Машка ракометна репрезентација на Бахреин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бахреин
Податоци
Сојуз Бахреинска ракометна федерација
Тренер
Бои
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Светско првенство
Настапи 1 (првпат во 2011)
Најдобар резултат 23-ти(2011)
Азиско првенство
Настапи 13 (првпат во 1977)
Најдобар резултат 2-ри (2010, 2014)
Последна поднова на податоците: непознато.

Машка ракометна репрезентација на Бахреин — репрезентација на Бахреин која ја претставува земјата на меѓуинародните ракометни натпреварувања и е под управа на Бахреинската ракометна федерација. Екипата е раководена од тренерот Ристо Буха.

Резултати[уреди | уреди извор]

Светско првенство[уреди | уреди извор]

 • 2011: 23-то место

Азиско првенство[уреди | уреди извор]

 • 1977: 6-то место
 • 1983: 4-то место
 • 1987: 5-то место
 • 1991: 5-то место
 • 1993: 6-то место
 • 1995: 3-то место
 • 2002: 7-мо место
 • 2004: 4-то место
 • 2006: 6-то место
 • 2008: 10-то место
 • 2010: 2-ро место
 • 2012: 6-то место
 • 2014: 2-ро место

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Бр. Улога Име Роден Висина Клуб
1 ЦБ Саид Јовар 1971 1.90 m ел Али
2 П Хасан Мадан 1981 1.82 m Бар-Бар
3 ЛК Махмуд А. Кадер Али 1985 1.83 m Бар-Бар
4 ЦБ Хусаин Фахар 1982 1.78 m ел Али
5 ЛК Махди Саид 1987 1.75 m ел Шабаб
6 ДК Али Зухаир 1988 1.79 m ел Даир
7 ДК Али Јусиф 1987 1.80 m ел Тадамун
8 П Хасан Шебаб ел Фардан 1988 1.79 m ел Тадамун
9 ЦБ Мухамед Абдул Наби Мирза 1974 1.81 m ел Најма
10 ЦБ Џафар А.Кедер Али 1983 1.80 m Бар-Бар
11 ДБ Садик Али 1986 1.88 m ел Али
12 ЛБ Али Мерза 1988 1.89 m ел Тадамун
13 ЛБ Ахмед Абаз 1988 1.86 m ел Етифак
14 П Џафар Абаз 1979 2.02 m ел Најма
15 ЛБ Махди Мадан 1986 1.91 m ел Најма
16 ЦБ Махе Ашор 1974 1.74 m ел Али
17 Г Салах А.Џалел 1983 1.83 m ел Али
18 ДК Абас Мал Алах 1977 1.78 m ел Али
19 ЦБ Хусеин ел Саид 1988 1.79 m ел Шабаб
20 ЛК Махмуд ел Вана 1985 1.82 m ел Али
21 Г Мухамед А.Хусеин 1989 1.93 m ел Даир
22 Г Хишам А.Амир 1977 1.85 m ел Најма
23 ДБ Хасан Махмуд Раџаб 1984 1.83 m ел Најма

Забележителни поранешни тренери[уреди | уреди извор]

 • Бадер Мирза

Надворешни врски[уреди | уреди извор]