Светско првенство во ракомет за мажи 2005

Од Википедија — слободната енциклопедија
2005 Светско првенство во ракомет за мажи 2005
Податотека:2005 World Men's
Податоци за турнирот
Домаќини Тунис
Датуми23 јануари – 6 февруари
Екипи24 (од 5 конфедерации)
Одржувалишта(во 5 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Шпанија (1. титула)
Второпласиран Хрватска
Третопласиран Франција
Четвртопласиран Тунис
Статистикa за турнирот
Натпревари86
Дадени голови4825 (56.1 по натпр.)
Најдобар стрелец Висем Хмам (TUN)
(88 гола)
Најдобар играч Ивано Балиќ (CRO)

Светското првенство во ракомет во 2005 година — 19. издание на Светското првенство во ракомет за мажи. Се одржало во Тунис, од 23 јануари до 6 февруари 2005. Шпанија го освоила првенството.

Спортски сали[уреди | уреди извор]

Радес Тунис Сус
Спортска сала Радес Спортска сала ел-Мензах Спортска сала Сус
Капацитет: 14,000 Капацитет: 5,500 Капацитет: 5,000
Набеул
Спортска сала Набеул
Капацитет: 5,000
Сфакс
Спортска сала Сфакс
Капацитет: 4,000

Квалификации[уреди | уреди извор]

Натпреварување Дата Слободни места Квалификувани
Домаќин 1  Тунис
Светско првенство во ракомет за мажи 2003 20 јануари – 2 февруари 2003 1  Хрватска
Европско првенство во ракомет за мажи 2004 22 јануари – 1 февруари 2004 3  Германија
 Словенија
 Данска
Азиско првенство во ракомет за мажи 2004 12–21 февруари 2004 3  Кувајт
 Јапонија
 Катар
Африканско првенство во ракомет за мажи 2004 8–18 април 2004 3  Египет
 Ангола
 Алжир
Европски квалификации 7 јануари – 6 јуни 2004 9  Чешка
 Франција
 Грција
 Исланд
 Норвешка
 Русија
 Србија и Црна Гора
 Шпанија
 Шведска
Океанско првенство во ракомет за мажи 2004 7–9 јуни 2004 1  Австралија
Пан-американско првенство во ракомет за мажи 2004 20–24 јули 2004 3  Аргентина
 Бразил
 Канада

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група A (Радес )[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Тунис 5 3 2 0 159 118 +41 8 Главна фаза
2  Грција 5 3 1 1 132 117 +15 7
3  Франција 5 3 1 1 161 106 +55 7
4  Данска 5 3 0 2 174 117 +57 6
5  Ангола 5 1 0 4 108 178 −70 2
6  Канада 5 0 0 5 103 201 −98 0
Source: IHF
23 јануари 2005
17:00
Тунис  39–23  Ангола Спортска сала Радес, Радес
Судии: Вакула, Људовик (UKR)
Хаџ Ахмед 6 (20–10) Х. Переира 6
Suspension 3×добил жолт картон A/01.pdf Извештај Suspension 3×добил жолт картон
23 јануари 2005
19:00
Франција  44–16  Канада Спортска сала Радес, Радес
Судии: Адемијан, Ѓоц (ARG)
Абати, Анкветил 8 (24–5) ‘‘три играчи’’ 3
Suspension 3×добил жолт картон A/02.pdf Извештај Suspension 3×добил жолт картон
23 јануари 2005
21:00
Данска  27–23  Грција Спортска сала Радес, Радес
Судии: Баум, Горалцук (POL)
Стригер 11 (14–15) Баломенос, Карипидис 6
Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card A/03.pdf Извештај Suspension 4×добил жолт картон

25 јануари 2005
16:15
Грција  20–19  Франција Спортска сала Радес, Радес
Судии: Али Хасан, Селим (EGY)
Саникис 6 (9–11) Анкветил 5
Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card A/19.pdf Извештај Suspension 3×добил жолт картон
25 јануари 2005
18:15
Канада  20–42  Тунис Спортска сала Радес, Радес
Судии: Баум, Горалцук (POL)
‘‘три играчи’’ 4 (8–19) Мади 8
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card A/20.pdf Извештај Suspension 3×добил жолт картон
25 јануари 2005
20:15
Ангола  19–47  Данска Спортска сала Радес, Радес
Судии: Херцег, Суди (HUN)
Дијас 5 (9–23) Schnuchel 10
Suspension 3×добил жолт картон A/21.pdf Извештај Suspension 3×добил жолт картон

