
13  Швајцарија
14  Куба
15  Јапонија
16  Алжир

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

Место Име Голови
1 Куба Жулиан Дуаранона 55
СССР Александр Тучкин
3 Јужна Кореја Је-Хуан Ким 50
4 Франција Фелипе Дебуру 39
5 Југославија Ирфан Смајлагиќ 38
6 Алжир Јафар Белхосин 37
Романија Маријан Думитру
8 Шпанија Хавиер Хабанас 36
Шпанија Алекс Франк
Унгарија Ласло Мароси
Полска Богдан Вента

Надворешни врски[уреди | уреди извор]