Машка ракометна репрезентација на Тунис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тунис
Shirt badge/Association crest
Податоци
Прекар Орлите од Картагина
( نسور قرطاج )
Сојуз Туниска ракометна федерација
Тренер Франција Patrick Cazal
Помошник-тренер Мохамед Али
Капитен Макрем Мисауи
Најмногу натпревари Исам Теж (316)
Најмногу голови Исам Теж (824)
Бои
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Летни олимписки игри
Настапи 4 (првпат во 1972)
Најдобар резултат 8-мо (2012)
Светско првенство
Настапи 15 (првпат во 1967)
Најдобар резултат 4-то (2005)
Африканско првенство
Настапи 25 (првпат во 1974)
Најдобар резултат Шампион Предлошка:Afr1 (10) (1974, 1976, 1979, 1994, 1998, 2002, 2006, 2010, 2012, 2018)
Последна поднова на податоците: непознато.
Машка ракометна репрезентација на Тунис
Медали
Натпреварувач за Тунис Тунис
Ракомет
Африканско првенство
Златен медал - прво место 1974 Тунис
Златен медал - прво место 1976 Алжир
Златен медал - прво место 1979 Конго
Златен медал - прво место 1994 Тунис
Златен медал - прво место 1998 Јужна Африка
Златен медал - прво место 2002 Мароко
Златен медал - прво место 2006 Тунис
Златен медал - прво место 2010 Египет
Златен медал - прво место 2012 Мароко
Златен медал - прво место 2018 Gabon
Сребрен медал – второ место 1985 Angola
Сребрен медал – второ место 1992 Ivory Coast
Сребрен медал – второ место 1996 Benin
Сребрен медал – второ место 2004 Египет
Сребрен медал – второ место 2008 Angola
Сребрен медал – второ место 2014 Алжир
Сребрен медал – второ место 2016 Египет
Сребрен медал – второ место 2020 Тунис
Бронзен медал – трето место 1981 Тунис
Бронзен медал – трето место 1983 Египет
Бронзен медал – трето место 1987 Мароко
Бронзен медал – трето место 1989 Алжир
Бронзен медал – трето место 1991 Египет
Бронзен медал – трето место 2000 Алжир
Африкански игри
Сребрен медал – второ место 1978 Алжир Состав
Бронзен медал – трето место 1965 Бразавил Состав
Бронзен медал – трето место 2007 Алжир Состав
Средоземни игри
Сребрен медал – второ место 2001 Тунис Состав
Сребрен медал – второ место 2018 Тарагона Состав
Бронзен медал – трето место 1967 Тунис Состав
Бронзен медал – трето место 1979 Сплит Состав
Бронзен медал – трето место 2005 Алмерија Состав
Бронзен медал – трето место 2009 Пескара Состав
Пан-Арапски игри
Златен медал - прво место 1985 Рабат Состав
Бронзен медал – трето место 1992 Damascus Состав
Бронзен медал – трето место 2011 Doha Состав

Машка ракометна репрезентација на Тунис (арапски: منتخب تونس لكرة اليد) — сениорска ракометна репрезентација на Тунис која ја претставува државата на меѓународните ракометни турнири. Тимот е под управа на Туниската ракометна федерација.

Националната ракометна репрезентација на Тунис учествувала на повеќе ракометни светски првенства. Во 2005 година Тунис завршик на 4-то место, станувајќи втора неевропска екипа која стигна до полуфиналето на Светското првенство по Египет која успеала да стигне до полуфиналниот натпревар во 2001 година. Националната ракометна репрезентација на Тунис 10 пати го освоила Африканскиот куп. Тунижаните го освоиле Африканско првенство во 2018 година во Габон совладувајќи го Египет во последниот натпревар. Египет и Алжир се единствените соперници на Тунис на африканскиот континент.

Националната лига се состои од 12 екипи. Схел и Клуб Африкен преовладуваат во првенството. Постојат и други тимови како ЕС Тунис и АС Хамамет. Овие екипи имаат многу играчи во самата репрезентација, која вклучува и играчи во европските екипи. Поранешниот репрезентативец, Валид Бен Амор играл во Барселона. Повеќето од овие играчи играат во француското првенство.

