Светско првенство во ракомет за мажи 2015

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство во ракомет за мажи 2015
Handball 2015.png
Податоци за првенството
Домаќини Катар
Траење15 јануари – 1 февруари
Репрезентации24 (од 4 конфедерации)
Одржувалишта(во 2 градови-домаќини)
Статистики за првенството
Натпревари84
Дадени голови4592 (54.67 по натпр.)
Гледачи277.700 (3.306 по натпр.)
Најуспешни стрелциСловенија Драган Гаиќ
(68 гола)

Светско првенство во ракомет за мажи 2015 — 24. светско првенство во ракомет за мажи организирано од Меѓународната ракометна федерација (МРФ, IHF). Првенството се одржало во Катар, од 15 јануари до 1 февруари 2015 година. Катарската кандидатура била избрана во конкуренција со Норвешка, Полска и Франција, на гласањето на советот на МРФ, одржано на 27 јануари 2011 година, во Малме, Шведска.[1] Ова е вторпат Светското првенство да биде одржано на Блискиот Исток, по првенството во Египет во 1999 година.

Сали[уреди | уреди извор]

Натпреварите на првенството се одржуваат во Доха и во новосоздадениот град Лусаил.

За потребите на Светското првенство биле изградени три нови сали:

Лусаил Доха
Спортска арена Лусаил Арена Али бин Хамад ел-Атија Ракометна спортска сала Духаил
Капацитет: 15.300 Капацитет: 7.700 Капацитет: 5.500
Duhail Sports Arena (interior), Qatar.jpg

Квалификации[уреди | уреди извор]

На првенството учествувале 24 репрезентации. Катар, како домаќин и Шпанија, како светски првак, биле автоматски квалификувани, со што останале 22 слободни места за најдобрите репрезентации од секој континентален турнир и победниците на дополнителните европски квалификации.

Со одлука на Меѓународната ракометна федерација, на 8 јули 2014 година, местото наменето за земја од Океанија било поништено врз основа на тоа дека Океанија нема континентална конфедерација. Претходно, државната репрезентација на Австралија се квалификувала на првенството во 2014 година, но, наместо неа, со специјална покана, за учество на Светското првенство во Катар била повикана земјата со највисок рангирање од претходното светско првенство (Германија), а која не обезбедила место за првенството во Катар.[2] Подоцна, уште пред почетокот на СП настанале проблеми, откако репрезентациите на Бахреин и на Обединетите Арапски Емирати на 7 ноември 2014 година го откажале учеството на првенството, при што двете репрезентации, како причина за отказот ги навеле политичките судири.[3][4][5] Како нивни замени биле избрани Исланд и Саудиска Арабија.[6]

Натпреварување Датуми Слободни места Квалификувани
Домаќин 27 јануари 2011 1  Катар
Светски првак 2013 11–27 јануари 2013 1  Шпанија
Африканско првенство во ракомет за мажи 2014 16–25 јануари 2014 3  Алжир
 Египет
 Тунис
Европско првенство во ракомет за мажи 2014 12–26 јануари 2014 3  Хрватска
 Данска
 Франција
Азиско првенство во ракомет за мажи 2014 24 јануари–4 февруари 2014 3  Бахреин[4]
 Иран
 ОАР[5]
Океанско првенство во ракомет за мажи 2014 25–26 април 2014 1  Австралија[2]
Европски квалификации 7–15 јуни 2014 9  Австрија
 Белорусија
 Босна и Херцеговина
 Чешка
 Македонија
 Полска
 Русија
 Словенија
 Шведска
Панамериканско првенство во ракомет за мажи 2014 23–29 јуни 2014 3  Аргентина
 Бразил
 Чиле
Специјални покани 8 јули 2014 1  Германија[2]
Специјални покани 21 ноември 2014 2  Исланд[6]
 Саудиска Арабија[6]

Квалификувани репрезентации[уреди | уреди извор]

