Светско првенство во ракомет за мажи 2001

Од Википедија — слободната енциклопедија
2001 Светско првенство во ракомет за мажи
Податоци за турнирот
Домаќини Франција
Датуми23 јануари – 4 февруари
Конечен исход
Првак Франција (2 титула)
Второпласиран Шведска
Третопласиран Југославија
Четвртопласиран Египет

Светското првенство во ракомет во 2001 година 17-то издание на Светското првенство во ракомет за мажи. Се одржало во Франција, од 23 јануари до 4 февруари. Франција го освоила првенството.

Квалификации[уреди | уреди извор]

Натпреварување Датум Слободни места Квалификувани
Домаќин 1  Франција
Светско првенство во ракомет за мажи 1999 1–15 јуни 1999 1  Шведска
Европско првенство во ракомет за мажи 2000 21–30 јануари 2000 4  Русија
 Шпанија
 Словенија
 Хрватска
Африканско првенство во ракомет за мажи 2000 22 април – 1 мај 2000 4  Египет
 Алжир
 Тунис
 Мароко
Панамериканско првенство во ракомет за мажи 2000 23–28 мај 2000 4  Аргентина
 Бразил
 САД
 Гренланд
Европски квалификации 15 декември 1999 – 11 јуни 2000 6+1  Чешка
 Германија
 Исланд
 Норвешка
 Португалија
 Украина
 Југославија
Азиски квалификации 12–27 август 2000 3  Кувајт
 Саудиска Арабија
 Јужна Кореја

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Шведска 5 5 0 0 147 112 +35 10 Осминафинале
2  Египет 5 3 1 1 124 115 +9 7
3  Исланд 5 2 1 2 125 119 +6 5
4  Португалија 5 2 0 3 122 122 0 4[б 1]
5  Чешка 5 1 2 2 136 136 0 4[lower-alpha 1]
6  Мароко 5 0 0 5 112 162 −50 0
Source: IHF
Notes:
 1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име table_hth_POR0.78851189920144.
23 јануари 2001
14:30
Египет  28–19  Мароко Спортска сала Рене Бугнол , Монпелје
Гледачи: 3,000
Судии: Јосиќ, Рудиќ (CRO)
(14–6)
23 јануари 2001
18:30
Португалија  29–19  Чешка Спортска сала Рене Бугнол , Монпелје
Судии: Леме, Улрих (GER)
(14–10)
23 јануари 2001
20:30
Шведска  24–21  Исланд Спортска сала Рене Бугнол , Монпелје
Судии: Боје, Јенсен (DEN)
(13–9)

24 јануари 2001
16:30
Чешка  26–26  Египет Спортска сала Рене Бугнол , Монпелје
Гледачи: 1,000
Судии: Брето, Хуелин (ESP)
(16–14)
24 јануари 2001
18:30
Исланд  22–19  Португалија Спортска сала Рене Бугнол , Монпелје
Гледачи: 2,000
Судии: Јосиќ, Рудиќ (CRO)
(10–11)
24 јануари 2001
20:30
Мароко  21–33  Шведска Спортска сала Рене Бугнол , Монпелје
Гледачи: 1,000
Судии: Леме, Улрих (GER)
(11–21)

25 јануари 2001
16:30
Египет  23–19  Португалија Спортска сала Рене Бугнол , Монпелје
Гледачи: 2,500
Судии: Боје, Јенсен (DEN)
(9–10)
25 јануари 2001
18:30
Мароко  23–31  Исланд Спортска сала Рене Бугнол , Монпелје
Гледачи: 1,000
Судии: Брето, Хуелин (ESP)
(13–16)
25 јануари 2001
20:30
Шведска  29–22  Чешка Спортска сала Рене Бугнол , Монпелје
Гледачи: 2,500
Судии: Јосиќ, Рудиќ (CRO)
(15–10)