26 јануари 2005
16:15
Грција  26–21  Ангола Спортска сала Радес, Радес
Судии: Херцег, Суди (HUN)
Живуловиќ 6 (15–9) П. Переира 6
Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card A/25.pdf Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card
26 јануари 2005
18:15
Франција  26–26  Тунис Спортска сала Радес, Радес
Судии: Хансон, Олсон (SWE)
Анкветил 7 (15–11) Хмам 9
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card A/26.pdf Извештај Suspension 2×добил жолт картон 2×Red card
26 јануари 2005
20:15
Данска  52–18  Канада Спортска сала Радес, Радес
Судии: Леме, Улрих (GER)
Кристијансен 14 (25–7) Бесет Колет 4
Suspension 3×добил жолт картон A/27.pdf Извештај Suspension 3×добил жолт картон

28 јануари 2005
16:15
Канада  23–36  Грција Спортска сала Радес, Радес
Судии: Али Хасан, Селим (EGY)
Бесет Колет 5 (11–16) Карипидис 6
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card A/43.pdf Извештај Suspension 3×добил жолт картон
28 јануари 2005
18:15
Тунис  25–22  Данска Спортска сала Радес, Радес
Судии: Вакула, Људовик (UKR)
Хмам 9 (10–10) Кристијансен, Jørgensen 4
Suspension 3×добил жолт картон A/44.pdf Извештај Suspension 4×добил жолт картон
28 јануари 2005
20:15
Франција  40–18  Ангола Спортска сала Радес, Радес
Судии: Имбронјев, Грковиќ (SCG)
Жиру 11 (19–9) П. Переира 5
Suspension 3×добил жолт картон A/45.pdf Извештај Suspension 5×добил жолт картон

29 јануари 2005
16:15
Ангола  27–26  Канада Спортска сала Радес, Радес
Судии: Адемијан, Ѓоц (ARG)
П. Переира 10 (16–11) Бесет Колет 6
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card A/49.pdf Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card
29 јануари 2005
18:15
Тунис  27–27  Грција Спортска сала Радес, Радес
Судии: Имбронјев, Грковиќ (SCG)
Ајед, Tej 6 (17–13) Карипидис 9
Suspension 3×добил жолт картон A/50.pdf Извештај Suspension 4×добил жолт картон 2×Red card
29 јануари 2005
20:15
Данска  26–32  Франција Спортска сала Радес, Радес
Судии: Леме, Улрих (GER)
Нилсен, Стригер 6 (13–14) Гигу, Карабатиќ 7
Suspension 3×добил жолт картон A/51.pdf Извештај Suspension 2×добил жолт картон

Група B (Тунис)[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Русија 5 5 0 0 151 103 +48 10 Главна фаза
2  Чешка 5 2 2 1 145 136 +9 6
3  Словенија 5 3 0 2 154 137 +17 6
4  Исланд 5 2 1 2 154 144 +10 5
5  Алжир 5 1 1 3 138 153 −15 3
6  Кувајт 5 0 0 5 101 170 −69 0
Source: IHF
23 јануари 2005
17:00
Чешка  34–34  Исланд Спортска сала ел-Мензах, Тунис
Судии: Леме, Улрих (GER)
Јуричек 7 (20–14) Стефансон 11
Suspension 3×добил жолт картон B/04.pdf Извештај Suspension 3×добил жолт картон
23 јануари 2005
19:00
Русија  28–22  Алжир Спортска сала ел-Мензах, Тунис
Судии: Херцег, Суди (HUN)
Кокшаров 15 (16–12) Билум 6
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card B/05.pdf Извештај 10×Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card
23 јануари 2005
21:00
Словенија  34–17  Кувајт Спортска сала ел-Мензах, Тунис
Судии: Али Хасан, Селим (EGY)
Млакар 6 (15–11) ел-Енези 6
Suspension 3×добил жолт картон B/06.pdf Извештај Suspension 3×добил жолт картон