Држава Квалификувана како Квалификувана на Минати настапи1, 2
 Катар 00домаќин 27 јануари 2011 4 (2003, 2005, 2007, 2013)
 Шпанија 01светски првак 27 јануари 2013 17 (1958, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013)
 Франција финалист на Европското првенство 2014 22 јануари 2014 19 (1954, 1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1978, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013)
 Данска финалист на Европското првенство 2014 22 јануари 2014 20 (1938, 1954, 1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1993, 1995, 1999, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013)
 Хрватска четврта на Европското првенство 2014 22 јануари 2014 10 (1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013)
 Алжир финалист на Африканското првенство 2014 24 јануари 2014 13 (1974, 1982, 1986, 1990, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2009, 2011, 2013)
 Тунис финалист на Африканското првенство 2014 24 јануари 2014 11 (1967, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013)
 Египет Трето место на Африканското првенство 2014 25 јануари 2014 12 (1964, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013)
 Бахреин[4] финалист на Азиското првенство 2014 1 февруари 2014 1 (2011)
 Иран полуфиналист на Азиското првенство 2014 2 февруари 2014 0 (прв настап)
 ОАР[5] полуфиналист на Азиското првенство 2014 3 февруари 2014 0 (прв настап)
 Австралија[2] победник на Океанското првенство 2014 26 април 2014 7 (1999, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013)
 Чешка европски квалификации 14 јуни 2014 5 (1995, 1997, 2001, 2005, 2007)
 Русија европски квалификации 14 јуни 2014 10 (1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2013)
 Австрија европски квалификации 14 јуни 2014 4 (1938, 1958, 1993, 2011)
 Полска европски квалификации 14 јуни 2014 13 (1958, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 2003, 2007, 2009, 2011, 2013)
 Шведска европски квалификации 15 јуни 2014 21 (1938, 1954, 1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2009, 2011)
 Белорусија европски квалификации 15 јуни 2014 2 (1995, 2013)
 Словенија европски квалификации 15 јуни 2014 6 (1995, 2001, 2003, 2005, 2007, 2013)
 Босна и Херцеговина европски квалификации 15 јуни 2014 0 (прв настап)
 Македонија европски квалификации 15 јуни 2014 3 (1999, 2009, 2013)
 Аргентина финалист на Панамериканското првенство 2014 28 јуни 2014 9 (1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013)
 Бразил финалист на Панамериканското првенство 2014 28 јуни 2014 11 (1958, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013)
 Чиле трето место на Панамериканското првенство 2014 29 јуни 2014 2 (2011, 2013)
 Германија[2] специјална покана 8 јули 2014 21 (1938, 1954, 1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1993, 1995, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013)
 Саудиска Арабија[6] специјална покана 21 ноември 2014 6 (1997, 1999, 2001, 2003, 2009, 2013)
 Исланд[6] специјална покана 21 ноември 2014 17 (1958, 1961, 1964, 1970, 1974, 1978, 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 2001, 2003, 2005, 2007, 2011, 2013)
1 Задебеленото го означува првакот за таа година
2 Закосеното ја означува земјата-домаќин за таа година

Ждрепка[уреди | уреди извор]

Ждрепката била одржана на 20 јули 2014 година во Доха, Катар.[7][8]

Шеширите во кои биле расподелени земјите биле објавени на 11 јули 2014 година.[9]

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4 Шешир 5 Шешир 6

Судии[уреди | уреди извор]

Вкупно биле избрани 18 судиски двојки за првенството:[10]

Судии
 Бразил Жезус Менезес
Рожеро Пинто
 Хрватска Матија Губица
Борис Милошевиќ
 Чешка Вацлав Хорачек
Јиржи Новотни
 Данска Мартин Гјединг
Мадс Хансен
Египет Египет Мохамед Рашед
Тамер Ел-Сајед
 Франција Лорен Ревере
Стеван Пишон
 Германија Ларс Гајпел
Маркус Хелбиг
Flag of Japan.svg Јапонија Кијоши Хизаки
Томоказу Икебучи
 Литванија Миндаугас Гателис
Ваидас Мажеика

Судии
Македонија Македонија Ѓорѓи Начевски
Славе Николов
 Португалија Дуарте Сантос
Рикардо Фонсека
Катар Катар Салех Бамутреф
Мансур ел-Суваиди
 Србија Ненад Николиќ
Душан Стојковиќ
 Словенија Ненад Крстиќ
Петер Љубич
Flag of South Korea.svg Јужна Кореја Ко Бон-ок
Ле Се-ок
 Шпанија Оскар Лопез
Анхел Рамирез
 Шведска Михаел Јохансон
Јасмин Клико
Тунис Тунис Самир Кричене
Самир Махлуф

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Распоредот на натпреварите бил објавен на 21 август 2014 година.[11][12] Нов распоред бил објавен на 12 декември 2014 година.[13][14] Првите четири екипи од секоја продолжуваат во следната елиминациска фаза.

Екипи кои продолжиле во елиминациската фаза
Екипи кои не продолжиле во елиминациската фаза

Сите времиња се по средноевропско време (UTC+1).

Група А[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Шпанија 5 5 0 0 162 127 +35 10
0  Катар 5 4 0 1 137 122 +15 8
0  Словенија 5 3 0 2 160 145 +15 6
0  Бразил 5 2 0 3 146 143 +3 4
0  Белорусија 5 1 0 4 147 155 −8 2
0  Чиле 5 0 0 5 104 164 −60 0
15 јануари 2015
18:30
Катар  28–23  Бразил Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 11.500
Судии: Милошевиќ, Губица (ХРВ)
Марковиќ, Хасаб Ала 6 (15–12) Шуфа 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card
16 јануари 2015
15:00
Шпанија  38–33  Белорусија Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 1.200
Судии: Новотни, Хорачек (ЧЕШ)
Македа, Агинагалде 6 (21–17) Цитов 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 2×Red card
16 јануари 2015
15:00
Словенија  36–23  Чиле Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 1.500
Судии: Рашед, Ел Сајед (ЕГИ)
Гаиќ 9 (16–14) Салинас 10
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