27 јануари 2001
14:00
Чешка  40–23  Мароко Спортска сала Рене Бугнол , Монпелје
Гледачи: 3,000
Судии: Боје, Јенсен (DEN)
(22–9)
27 јануари 2001
16:00
Португалија  25–32  Шведска Спортска сала Рене Бугнол , Монпелје
Гледачи: 2,500
Судии: Леме, Улрих (GER)
(12–16)
27 јануари 2001
18:00
Египет  24–22  Исланд Спортска сала Рене Бугнол , Монпелје
Гледачи: 2,500
Судии: Брето, Хуелин (ESP)
(12–7)

28 јануари 2001
14:00
Португалија  30–26  Мароко Спортска сала Рене Бугнол , Монпелје
Гледачи: 3,000
Судии: Брето, Хуелин (ESP)
(11–13)
28 јануари 2001
16:00
Исланд  29–29  Чешка Спортска сала Рене Бугнол , Монпелје
Гледачи: 3,000
Судии: Леме, Улрих (GER)
(15–12)
28 јануари 2001
18:00
Шведска  29–23  Египет Спортска сала Рене Бугнол , Монпелје
Гледачи: 3,000
Судии: Јосиќ, Рудиќ (CRO)
(14–7)

Група B[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Франција 5 5 0 0 132 85 +47 10 Осминафинале
2  Југославија 5 4 0 1 146 89 +57 8
3  Алжир 5 2 1 2 107 102 +5 5[б 2]
4  Аргентина 5 2 1 2 94 118 −24 5[lower-alpha 1]
5  Бразил 5 1 0 4 108 124 −16 2
6  Кувајт 5 0 0 5 76 145 −69 0
Source: IHF
Notes:
 1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име table_hth_ALG0.79507167953768.
23 јануари 2001
14:00
Аргентина  22–16  Кувајт Спортска сала Нант, Нант
Гледачи: 5,000
Судии: Вакула, Лудовик (UKR)
(14–9)
23 јануари 2001
18:00
Франција  23–13  Алжир Спортска сала Нант, Нант
Гледачи: 4,400
Судии: Øie, Хогснес (NOR)
(10–4)
23 јануари 2001
20:00
Југославија  31–23  Бразил Спортска сала Нант, Нант
Гледачи: 5,000
Судии: ел-Џанах, Рашед (KSA)
(15–12)

24 јануари 2001
16:00
Бразил  19–20  Аргентина Спортска сала Нант, Нант
Гледачи: 5,000
Судии: Øie, Хогснес (NOR)
(10–8)
24 јануари 2001
18:00
Кувајт  14–30  Франција Спортска сала Нант, Нант
Судии: Роскамп, Роткранц (BEL)
(8–14)
24 јануари 2001
20:00
Алжир  20–23  Југославија Спортска сала Нант, Нант
Гледачи: 5,000
Судии: Вакула, Лудовик (UKR)
(7–14)

25 јануари 2001
16:00
Кувајт  13–26  Алжир Спортска сала Нант, Нант
Гледачи: 4,010
Судии: Øie, Хогснес (NOR)
(3–13)
25 јануари 2001
18:00
Франција  29–19  Бразил Спортска сала Нант, Нант
Гледачи: 5,000
Судии: ел-Џанах, Рашед (KSA)
(14–10)
25 јануари 2001
20:00
Аргентина  10–32  Југославија Спортска сала Нант, Нант
Гледачи: 5,000
Судии: Роскамп, Роткранц (BEL)
(2–15)

27 јануари 2001
14:00
Аргентина  23–23  Алжир Спортска сала Нант, Нант
Гледачи: 5,000
Судии: Вакула, Лудовик (UKR)
(8–11)
27 јануари 2001
16:00
Бразил  27–19  Кувајт Спортска сала Нант, Нант
Гледачи: 5,000
Судии: Роскамп, Роткранц (BEL)
(15–7)
27 јануари 2001
18:00
Југославија  20–22  Франција Спортска сала Нант, Нант
Гледачи: 5,000
Судии: Øie, Хогснес (NOR)
(8–13)