Туниската ракометна лига била основана во 1953 година. Во 1957 година, Тунижаните ја основале својата ракометна федерација, која била примена во Меѓународната ракометна федерација во 1962 година.

Учества на првенства[уреди | уреди извор]

     Шампион       Финалист       трето место       Четврто место  

 • Црвените обградени полиња значат дека турнирот се одржал во Тунис.

Олимписки игри[уреди | уреди извор]

Тунис на Олимписки игри
Игри Фаза Место Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примени голови Головна разлика
Германија 1936 Берлин не се квалификувал
не се одржувало од 1948 до 1968
Западна Германија 1972 Минхен Натпревар за 15 место 16 место од 16 екипи 5 0 0 5 72 118 −46
Канада 1976 Монтреал Не учествувал
СССР 1980 Москва Не се квалификувал
САД 1984 Лос Анџелес
Јужна Кореја 1988 Сеул
Шпанија 1992 Барселона
САД 1996 Атланта
Австралија 2000 Сиднеј Натпревар за 9 место 10 место од 12 екипи 6 1 0 5 130 141 −11
Грција 2004 Атина Не се квалификувал
Кина 2008 Пекинг
Обединето Кралство 2012 Лондон Полуфинале 8 место од 12 екипи 6 2 0 4 144 150 −6
Бразил 2016 Рио Групна фаза 12 место од 12 екипи 5 0 1 4 118 145 −27
Вкупно 4/13 0 титули 22 3 1 18 464 554 −90

Светски првенства[уреди | уреди извор]

Тунис на Светските првенства во ракомет за мажи
Година Фаза Место Натпревари Победи Нерешени Порази
Германија Германија 1938 Не се квалификувал
Шведска Шведска 1954 Не се квалификувал
Западна Германија Германија 1958 Не се квалификувал
Западна Германија Германија 1961 Не се квалификувал
Чехословачка Чехословачка 1964 Не се квалификувал
Шведска Шведска 1967 Групна фаза 15-то место 3 0 0 3
Франција Франција 1970 Не се квалификувал
Источна Германија Источна Германија 1974 Не се квалификувал
Данска Данска 1978 Не се квалификувал
Западна Германија Германија 1982 Не се квалификувал
Источна Германија Источна Германија 1986 Не се квалификувал
Чехословачка Чехословачка 1990 Не се квалификувал
Шведска Шведска 1993 Не се квалификувал
Исланд Исланд 1995 Четвртфинале 15-то место 7 2 0 5
Јапонија Јапонија 1997 Четвртфинале 16-то место 6 2 0 4
Египет Египет 1999 Четвртфинале 12-то место 6 2 1 3
Франција Франција 2001 Четвртфинале 10-то место 6 3 0 3
Португалија Португалија 2003 Четвртфинале 14-то место 7 2 0 5
Тунис Тунис 2005 Полуфинале 4-то место 10 5 3 2
Германија Германија 2007 Четвртфинале 11-то место 8 3 0 5
Хрватска Хрватска 2009 Групна фаза 17-то место 9 5 0 4
Шведска Шведска 2011 Групна фаза 20-то место 7 1 0 6
Шпанија Шпанија 2013 Четвртфинале 11-то место 6 3 0 3
Катар Катар 2015 Четвртфинале 15-то место 6 2 1 3
Франција Франција 2017 Групна фаза 19-то место 7 2 2 3
Данска/Германија Данска/Германија 2019 Прва фаза 12-то место 8 3 0 5
Египет Египет 2021 Претседателски куп 25-то место 7 4 1 2
Полска/Шведска Полска/Шведска 2023 Ќе биде одлучено
Вкупно 15/27 97 37 7 53
 • Тунис не се натпреварувал од 1938 до 1964 година и 1970 до 1993 година.
 • Црвените обградени

Африкански првенства[уреди | уреди извор]

