Машка ракометна репрезентација на Словенија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Словенија Словенија
Податоци
Сојуз Ракометна федерација
на Словенија
Тренер Црна Гора Веселин Вујовиќ
Помошник-тренер Урош Шербец
Капитен Вид Кавтичник
Најмногу натпревари Урош Зорман (225)[1]
Најмногу голови Лука Жвижеј (702)[1]
Бои
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Летни олимписки игри
Настапи 3 (првпат во 2000)
Најдобар резултат 6. место (2016)
Светско првенство
Настапи 8 (првпат во 1995)
Најдобар резултат 3. место (2017)
Европско првенство
Настапи 11 (првпат во 1994)
Најдобар резултат 2. место (2004)
Последна поднова на податоците: 28 јануари 2018.
Машка ракометна репрезентација на Словенија
Медали
Европски првенства
Сребрен медал – второ место 2004 Словенија
Светски првенства
Бронзен медал – трето место 2017 Франција

Машка ракометна репрезентација на Словенија — државна репрезентација која ја претставува Словенија на меѓународни ракометни натпревари. Најдобар пласман на репрезентацијата е сребрениот медал од Европското првенство 2004 година кое се одржало во Словенија и бронзениот медал од Светско првенство 2017 година одржано во Франција.

Меѓународни учества[уреди | уреди извор]

Олимписки игри[уреди | уреди извор]

Година Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ
1936–1992 Дел од Југославија
Шпанија 1992 Не учествувала
САД 1996 Не се квалификувала
Австралија 2000 7./8. место 8. место 8 2 1 5 214 223
Грција 2004 11./12. место 11. место 6 2 0 4 160 173
Кина 2008 Не се квалификувала
Обединето Кралство 2012
Бразил 2016 Четвртфинале 6. место 6 4 0 2 167 163
Јапонија 2020 Ќе биде одредено
Вкупно 3/13 0 титули 20 8 1 11 541 559

Светско првенство[уреди | уреди извор]

Година Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ
1938–1991 Дел од Југославија
Шведска 1993 Не учествувала
Исланд 1995 Групна фаза 18. место 5 1 0 4 131 126
Јапонија 1997 Не се квалификувала
Египет 1999
Франција 2001 Групна фаза 17. место 5 2 0 3 145 137
Португалија 2003 Втора фаза 11. место 7 3 0 4 191 196
Тунис 2005 11./12. место 12. место 9 4 2 3 273 250
Германија 2007 9./10. место 10. место 8 3 0 5 241 243
Хрватска 2009 Не се квалификувала
Шведска 2011
Шпанија 2013 Полуфинале 4. место 9 7 0 2 258 240
Катар 2015 7./8. место 8. место 9 4 0 5 263 271
Франција 2017 Полуфинале 3. место 9 6 1 2 271 253
Данска Германија 2019 Ќе биде одредено
Вкупно 8/25 0 титули 61 30 3 28 1773 1716

Европско првенство[уреди | уреди извор]

Година Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ
Португалија 1994 9./10. место 10. место 6 1 1 4 112 139
Шпанија 1996 11./12. место 11. место 6 1 0 5 120 139
Италија 1998 Не се квалификувала
Хрватска 2000 5./6. место 5. место 6 3 0 3 154 155
Шведска 2002 11./12. место 12. место 7 0 2 5 181 215
Словенија 2004 Финале 2. место 8 5 1 2 230 218
Швајцарија 2006 Главна фаза 8. место 6 3 0 3 191 194
Норвешка 2008 Главна фаза 10. место 6 3 0 3 172 180
Австрија 2010 Главна фаза 11. место 6 1 2 3 186 203
Србија 2012 5./6. место 6. место 7 2 0 5 207 212
Данска 2014 Не се квалификувала
Полска 2016 Групна фаза 14. место 3 0 1 2 66 72
Хрватска 2018 Главна фаза 8. место 6 2 2 2 162 152
Австрија Шведска Норвешка 2020 Ќе биде одредено
Вкупно 11/13 0 титули 67 21 9 37 1781 1879

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Состав за Европското првенство 2018.[2]