28 јануари 2001
14:00
Алжир  25–20  Бразил Спортска сала Нант, Нант
Гледачи: 4,000
Судии: Вакула, Лудовик (UKR)
(11–8)
28 јануари 2001
16:00
Југославија  40–14  Кувајт Спортска сала Нант, Нант
Гледачи: 5,000
Судии: ел-Џанах, Рашед (KSA)
(21–6)
28 јануари 2001
18:00
Франција  28–19  Аргентина Спортска сала Нант, Нант
Гледачи: 5,000
Судии: Вакула, Лудовик (UKR)
(14–11)

Група C[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Шпанија 5 4 0 1 160 105 +55 8 Осминафинале
2  Германија 5 3 1 1 157 100 +57 7[б 3]
3  Хрватска 5 3 1 1 154 115 +39 7[lower-alpha 1]
4  Јужна Кореја 5 3 0 2 145 132 +13 6
5  Гренланд 5 1 0 4 85 140 −55 2
6  САД 5 0 0 5 80 189 −109 0
Source: IHF
Notes:
 1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име table_hth_GER0.99623297154728.
23 јануари 2001
14:30
Хрватска  25–15  Гренланд Спортска сала, Безансон
Гледачи: 3,000
Судии: Начевски, Николов (MKD)
(12–6)
23 јануари 2001
18:30
Германија  40–12  САД Спортска сала, Безансон
Гледачи: 3,000
Судии: Мбенге, Сеје (SEN)
(19–6)
23 јануари 2001
20:30
Шпанија  26–17  Јужна Кореја Спортска сала, Безансон
Гледачи: 3,000
Судии: Хансон, Олсон (SWE)
(13–9)

24 јануари 2001
16:30
Гренланд  16–31  Шпанија Спортска сала, Безансон
Гледачи: 2,500
Судии: Мбенге, Сеје (SEN)
(10–17)
24 јануари 2001
18:30
САД  12–41  Хрватска Спортска сала, Безансон
Гледачи: 2,800
Судии: Хусеин, Хајдер (KUW)
(5–21)
24 јануари 2001
20:30
Јужна Кореја  26–33  Германија Спортска сала, Безансон
Гледачи: 3,000
Судии: Начевски, Николов (MKD)
(14–16)

25 јануари 2001
16:30
Шпанија  45–18  САД Спортска сала, Безансон
Гледачи: 2,000
Судии: Хусеин, Хајдер (KUW)
(19–10)
25 јануари 2001
18:30
Гренланд  20–27  Јужна Кореја Спортска сала, Безансон
Гледачи: 3,000
Судии: Начевски, Николов (MKD)
(10–11)
25 јануари 2001
20:30
Хрватска  23–23  Германија Спортска сала, Безансон
Гледачи: 3,200
Судии: Хансон, Олсон (SWE)
(12–13)

27 јануари 2001
14:00
САД  18–26  Гренланд Спортска сала, Безансон
Гледачи: 2,500
Судии: Хансон, Олсон (SWE)
(8–11)
27 јануари 2001
16:00
Германија  22–31  Шпанија Спортска сала, Безансон
Гледачи: 3,200
Судии: Начевски, Николов (MKD)
(11–15)
27 јануари 2001
18:00
Хрватска  33–38  Јужна Кореја Спортска сала, Безансон
Гледачи: 3,000
Судии: Хусеин, Хајдер (KUW)
(18–16)

28 јануари 2001
14:00
Германија  39–8  Гренланд Спортска сала, Безансон
Гледачи: 2,500
Судии: Хусеин, Хајдер (KUW)
(21–5)
28 јануари 2001
16:00
Јужна Кореја  37–20  САД Спортска сала, Безансон
Гледачи: 3,000
Судии: Мбенге, Сеје (SEN)
(17–9)
28 јануари 2001
18:00
Шпанија  27–32  Хрватска Спортска сала, Безансон
Гледачи: 3,200
Судии: Хансон, Олсон (SWE)
(9–16)

