Прејди на содржината

Машка ракометна репрезентација на Саудиска Арабија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Саудиска Арабија Саудиска Арабија
Податоци
Сојуз Саудиска ракометна федерација
Тренер Горан Џокиќ
Ранг бр. 35
Бои
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Светско првенство
Настапи 7 (првпат во 2003)
Најдобар резултат 19. место (2003, 2013)
Азиско првенство
Настапи 10 (првпат во 1977)
Најдобар резултат 3. место (2002, 2008, 2012)
Последна поднова на податоците: непознато.

Машка ракометна репрезентација на Саудиска Арабија — сениорска државна репрезентација која ја претставува Саудиска Арабија на меѓународните ракометни натпреварувањаања. Репрезентацијата е во надлежност на Саудиската ракометна федерација.

Резултати[уреди | уреди извор]

Светски првенства[уреди | уреди извор]

  • 1997 — 21. место
  • 1999 — 22. место
  • 2001 — 21. место
  • 2003 — 19. место
  • 2009 — 23. место
  • 2013 — 19. место
  • 2015се квалификувале

Азиски првенства[уреди | уреди извор]

Година Место
Кувајт 1977 8.
Кина 1979 НСК
Јужна Кореја 1983 5.
Јордан 1987 НСК
Кина 1989 5.
Јапонија 1991 10.
Бахреин 1993 4.
Кувајт 1995 НСК
Јапонија 2000 се повлекле
Иран 2002 3.
Катар 2004 5.
Тајланд 2006 се повлекле
Иран 2008 3.
Либан 2010 4.
Саудиска Арабија 2012 3.
Бахреин 2014 6.

Тековен состав[уреди | уреди извор]

Ова е составот на репрезентацијата на Светското првенство во ракомет за мажи во 2015 г.[1]

Главен тренер: Србија Горан Џокиќ

Бр. Поз. Име и презиме Датум на раѓање (возраст) Висина Настапи Голови Клуб
3 ЛК Абдула ел-Абас 30 јануари 1992(1992-01-30)(32 г.) 1,68 м 8 20 Саудиска Арабија ел-Сафа
5 КИ Хасан ел-Џанаби 25 јули 1983(1983-07-25)(40 г.) 1,80 м 95 115 Саудиска Арабија Мудхар
7 ЛК Абдула ел-Хулаили 16 јуни 1994(1994-06-16)(29 г.) 1,68 м 0 0 Саудиска Арабија Мудхар
8 ЛЗ Абдула ел-Хамад 10 октомври 1990(1990-10-10)(33 г.) 1,85 м 90 80 Саудиска Арабија ел-Сафа
9 ЦЗ Абдулрахман ел-Џохани 21 септември 1988(1988-09-21)(35 г.) 1,84 м 0 0 Саудиска Арабија ел-Ахли
11 ДК Ахмед Хазази 13 декември 1990(1990-12-13)(33 г.) 1,77 м 17 30 Саудиска Арабија ел-Вехда
15 ДК Мухамед ел-Субхи 29 јануари 1989(1989-01-29)(35 г.) 1,75 м 0 0 Саудиска Арабија ел-Вехда
16 Г Мухамед ел-Сален 3 април 1986(1986-04-03)(38 г.) 1,89 м 100 0 Саудиска Арабија ел-Сафа
17 КИ Абдула ел-Салам 3 април 1995(1995-04-03)(29 г.) 1,85 м 0 0 Саудиска Арабија Мудхар
21 Г Мухамед ел-Насфсан 26 јули 1991(1991-07-26)(32 г.) 1,84 м 8 0 Саудиска Арабија ел-Сафа
22 КИ Абдула ел-Салам 3 април 1995(1995-04-03)(29 г.) 1,85 м 0 0 Саудиска Арабија Мудхар
24 ЛЗ Хишам ел-Обаиди 20 март 1988(1988-03-20)(36 г.) 1,85 м 92 110 Саудиска Арабија ел-Сафа
37 ЦЗ Мухамед ел-Абас 19 декември 1992(1992-12-19)(31 г.) 1,65 м 70 85 Саудиска Арабија Мудхар
57 ДЗ Mojtaba ел-Салем 15 јуни 1994(1994-06-15)(29 г.) 1,81 м 20 24 Саудиска Арабија ел-Сафа
87 ЛЗ Мухамед ел-Заер 2 февруари 1987(1987-02-02)(37 г.) 1,84 м 130 180 Саудиска Арабија ел-Халиџ
88 ЛЗ Хисеин ел-Ханаби 26 август 1988(1988-08-26)(35 г.) 1,80 м 90 100 Саудиска Арабија ел-Сафа
99 ЛЗ Абас ел-Сафар 15 јануари 1994(1994-01-15)(30 г.) 1,79 м 0 0 Саудиска Арабија Мудхар

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]