25 јануари 2005
16:15
Кувајт  11–38  Русија Спортска сала ел-Мензах, Тунис
Судии: Имбронјев, Грковиќ (SCG)
‘‘три играчи’’ 2 (4–23) Песков 9
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card B/22.pdf Извештај Suspension 3×добил жолт картон
25 јануари 2005
18:15
Алжир  29–29  Чешка Спортска сала ел-Мензах, Тунис
Судии: Хансон, Олсон (SWE)
Билум, Филах 6 (11–15) Јуричек 8
Suspension 3×добил жолт картон B/23.pdf Извештај Suspension 3×добил жолт картон
25 јануари 2005
20:15
Исланд  33–34  Словенија Спортска сала ел-Мензах, Тунис
Судии: Адемијан, Ѓоц (ARG)
Петерсон 7 (16–14) Јовичиќ 10
Suspension 4×добил жолт картон B/24.pdf Извештај Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card

26 јануари 2005
16:15
Словенија  33–28  Алжир Спортска сала ел-Мензах, Тунис
Судии: Вакула, Људовик (UKR)
Рутенка 13 (19–14) Филах 7
Suspension 3×добил жолт картон B/28.pdf Извештај Suspension 3×добил жолт картон
26 јануари 2005
18:15
Русија  25–21  Чешка Спортска сала ел-Мензах, тунис
Судии: Имбронјев, Грковиќ (SCG)
Кокшаров 8 (12–12) Јиха 8
Suspension 3×добил жолт картон B/29.pdf Извештај Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card
26 јануари 2005
20:15
Кувајт  22–31  Исланд Спортска сала ел-Мензах, Тунис
Судии: Баум, Горалцук (POL)
Аби Алза 5 (12–17) Холмгерсон 8
Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card B/30.pdf Извештај Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card

28 јануари 2005
16:15
Русија  29–22  Исланд Спортска сала ел-Мензах, Tunis
Судии: Леме, Улрих (GER)
‘‘три играчи’’ 6 (12–12) ‘‘три играчи’’ 5
Suspension 3×добил жолт картон B/46.pdf Извештај Suspension 3×добил жолт картон
28 јануари 2005
18:15
Чешка  28–26  Словенија Спортска сала ел-Мензах, Тунис
Судии: Баум, Горалцук (POL)
Филип 8 (17–14) Брумен 6
Suspension 3×добил жолт картон B/47.pdf Извештај Suspension 3×добил жолт картон
28 јануари 2005
20:15
Алжир  34–29  Кувајт Спортска сала ел-Мензах, Тунис
Судии: Хансон, Олсон (SWE)
Неџел 8 (20–14) ел-Енези, Al-Shatti 7
Suspension 1×добил жолт картон 1×Red card B/48.pdf Извештај Suspension 3×добил жолт картон

29 јануари 2005
16:15
Исланд  34–25  Алжир Спортска сала ел-Мензах, Тунис
Судии: Вакула, Људовик (UKR)
Сигурдсон 9 (19–11) Неџел 6
Suspension 4×добил жолт картон B/52.pdf Извештај Suspension 3×добил жолт картон
29 јануари 2005
18:15
Чешка  33–22  Кувајт Спортска сала ел-Мензах, Tunis
Судии: Херцег, Суди (HUN)
Бруна 8 (16–9) ел-Енези 9
Suspension 3×добил жолт картон B/53.pdf Извештај Suspension 3×добил жолт картон 2×Red card
29 јануари 2005
20:15
Словенија  27–31  Русија Спортска сала ел-Мензах, Tunis
Судии: Хансон, Олсон (SWE)
Брумен 9 (18–16) Кокшаров 10
Suspension 3×добил жолт картон B/54.pdf Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Група C (Сфакс)[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Хрватска 5 5 0 0 169 124 +45 10 Главна фаза
2  Шпанија 5 4 0 1 191 128 +63 8
3  Шведска 5 3 0 2 164 118 +46 6
4  Јапонија 5 2 0 3 121 151 −30 4
5  Аргентина 5 1 0 4 133 141 −8 2
6  Австралија 5 0 0 5 85 201 −116 0
Source: IHF
23 јануари 2005
17:00
Хрватска  36–23  Аргентина Спортска сала Сфакс, Сфакс
Судии: Башмак, Фролов (RUS)
Џомба 7 (15–13) Гул 8
Suspension 3×добил жолт картон C/07.pdf Извештај Suspension 3×добил жолт картон
23 јануари 2005
19:00
Шпанија  41–22  Јапонија Спортска сала Сфакс, Сфакс
Судии: Борд , Бај (FRA)
‘‘три играчи’’ 6 (21–14) Накагава 4
Suspension 1×добил жолт картон C/08.pdf Извештај Suspension 3×добил жолт картон
23 јануари 2005
21:00
Шведска  49–16  Австралија Спортска сала Сфакс, Сфакс
Судии: ел-Мусиџер, Абул Rethaie (KUW)
‘‘пет играчи’’ 6 (22–5) Рамадани 3
Suspension 3×добил жолт картон C/09.pdf Извештај Suspension 3×добил жолт картон