Група D[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Русија 5 4 1 0 140 120 +20 9 Осминафинале
2  Украина 5 3 0 2 134 115 +19 6[б 4]
3  Тунис 5 3 0 2 116 110 +6 6[lower-alpha 1]
4  Норвешка 5 2 1 2 116 127 −11 5
5  Словенија 5 2 0 3 145 137 +8 4
6  Саудиска Арабија 5 0 0 5 92 134 −42 0
Source: IHF
Notes:
 1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име table_hth_UKR0.097598148089646.
23 јануари 2001
13:30
Словенија  28–24  Украина Спортска сала Динкерк, Динкерк
Гледачи: 2,500
Судии: Гулао, Макао (POR)
(16–8)
23 јануари 2001
17:30
Русија  23–20  Тунис Спортска сала Динкерк, Динкерк
Гледачи: 2,000
Судии: Гарсија, Морено (FRA)
(13–13)
23 јануари 2001
19:30
Норвешка  20–14  Саудиска Арабија Спортска сала Динкерк, Динкерк
Гледачи: 2,500
Судии: Борд, Бај (FRA)
(9–8)

24 јануари 2001
15:30
Саудиска Арабија  22–35  Словенија Спортска сала Динкерк, Динкерк
Гледачи: 1,700
Судии: Гарсија, Морено (FRA)
(13–17)
24 јануари 2001
17:30
Украина  27–30  Русија Спортска сала Динкерк, Динкерк
Гледачи: 2,500
Судии: Арналдсон, Видарсон (ISL)
(12–16)
24 јануари 2001
19:30
Тунис  28–19  Норвешка Спортска сала Динкерк, Динкерк
Гледачи: 2,500
Судии: Гулао, Макао (POR)
(17–6)

25 јануари 2001
15:30
Украина  24–18  Тунис Спортска сала Динкерк, Динкерк
Гледачи: 1,500
Судии: Борд, Бај (FRA)
(10–11)
25 јануари 2001
17:30
Русија  29–18  Саудиска Арабија Спортска сала Динкерк, Динкерк
Гледачи: 2,000
Судии: Гулао, Макао (POR)
(17–10)
25 јануари 2001
19:30
Словенија  29–30  Норвешка Спортска сала Динкерк, Динкерк
Гледачи: 2,500
Судии: Арналдсон, Видарсон (ISL)
(12–18)

27 јануари 2001
14:00
Саудиска Арабија  17–28  Украина Спортска сала Динкерк, Динкерк
Гледачи: 2,500
Судии: Арналдсон, Видарсон (ISL)
(9–14)
27 јануари 2001
16:00
Норвешка  25–25  Русија Спортска сала Динкерк, Динкерк
Гледачи: 2,500
Судии: Борд, Бај (FRA)
(9–12)
27 јануари 2001
18:00
Словенија  23–28  Тунис Спортска сала Динкерк, Динкерк
Гледачи: 2,400
Судии: Гарсија, Морено (FRA)
(10–13)

28 јануари 2001
14:00
Тунис  22–21  Саудиска Арабија Спортска сала Динкерк, Динкерк
Гледачи: 2,500
Судии: Арналдсон, Видарсон (ISL)
(11–10)
28 јануари 2001
16:00
Норвешка  22–31  Украина Спортска сала Динкерк, Динкерк
Гледачи: 2,500
Судии: Гарсија, Морено (FRA)
(9–14)
28 јануари 2001
18:00
Русија  33–30  Словенија Спортска сала Динкерк, Динкерк
Гледачи: 2,500
Судии: Гулао, Макао (POR)
(15–15)

Завршница[уреди | уреди извор]

Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале
                           
31 јануари 2001            
  Тунис  23
1 февруари 2001
 Предлошка:Country data НЕМ  26  
  Германија  23
31 јануари 2001
    Франција  26  
  Франција  23
3 февруари 2001
  Португалија  18  
  Франција  24
31 јануари 2001
    Египет  21  
  Алжир  21
1 февруари 2001
  Египет  24  
  Египет  21
31 јануари 2001
    Русија  19  
  Русија  28
4 февруари 2001
  Јужна Кореја  26  
  Франција  28
31 јануари 2001
    Шведска  25
  Шведска  32
1 февруари 2001
  Аргентина  23  
  Шведска  34
31 јануари 2001
    Украина  20  
  Хрватска  34
3 февруари 2001
  Украина  37  
  Шведска  25
31 јануари 2001
    Југославија  24   Трето место
  Шпанија  28
1 февруари 2001 4 февруари 2001
  Норвешка  23  
  Шпанија  24   Југославија  27
31 јануари 2001
    Југославија  26     Египет  17
  Исланд  27
  Југославија  31  