Тунис на Африканските првенства во ракомет за мажи
Година Фаза Место Натпревари Победи Нерешени Порази
Тунис Тунис 1974 Финале Шампион 3 3 0 0
Алжир Алжир 1976 Финале Шампион 4 4 0 0
Република Конго Конго 1979 Финале Шампион 5 5 0 0
Тунис Тунис 1981 Полуфинале 3-то место
Египет Египет 1983 Полуфинале 3-то место
Ангола Ангола 1985 Финале Финалист
Мароко Мароко 1987 Полуфинале 3-то место
Алжир Алжир 1989 Полуфинале 3-то место
Египет Египет 1991 Полуфинале 3-то место
Брег на Слоновата Коска Брег на Слонова Коска 1992 Финале Финалист
Тунис Тунис 1994 Финале Шампион
Бенин Бенин 1996 Финале Финалист
ЈАР Јужна Африка 1998 Финале Шампион 6 5 0 1
Алжир Алжир 2000 Полуфинале 3-то место 6 3 1 2
Мароко Мароко 2002 Финале Шампион 5 5 0 0
Египет Египет 2004 Финале Финалист 7 6 0 1
Тунис Тунис 2006 Финале Шампион 7 7 0 0
Ангола Ангола 2008 Финале Финалист 5 4 0 1
Египет Египет 2010 Финале Шампион 8 8 0 0
Мароко Мароко 2012 Финале Шампион 8 8 0 0
Алжир Алжир 2014 Финале Финалист 8 7 0 1
Египет Египет 2016 Финале Финалист 8 7 0 1
Габон Габон 2018 Финале Шампион 7 6 1 0
Тунис Тунис 2020 Финале Финалист 7 6 0 1
Вкупно 24/24 10 титули

Африкански игри[уреди | уреди извор]

Тунис на Африканските игри
Игри Фаза Место Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примени голови Головна разлика
Република Конго 1965 Бразавил Полуфинале 3-то место од 8 екипи
Нигерија 1973 Лагос Не учествувал
Алжир 1978 Алжир Финале 2 место од 6 екипи
Кенија 1987 Најроби Не учествувал
Египет 1991 Каиро Не учествувал
Зимбабве 1995 Хараре се повлекол
Јужна Африка 1999 Јоханесбург Не учествувал
Нигерија 2003 Абуџа Не учествувал
Алжир 2007 Алжир Полуфинале 3 место од 7 екипи
Мозамбик 2011 Мапуто Не учествувал
Република Конго 2015 Бразавил Не учествувал
Мароко 2019 Казабланка Не учествувал
Вкупно 3/12 0 Титули

Средоземни игри[уреди | уреди извор]

Тунис на Средоземните игри
Игри Фаза Место Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примени голови Головна разлика
Тунис 1967 Тунис 3-то место 3 место од 3 екипи
Турција 1971 Измир Турнирот се откажал
Алжир 1975 Алжир 4-то место 4 место од 5 екипи
Југославија 1979 Сплит 3-то место 3 место од 7 екипи
Мароко 1983 Казабланка 4-то место 4-то место од 8 екипи
Сирија 1987 Латакија Не учествувал
Грција 1991 Атина Не учествувал
Франција 1993 Лангдок-Русијон Не учествувал
Италија 1997 Бари 8-мо место 8 место од 13 екипи
Тунис 2001 Тунис Финалист 2-ро место од 8 екипи
Шпанија 2005 Алмерија 3-то место 3-то место од 10 екипи
Италија 2009 Пескара 3-то место 3-то место од 9 екипи
Турција 2013 Мерсин 7-мо место 7-мо место од 10 екипи
Шпанија 2018 Тарагона Финалист 2-ро место од 13 екипи
Алжир 2021 Оран Сè уште не е квалификуван
Вкупно 9/12 0 Титули

Пан-Арапски игри[уреди | уреди извор]

Тунис на Пан-Арапските игри
Игри Фаза Место Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примени голови Головна разлика
Мароко 1961 Казабланка Не учествувал
Обединета Арапска Република 1965 Каиро Не учествувал
Сирија 1976 Дамаск Не учествувал
Мароко 1985 Рабат Финале Шампион
Сирија 1992 Дамаск Полуфинале 3-то место
Либан 1997 Бејрут Турнирот бил откажан
Јордан 1999 Аман Не учествувал
Алжир 2004 Алжир Турнирот бил откажан
Египет 2007 Каиро Не учествувал
Катар 2011 Доха Полуфинале 3-то место
Вкупно 3/10 1 Титули

