Машка ракометна репрезентација на Катар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Машка ракометна репрезентација на Катар
Податоци
Сојуз
Тренер
Бои
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Последна поднова на податоците: непознато.

Машка ракометна репрезентација на Катар — сениорска репрезентација на Катар која ја претставува државата на меѓународните ракометни натпреварувања. Иправувана од Катарското ракометно здружение.

Резулати[уреди | уреди извор]

Светско првенство[уреди | уреди извор]

Азиско првенство[уреди | уреди извор]

 • 1983: 6 - то место
 • 1987: 6 - то место
 • 1989: 6 - то место
 • 1991: 4 - то место
 • 1993: 7 - мо место
 • 2002: 2 - ро место
 • 2004: 3 - то место
 • 2006: 3 - то место
 • 2008: 5 - то место
 • 2010: 5 - то место
 • 2012: 2 - ро место
 • 2014: 1 - во место

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Ова е составот на Светското првенство во ракомет за мажи 2015.[1]

Главен тренер: Валеро Ривера

Бр. Поз. Име и презиме Датум на раѓање (возраст) Висина Настапи Голови Клуб
1 ДБ Жарко Марковиќ 1 јуни 1986(1986-06-01)(37 г.) 1.96 м 0 0 Катар ел Џаиш
4 ЛБ Хасан Мабрук 29 јули 1982(1982-07-29)(41 г.) 1.90 м 27 55 Катар ел Џаиш
7 ЛБ Бертранд Роан 17 февруари 1981(1981-02-17)(43 г.) 1.98 м 11 35 Катар ел Ахли
9 ДБ Рафаел Капоте 5 октомври 1978(1978-10-05)(45 г.) 1.96 м 15 51 Катар ел Џаиш
10 ДК Абдула ел - Карби 10 јуни 1990(1990-06-10)(33 г.) 1.77 м 33 105 Катар ел Сад
11 ЛК Абдулразак Мурад 29 јуни 1990(1990-06-29)(33 г.) 1.86 м 59 122 Катар ел Гарафа
12 Г Даниел Шариќ 27 јуни 1977(1977-06-27)(46 г.) 1.95 m 0 0 Шпанија РК Барселона
13 ДК Елдар Мамишевиќ 21 јуни 1992(1992-06-21)(31 г.) 1.78 м 84 171 Катар ел Џаиш
16 Г Горан Стојановиќ 24 февруари 1977(1977-02-24)(47 г.) 1.91 м 15 0 Катар ел Џаиш
19 П Борја Видал 25 декември 1981(1981-12-25)(42 г.) 2.06 м 15 38 Катар ел Кијада
25 ЦБ Камалалдин Малаш 1 јануари 1992(1992-01-01)(32 г.) 1.80 м 28 83 Катар ел Џаиш
41 П Јусеф Бенали 28 мај 1987(1987-05-28)(36 г.) 1.93 м 15 51 Катар РК Лехвија
66 ЛК Хамад Мадади 7 јули 1988(1988-07-07)(35 г.) 1.78 м 38 200 Катар РК Лехвија
77 ДБ Хади Хамдон 5 февруари 1992(1992-02-05)(32 г.) 1.83 м 55 167 Катар ел Џаиш
86 ЦБ Махмуд Хасаб Ала 22 ноември 1986(1986-11-22)(37 г.) 1.82 м 8 24 Катар ел Сад
94 ЛБ Амен Закар 15 јуни 1994(1994-06-15)(29 г.) 1.95 м 26 42 Катар ел Рајан

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „2015 World Championship roster“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-02-03. Посетено на 2015-01-17.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]