24 јануари 2005
16:15
Австралија  19–51  Шпанија Спортска сала Сфакс, Сфакс
Судии: Лаурен, Нилсен (DEN)
Дин, МекКормак 4 (4–23) Гарсија 8
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card C/13.pdf Извештај Suspension 2×добил жолт картон
24 јануари 2005
18:15
Јапонија  25–34  Хрватска Спортска сала Сфакс, Сфакс
Судии: ел-Мусиџер, Абул Rethaie (KUW)
‘‘три играчи’’ 6 (14–15) Џомба 8
Suspension 2×добил жолт картон C/14.pdf Извештај Suspension 2×добил жолт картон
24 јануари 2005
20:15
Аргентина  23–30  Шведска Спортска сала Сфакс, Сфакс
Судии: Борд , Бај (FRA)
Гул 9 (9–12) Ловгрен 7
Suspension 1×добил жолт картон C/15.pdf Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

26 јануари 2005
16:15
Хрватска  38–18  Австралија Спортска сала Сфакс, Сфакс
Судии: Амар, Фреџ (TUN)
Зрнич 11 (24–7) Калверт 5
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card C/31.pdf Извештај Suspension 3×добил жолт картон
26 јануари 2005
18:15
Аргентина  25–27  Јапонија Спортска сала Сфакс, Сфакс
Судии: Лаурен, Нилсен (DEN)
Гул, Вискович 6 (13–11) Мицаки 6
Suspension 2×добил жолт картон C/32.pdf Извештај Suspension 3×добил жолт картон
26 јануари 2005
20:15
Шведска  26–33  Шпанија Спортска сала Сфакс, Сфакс
Судии: Борд , Бај (FRA)
Петерсон 7 (17–14) Ортега 7
Suspension 3×добил жолт картон C/33.pdf Извештај Suspension 2×добил жолт картон

27 јануари 2005
16:15
Шведска  32–18  Јапонија Спортска сала Сфакс, Сфакс
Судии: Амар, Фреџ (TUN)
Калман 5 (13–7) Мацубаши
Suspension 3×добил жолт картон C/37.pdf Извештај Suspension 3×добил жолт картон
27 јануари 2005
18:15
Шпанија  31–33  Хрватска Спортска сала Сфакс, Сфакс
Судии: Лаурен, Нилсен (DEN)
Гарсија 9 (15–15) Балиќ, Лаковиќ 8
Suspension 3×добил жолт картон C/38.pdf Извештај Suspension 4×добил жолт картон
27 јануари 2005
20:15
Австралија  13–34  Аргентина Спортска сала Сфакс, Сфакс
Судии: ел-Мусиџер, Абул Rethaie (KUW)
Абдухамед 3 (8–18) Ахети 9
Suspension 2×добил жолт картон C/39.pdf Извештај Suspension 3×добил жолт картон

29 јануари 2005
16:15
Јапонија  29–19  Австралија Спортска сала Сфакс, Сфакс
Судии: ел-Мусиџер, Абул Rethaie (KUW)
Мицаки, 6 (16–10) Хопнер 5
Suspension 2×добил жолт картон C/55.pdf Извештај Suspension 2×добил жолт картон
29 јануари 2005
18:15
Шпанија  35–28  Аргентина Спортска сала Сфакс, Сфакс
Судии: Репеншек, Пожежник (SLO)
Гарсија 6 (15–14) Кару 6
Suspension 2×добил жолт картон C/56.pdf Извештај Suspension 3×добил жолт картон
29 јануари 2005
20:15
Хрватска  28–27  Шведска Спортска сала Сфакс, Сфакс
Судии: Долејш, Кохут (CZE)
Џомба, Вори 6 (14–15) Лархолм 6
Suspension 3×добил жолт картон C/57.pdf Извештај Suspension 4×добил жолт картон