Осминафинале[уреди | уреди извор]

 • 31 јануари во Албервил
  • Франција 23 - 18 Португалија
  • Тунис 24 - 26 Германија
 • 31 јануари во Амневил
  • Алжир 21 - 24 Египет
  • Русија 28 - 26 Јужна Кореја
 • 31 јануари во Марсеј
  • Хрватска 34 - 37 Украина (продолжение)
  • Шведска 32 - 23 Аргентина
 • 31 јануари во Тулуза
  • Исланд 27 - 31 FRY
  • Шпанија 28 - 23 Норвешка

9-16 место[уреди | уреди извор]

Место Земја Pts Diff
9  Хрватска 3 0
10  Тунис 2 0
11  Исланд 2 -2
12  Јужна Кореја 1 -11
13  Алжир 0 -13
14  Норвешка   -18
15  Аргентина 1 -31
16  Португалија 0 -14

Четвртфинални натпревари[уреди | уреди извор]

1 февруари 2001 Германија  23 - 26  Франција Албервил

1 февруари 2001 Египет  21 - 19  Русија Амневил

1 февруари 2001 Шпанија  24 - 26  Југославија Тулуза
(10-13)

1 февруари 2001 Шведска  34 - 20  Украина Марсеј

5-8 место[уреди | уреди извор]

3 февруари 2001 Украина  23 - 24  Шпанија Париз

3 февруари 2001 Германија  29 - 33  Русија Париз

7-8 место[уреди | уреди извор]

4 февруари 2001 Украина  30 - 24  Германија Париз

5-6 место[уреди | уреди извор]

4 февруари 2001 Шпанија  40 - 38 (After Overtime I)  Русија Париз

Полуфинални натпревари[уреди | уреди извор]

3 февруари 2001 Шведска  25 - 24  Југославија Париз

3 февруари 2001 Египет  21 - 24  Франција Париз

3 место[уреди | уреди извор]

4 февруари 2001 Југославија  27 - 17  Египет Париз

Финале[уреди | уреди извор]

4 февруари 2001 Шведска  25 - 28  Франција Париз

Табела[уреди | уреди извор]

Место Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Голови Г+/-
Gold  Франција 9 9 0 0 233:172 +061
Silber  Шведска 9 8 0 1 263:207 +056
Bronze  Југославија 9 7 0 2 254:182 +072
04. Египет Египет 9 5 1 3 207:206 +0 1
05.  Шпанија 9 7 0 2 276:215 +061
06.  Русија 9 6 1 2 258:236 +022
07.  Украина 9 5 0 4 244:231 +013
08.  Германија 9 4 1 4 259:213 +046
09.  Хрватска 6 3 1 2 188:152 +036
10. Тунис Тунис 6 3 0 3 140:136 +0 4
11.  Исланд 6 2 1 3 152:150 +0 2
12.  Јужна Кореја 6 3 0 3 171:160 +011
13.  Алжир 6 2 1 3 128:126 +0 2
14.  Норвешка 6 2 1 3 139:155 -016
15.  Аргентина 6 2 1 3 117:150 -033
16.  Португалија 6 2 0 4 140:145 -0 5
17.  Словенија 5 2 0 3 145:137 +0 8
18.  Чешка 5 1 2 2 136:136 ±0 0
19.  Бразил 5 1 0 4 108:124 -016
20.  Гренланд 5 1 0 4 85:140 -055
21.  Саудиска Арабија 5 0 0 5 92:134 -042
22. Мароко Мароко 5 0 0 5 112:162 -050
23.  Кувајт 5 0 0 5 76:145 -069
24.  САД 5 0 0 5 80:189 -0109

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.