Машка ракометна репрезентација на Обединетите Арапски Емирати

Од Википедија — слободната енциклопедија
ОАР Обединети Арапски Емирати
Податоци
Сојуз Обединети Арапски Емирати
Тренер
Бои
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Азиско првенство
Настапи 9 (првпат во 1977)
Најдобар резултат 4. (2014)
Последна поднова на податоците: непознато.

Машка ракометна репрезентација на Обединетите Арапски Емирати — сениорска репрезентација која ги претставува Обединетите Арапски Емирати на меѓународните ракомет натпреварувања. Репрезентацијата го одиграла својот прв натпревар на Азиското првенство во 1977 г.

Резултати[уреди | уреди извор]

Светско првенство[уреди | уреди извор]

Азиско првенство во ракомет за мажи[уреди | уреди извор]

  • 1977 — 9. место
  • 1991 — 6. место
  • 1993 — 8. место
  • 1995 — 6. место
  • 2004 — 6. место
  • 2008 — 9. место
  • 2010 — 11. место
  • 2012 — 7. место
  • 2014 — 4. место

Наводи[уреди | уреди извор]