Група D (Сус)[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Србија и Црна Гора 5 4 0 1 139 117 +22 8 Главна фаза
2  Норвешка 5 3 1 1 142 105 +37 7
3  Германија 5 3 1 1 149 115 +34 7
4  Египет 5 3 0 2 123 123 0 6
5  Бразил 5 1 0 4 104 146 −42 2
6  Катар 5 0 0 5 117 168 −51 0
Source: IHF
23 јануари 2005
17:00
Германија  28–25  Египет Спортска сала Сус, Сус
Судии: Арналдсон, Видарсон (ISL)
Јансен 7 (15–13) Заки 9
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card D/10.pdf Извештај Suspension 3×добил жолт картон
23 јануари 2005
19:00
Србија и Црна Гора  34–26  Катар Спортска сала Сус, Сус
Судии: Ајед, Чебил (TUN)
Ѓукановиќ 5 (20–10) ел-Саад 9
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card D/11.pdf Извештај 12×Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card
23 јануари 2005
21:00
Норвешка  34–12  Бразил Спортска сала Сус, Сус
Судии: Долејш, Кохут (CZE)
Лаурицен 7 (16–5) Филхо 3
Suspension 3×добил жолт картон D/12.pdf Извештај Suspension 3×добил жолт картон

24 јануари 2005
16:15
Египет  24–22  Србија и Црна Гора Спортска сала Сус, Сус
Судии: Долејш, Кохут (CZE)
Заки 7 (13–13) Анѓелковиќ 5
Suspension 2×добил жолт картон D/16.pdf Извештај Suspension 4×добил жолт картон
24 јануари 2005
18:15
Бразил  23–30  Германија Спортска сала Сус, Сус
Судии: Репеншек, Пожежник (SLO)
Кардосо 4 (11–17) Керман 7
Suspension 3×добил жолт картон D/17.pdf Извештај Suspension 3×добил жолт картон
24 јануари 2005
20:15
Катар  22–33  Норвешка Спортска сала Сус, Сус
Судии: Арналдсон, Видарсон (ISL)
А. ел-Саад 12 (12–17) ‘‘три играчи’’ 6
Suspension 4×добил жолт картон D/18.pdf Извештај Suspension 3×добил жолт картон

26 јануари 2005
16:15
Германија  40–15  Катар Спортска сала Сус, Сус
Судии: Ајед, Чебил (TUN)
Цајтц 6 (20–4) ел-Саад 10
Suspension 3×добил жолт картон D/34.pdf Извештај Suspension 2×добил жолт картон
26 јануари 2005
18:15
Египет  24–20  Бразил Спортска сала Сус, Сус
Судии: Репеншек, Пожежник (SLO)
ел-Амар 5 (11–12) Руи 6
Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card D/35.pdf Извештај Suspension 3×добил жолт картон
26 јануари 2005
20:15
Србија и Црна Гора  25–24  Норвешка Спортска сала Сус, Сус
Судии: Долејш, Кохут (CZE)
Суџум 9 (10–13) Kjelling 11
10×Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card D/36.pdf Извештај Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card

27 јануари 2005
16:15
Катар  29–31  Египет Спортска сала Сус, Сус
Судии: Арналдсон, Видарсон (ISL)
А. ел-Саад 7 (10–17) Заки 6
Suspension 3×добил жолт картон D/40.pdf Извештај Suspension 3×добил жолт картон
27 јануари 2005
18:15
Србија и Црна Гора  33–19  Бразил Спортска сала Сус, Сус
Судии: Ајед, Чебил (TUN)
Муратовиќ 8 (15–13) Филхо 7
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card D/41.pdf Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card
27 јануари 2005
20:15
Норвешка  27–27  Германија Спортска сала Сус, Сус
Судии: Репеншек, Пожежник (SLO)
Kjelling 12 (12–15) Великиј 8
Suspension 2×добил жолт картон D/42.pdf Извештај Suspension 3×добил жолт картон