Останати[уреди | уреди извор]

 • сребрен медал: Светски куп :2006
 • златен медал: Жолт Куп :2007,2015,2016,2019
 • сребрен медал: Жолт Куп :2002,2003,2004,2020
 • бронзен медал: Жолт Куп :2008,2010
 • златен медал: Challenge international Georges Marrane :2008
 • сребрен медал: Париски турнир :2005
 • бронзен медал: Париски турнир :1998,2002,2007,2013
 • бронзен медал: Меѓународен турнир во Шпанија :1999,2002,2012
 • сребрен медал: Турнир на четирите нации :2015
 • сребрен медал: Куп Аир Караибас :2019

Екипа[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Состав за Светско првенство во ракомет за мажи 2019.[1]

Тренер: Тони Герона

Бр. Поз. Име и презиме Датум на раѓање (возраст) Висина Настапи Голови Клуб
1 GK Макрам Мусауи 14 февруари 1981.(1981-02-14)(42 г.) 1.88 m 196 4 Романија РК Динамо Букурешт
7 RW Ramzi Majdoub 9 мај 1993.(1993-05-09)(30 г.) 1.88 m 21 41 Тунис РК Клуб Африкан
10 CB Камел Алуини 6 јули 1988.(1988-07-06)(35 г.) 1.82 m 131 261 Романија РК Динамо Букурешт
12 GK Маруен Магаиз 28 јули 1983.(1983-07-28)(40 г.) 1.92 m 203 4 Романија ЦСМ Букурешт
13 RW/RB Усема Хосни 17 септември 1992.(1992-09-17)(31 г.) 1.92 m 102 125 Франција РК Понто Комбо
15 CB Калед Јусеф 12 јануари 1989.(1989-01-12)(34 г.) 1.89 m 88 57 Катар РК ел-Сад
17 LB Јусеф Мараф 21 јули 1996.(1996-07-21)(27 г.) 1.95 m 21 15 Египет РК ел-Ахли
19 LB Мосбах Санаи 26 март 1991.(1991-03-26)(32 г.) 1.91 m 116 342 ОАР РК ел-Наср Дубаи
20 CB Ачраф Сафи 11 август 1992.(1992-08-11)(31 г.) 1.85 m 57 116 Тунис РК Етоал Спортив ду Сахел
21 LW Усма Буханми 5 февруари 1990.(1990-02-05)(33 г.) 1.85 m 138 621 Тунис РК Есперанс Спортив де Тунис
39 CB/LB Мохамед Суси 17 јануари 1993.(1993-01-17)(30 г.) 1.94 m 98 159 Франција РК Монпелје
42 LB Ваел Јалуз 3 мај 1991.(1991-05-03)(32 г.) 1.97 m 131 335 Германија Фихсе Берлин
69 P Џихед Џабалах 29 јули 1989.(1989-07-29)(34 г.) 2.04 m 59 111 Турција РК Селка Ескишехир
89 LW Рафик Бача 4 декември 1989.(1989-12-04)(33 г.) 1.88 m 35 113 Тунис РК Етоал Спортив ду Сахел
90 P Маруан Шуиреф 27 мај 1990.(1990-05-27)(33 г.) 1.95 m 142 241 Франција РК Трамбле ан Франс
92 LB Усема Џазири 6 ноември 1992.(1992-11-06)(31 г.) 1.91 m 27 39 Тунис РК Есперанс Спортив де Тунис
93 GK Ахмед Бедуи 1 декември 1993.(1993-12-01)(30 г.) 1.93 m 15 0 Тунис РК Есперанс Спортив де Тунис
96 RW Ануар Бен Адбалах 20 јуни 1996.(1996-06-20)(27 г.) 1.86 m 30 39 Тунис РК Етоал Спортив ду Сахел

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]