Тренер: Веселин Вујовиќ

Бр. Поз. Име и презиме Датум на раѓање (возраст) Висина Настапи Голови Клуб
1 ГО Матевж Скок 2 септември 1986(1986-09-02)(37 г.) 1.88 m 81 2 Португалија Спортинг Лисабон
3 П Блаж Благотиншек 17 јануари 1994(1994-01-17)(30 г.) 2.02 m 60 79 Унгарија Веспрем
4 ЛК Матиц Вердинек 13 април 1994(1994-04-13)(30 г.) 1.88 m 4 8 Словенија Горење Велење
5 ЛБ Ник Хенигман 4 декември 1995(1995-12-04)(28 г.) 1.99 m 28 43 Словенија Рибница
6 ДК Гашпер Маргуч 20 август 1990(1990-08-20)(33 г.) 1.81 m 92 329 Унгарија Веспрем
7 ДБ Вид Кавтичник 24 мај 1984(1984-05-24)(40 г.) 1.91 m 181 510 Франција Монпелје
8 ДК Блаж Јанц 20 ноември 1996(1996-11-20)(27 г.) 1.87 m 36 124 Полска Виве Тарги Келце
10 ЛБ Грегор Поточник 22 август 1992(1992-08-22)(31 г.) 1.96 m 7 7 Словенија Горење Велење
13 ЛК Дарко Цингесар 25 јули 1990(1990-07-25)(33 г.) 1.87 m 52 90 Франција Паис д'Екс
23 СБ Миха Зарабец 12 октомври 1991(1991-10-12)(32 г.) 1.77 m 38 77 Германија Кил
25 СБ Марко Безјак 26 јуни 1986(1986-06-26)(37 г.) 1.85 m 108 194 Германија Магдебург
30 ЛБ Јан Гребенц 18 август 1992(1992-08-18)(31 г.) 1.94 m 13 24 Словенија Горење Велење
33 П Игор Жабич 15 август 1992(1992-08-15)(31 г.) 2.01 m 9 8 Полска Висла Плок
51 ЛБ Борут Мацковшек 11 септември 1992(1992-09-11)(31 г.) 2.03 m 80 167 Словенија Цеље
55 ДБ Жига Млакар 16 мај 1990(1990-05-16)(34 г.) 1.92 m 13 27 Словенија Цеље
57 СБ Патрик Лебан 7 септември 1989(1989-09-07)(34 г.) 1.87 m 6 10 Хрватска Нексе Нашице
90 ГО Урбан Лесјак 24 август 1990(1990-08-24)(33 г.) 1.87 m 38 0 Словенија Цеље
95 П Матиц Сухолежник 2 мај 1995(1995-05-02)(29 г.) 2.02 m 3 2 Словенија Цеље
99 ГО Урх Кастелиц 27 февруари 1996(1996-02-27)(28 г.) 2.01 m 13 3 Хрватска Загреб

Статистика[уреди | уреди извор]

Најмногу натревари[уреди | уреди извор]

Вкупен број на одиграни официјални натпревари.

# Играч Натпревари Голови
1 Урош Зорман 225 523
2 Лука Жвижеј 217 702
3 Бено Лапајне 212 1
4 Томаж Томшич 200 414
5 Горазд Шкоф 188 0
6 Ренато Вугринец 187 616
7 Алеш Пајович 181 697
Вид Кавтичник 510
9 Роман Пунгартник 171 679
10 Зоран Лубеј 162 385

Ажурирано на: 12 јануари 2018
Извор: rokometna-zveza.si

Најмногу голови[уреди | уреди извор]

Вкупен број на постигнати голови само на официјални натпревари.

# Играч Голови Натпревари Просек
1 Лука Жвижеј 702 217 3.24
2 Алеш Пајович 697 181 3.85
3 Роман Пунгартник 679 171 3.97
4 Драган Гајиќ 642 151 4.25
5 Ренато Вугринец 616 187 3.29
6 Урош Зорман 523 225 2.32
7 Вид Кавтичник 510 181 2.82
8 Урош Шербец 467 120 3.89
9 Јуре Доленец 440 123 3.58
10 Томаж Томшич 414 200 2.07

Ажурирано на: 12 јануари 2018
Извор: rokometna-zveza.si

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Večna lestvica nastopov in zadetkov za moško člansko reprezentanco“ [All-time caps and goals for the national team] (словенечки). Ракометна федерација на Словенија - официјално мрежно место. Посетено на 19 October 2016.
  2. „2018 European Championship roster“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-01-14. Посетено на 2018-02-21.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]