29 јануари 2005
14:00
Германија  24–25  Србија и Црна Гора Спортска сала Сус, Сус
Судии: Арналдсон, Видарсон (ISL)
Великиј 7 (13–10) Муратовиќ, Николиќ 7
Suspension 3×добил жолт картон D/58.pdf Извештај Suspension 3×добил жолт картон
29 јануари 2005
18:15
Бразил  30–25  Катар Спортска сала Сус, Сус
Судии: Амар, Фреџ (TUN)
‘‘три играчи’’ 6 (14–13) А. ел-Саад 6
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card D/59.pdf Извештај Suspension 3×добил жолт картон
29 јануари 2005
20:15
Норвешка  24–19  Египет Спортска сала Сус, Сус
Судии: Борд , Бај (FRA)
Хаген 6 (13–9) Заки 8
10×Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card D/60.pdf Извештај Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card

Главна фаза[уреди | уреди извор]

Група I (Радес )[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Тунис 5 2 3 0 150 128 +22 7 Полуфинале
2  Франција 5 2 2 1 127 120 +7 6
3  Грција 5 2 1 2 134 138 −4 5 Натпревар за 5 место
4  Русија 5 2 0 3 126 137 −11 4[б 1] Натпревар за 7 место
5  Чешка 5 2 0 3 131 147 −16 4[lower-alpha 1] Натпревар за 9 место
6  Словенија 5 1 2 2 142 140 +2 4[lower-alpha 1] Натпревар за 11 место
Source: IHF
Notes:
  1. 1,0 1,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име table_hth_RUS0.56216613601994.
31 јануари 2005
16:15
Грција  29–37  Словенија Спортска сала Радес, Радес
Судии: Вакула, Људовик (UKR)
Алванос 6 (13–17) Рутенка 8
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card
31 јануари 2005
18:15
Тунис  36–25  Чешка Спортска сала Радес, Радес
Судии: Арналдсон, Видарсон (ISL)
Хмам 12 (20–13) Јуричек 10
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон 2×Red card
31 јануари 2005
20:15
Франција  25–22  Русија Спортска сала Радес, Радес
Судии: Лаурен, Нилсен (DEN)
Карабатиќ 8 (12–8) Кокшаров 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

1 февруари 2005
16:15
Чешка  26–31  Франција Спортска сала Радес, Радес
Судии: Имбронјев, Грковиќ (SCG)
Филип 9 (9–16) Фернандес, Гигу 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
1 февруари 2005
18:15
Словенија  26–26  Тунис Спортска сала Радес, Радес
Судии: Леме, Улрих (GER)
Јовичиќ, Natek 6 (9–11) Меганем 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 2×Red card
1 февруари 2005
20:15
Русија  24–29  Грција Спортска сала Радес, Радес
Судии: Хансон, Олсон (SWE)
Кокшаров 9 (14–13) Карипидис, Воглис 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

3 февруари 2005
16:15
Грција  29–31  Чешка Спортска сала Радес, Радес
Судии: Леме, Улрих (GER)
Алванос 9 (16–16) Филип 7
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
3 февруари 2005
18:15
Тунис  35–24  Русија Спортска сала Радес, Радес
Судии: Имбронјев, Грковиќ (SCG)
Хмам 13 (19–11) Кокшаров 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
3 февруари 2005
20:15
Франција  26–26  Словенија Спортска сала Радес, Радес
Судии: Хансон, Олсон (SWE)
Гигу 8 (12–10) Зорман 7
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Група II (Набул)[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Хрватска 5 4 0 1 139 135 +4 8 Полуфинале
2  Шпанија 5 3 1 1 155 139 +16 7
3  Србија и Црна Гора 5 2 2 1 127 126 +1 6 Натпревар за 5 место
4  Норвешка 5 2 1 2 137 139 −2 5 Натпревар за 7 место
5  Германија 5 1 1 3 132 135 −3 3 Натпревар за 9 место
6  Шведска 5 0 1 4 132 148 −16 1 Натпревар за 11 место
Source: IHF
31 јануари 2005
16:15
Шпанија  32–28  Германија Спортска сала Набул, Набул
Судии: Долејш, Кохут (CZE)
Гаралда 11 (15–12) Јансен 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card
31 јануари 2005
18:15
Шведска  26–26  Србија и Црна Гора Спортска сала Набул, Набул
Судии: Баум, Горалцук (POL)
Калман 6 (15–12) Николиќ, Суџум 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
31 јануари 2005
20:15
Хрватска  25–28  Норвешка Спортска сала Набул, Набул
Судии: Борд , Бај (FRA)
Вори 7 (11–12) Kjelling 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

