Светско првенство во ракомет за мажи 2005

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
2005 Светско првенство во ракомет за мажи 2005
200px
Податоци за првенството
Домаќини Тунис
Траење23 јануари – 6 февруари
Репрезентации24 (од 5 конфедерации)
Одржувалишта(во 5 градови-домаќини)
Конечен исход
Прваци Шпанија (1. титула)
Второпласиран Хрватска
Третопласиран Франција
Четвртопласиран Тунис
Статистики за првенството
Натпревари86
Дадени голови4825 (56.1 по натпр.)
Најуспешни стрелци Висем Хмам (TUN)
(88 goals)
Најдобар играч Ивано Балиќ (CRO)

Светското ракометно првенство за мажи во 2005 година било 19-тиот светски шампионат во ракометот. Турнирот се одржал во Тунис помеѓу 23 јануари - 6 февруари 2005 година.

Победникот на златниот медал била Шпанија, додека Хрватска го освоила сребрениот медал, а Франција ја освоила бронзата.

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Светски првенства во ракомет

Наводи[уреди | уреди извор]