1 февруари 2005
16:15
Германија  26–29  Хрватска Спортска сала Набул, Набул
Судии: Баум, Горалцук (POL)
Керман 5 (11–15) Лаковиќ 11
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
1 февруари 2005
18:15
Србија и Црна Гора  28–28  Шпанија Спортска сала Набул, Набул
Судии: Вакула, Људовик (UKR)
Стојановиќ 7 (16–19) Гаралда 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
1 февруари 2005
20:15
Норвешка  34–31  Шведска Спортска сала Набул, Набул
Судии: Лаурен, Нилсен (DEN)
Skjærvold 9 (14–15) Алм 9
Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 4×добил жолт картон

3 февруари 2005
16:15
Шведска  22–27  Германија Спортска сала Набул, Набул
Судии: Долејш, Кохут (CZE)
Андерсон 7 (13–14) Керман 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
3 февруари 2005
18:15
Хрватска  24–23  Србија и Црна Гора Спортска сала Набул, Набул
Судии: Лаурен, Нилсен (DEN)
Балиќ, Џомба 6 (10–11) Анѓелковиќ, Milosavljević 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card
3 февруари 2005
20:15
Шпанија  31–24  Норвешка Спортска сала Набул, Набул
Судии: Арналдсон, Видарсон (ISL)
Урјош 7 (15–12) ‘‘три играчи’’ 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

Последна фаза[уреди | уреди извор]

Натпревар за 11 место[уреди | уреди извор]

5 февруари
11:00
Словенија  29–32  Шведска Спортска сала Набул, Набул
Судии: Долејш, Кохут (CZE)
Рутенка 9 (14–17) Патерсон 7
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

Натпревар за 9 место[уреди | уреди извор]

5 февруари
13:00
Чешка  34–39  Германија Спортска сала Набул, Набул
Судии: Баум, Горалцук (POL)
Бруна, Филип 8 (15–16) Јансен 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Натпревар за 7 место[уреди | уреди извор]

5 февруари
10:00
Русија  27–30  Норвешка Спортска сала Радес, Радес
Судии: Адемијан, Ѓоц (ARG)
Кокшаров 11 (15–14) Хаген 7
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Натпревар за 5 место[уреди | уреди извор]

5 февруари
12:30
Грција  26–37  Србија и Црна Гора Спортска сала Радес, Радес
Судии: Арналдсон, Видарсон (ISL)
Карипидис 6 (12–15) Стојановиќ 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Финална фаза[уреди | уреди извор]

Bracket[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
5 февруари – 15:00 (Радес )
  Тунис 30  
  Шпанија 33  
 
6 февруари – 17:30 (Радес )
      Шпанија 40
    Хрватска 34
Натпревар за бронзен медал
5 февруари – 17:30 (Радес ) 6 февруари – 15:00 (Радес )
  Хрватска 35   Франција  26
  Франција 32     Тунис  25

Полуфинале[уреди | уреди извор]

5 февруари
15:00
Тунис  30–33  Шпанија Спортска сала Радес, Радес
Гледачи: 14,000
Судии: Хансон, Олсон (SWE)
Хмам 9 (16–18) Ромеро 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

5 февруари
17:30
Хрватска  35–32  Франција Спортска сала Радес, Радес
Гледачи: 10,000
Судии: Вакула, Људовик (UKR)
Балиќ 8 (15–14) Гигу 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

Натпревар за 3 место[уреди | уреди извор]

6 февруари
15:00
Франција  26–25  Тунис Спортска сала Радес, Радес
Гледачи: 13,500
Судии: Лаурен, Нилсен (DEN)
Гигу 6 (10–14) Хмам 11
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон 4×Red card

Финале[уреди | уреди извор]

6 февруари
17:30
Шпанија  40–34  Хрватска Спортска сала Радес, Радес
Гледачи: 14,000
Судии: Леме, Улрих (GER)
Гарсија 11 (21–13) Џомба 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Табела и статистика[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

 Шпанија
 Хрватска
 Франција
4  Тунис
5  Србија и Црна Гора
6  Грција
7  Норвешка
8  Русија
9  Германија
10  Чешка
11  Шведска
12  Словенија
13  Данска
14  Египет
15  Исланд
16  Јапонија
17  Алжир
18  Аргентина
19  Бразил
20  Ангола
21  Катар
22  Кувајт
23  Канада
24  Австралија

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.