17 јануари 2015
15:00
Бразил  27–29  Шпанија Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 800
Судии: Начевски, Николов (МКД)
Рибеиро, Толедо 5 (14–15) Кањелјас 9
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
17 јануари 2015
15:00
Белорусија  29–34  Словенија Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 4.000
Судии: Крихен, Махлуф (ТУН)
Рутенка 6 (8–17) Гаиќ 15
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон
17 јануари 2015
17:00
Чиле  20–27  Катар Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 4.500
Судии: Ревере, Пишон (ФРА)
Онето 5 (9–15) Марковиќ 11
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

19 јануари 2015
15:00
Шпанија  37–16  Чиле Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 500
Судии: Ле, Ко (КОР)
Ривера 7 (14–7) Араја, Фрелих 3
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон
19 јануари 2015
15:00
Белорусија  29–34  Бразил Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 3.000
Судии: Рашед, Ел-Сајед (ЕГИ)
тројца играчи 6 (12–16) Рибеиро 9
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон
19 јануари 2015
17:00
Словенија  28–31  Катар Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 9.500
Судии: Гјединг, Хансен (ДАН)
Доленец 8 (15–18) Капоте 12
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

21 јануари 2015
15:00
Словенија  35–32  Бразил Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 500
Судии: Ревере, Пишон (ФРА)
Гаиќ 12 (19–18) Рибеиро 7
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
21 јануари 2015
15:00
Чиле  23–34  Белорусија Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 800
Судии: Хизаки, Икебучи (ЈАП)
Салинас 6 (11-14) Пукоуски, С. Рутенка 8
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
21 јануари 2015
17:00
Катар  25–28  Шпанија Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 12.400
Судии: Николиќ, Стојковиќ (СРБ)
Марковиќ 10 (10–8) Ривера 7
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

23 јануари 2015
15:00
Бразил  30–22  Чиле Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 2,500
Судии: Кричен, Маклуф (ТУН)
Пачеко 7 (12–13) пет играчи 3
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card
23 јануари 2015
15:00
Шпанија  30–26  Словенија Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 1,000
Судии: Гајпел, Хелбиг (ГЕР)
Ривера 6 (14–10) четворица играчи 4
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон
23 јануари 2015
17:00
Катар  26–22  Белорусија Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 10,000
Судии: Новотни, Хорачек (ЧЕШ)
Жарко Марковиќ 9 (7–12) Рутенка 7
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

Група Б[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Хрватска 5 5 0 0 158 124 +34 10
0  Македонија 5 4 0 1 153 138 +15 8
0  Австрија 5 2 1 2 147 140 +7 5
0  Тунис 5 2 1 2 132 133 −1 5
0  Босна и Херцеговина 5 1 0 4 118 128 −10 2
0  Иран 5 0 0 5 127 172 −45 0
16 јануари 2015
13:00
Босна и Херцеговина  30–25  Иран Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 3.000
Судии: Ко, Ли (КОР)
Челица 6 (12–16) Естеки 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон
16 јануари 2015
15:00
Македонија  33–25  Тунис Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 5.000
Судии: Гајпел, Хелбиг (ГЕР)
Лазаров 10 (18–14) Теј 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
16 јануари 2015
17:00
Хрватска  32-30  Австрија Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 750
Судии: Гателис, Мажеика (ЛИТ)
Чупиќ 11 (16-13) Силаѓи, Вебер 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card

17 јануари 2015
17:00
Тунис  25–28  Хрватска Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 4.000
Судии: Лопез, Рамирез (ШПА)
Банур 9 (13–14) Чупиќ 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
17 јануари 2015
17:00
Иран  31–33  Македонија Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 1.000
Судии: Ел-Суваиди, Бамутреф (КАТ)
Естеки 9 (17–19) Лазаров 9
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
17 јануари 2015
19:00
Австрија  23–21  Босна и Херцеговина Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 1.000
Судии: Менезес, Пинто (БРА)
Силаѓи, Вебер 4 (11–12) Малиновиќ 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card

19 јануари 2015
17:00
Босна и Херцеговина  22–25  Македонија Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 2.000
Судии: Гателис, Мажеика (ЛИТ)
Буриќ, Малиновиќ 4 (11–13) Манасков 6
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card
19 јануари 2015
17:00
Хрватска  41–22  Иран Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 500
Судии: Гејпел, Хелбиг (ГЕР)
Хорват 12 (19–13) С. Естеки 6
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон
19 јануари 2015
19:00
Австрија  25-25  Тунис Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 4.500
Судии: Николиќ, Стојковиќ (СРБ)
Вебер 9 (14-15) Теџ, Санаи 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

21 јануари 2015
15:00
Иран  26–38  Австрија Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 500
Судии: Рашед, Ел-Саед (ЕГИ)
С. Естеки 7 (13–18) Сантос 8
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
21 јануари 2015
17:00
Босна и Херцеговина  24–27  Тунис Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 5.500
Судии: Сантос, Фонсека (ПОР)
Малиновиќ 5 (14–15) Боуганми 7
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
21 јануари 2015
17:00
Македонија  26–29  Хрватска Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 2.000
Судии: Новотни, Хорачек (ЧЕШ)
К. Лазаров 7 (14–15) Чупиќ 9
Suspension 4×добил жолт картон Report Suspension 4×добил жолт картон

23 јануари 2015
15:00
Тунис  30–23  Иран Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 4,500
Судии: Клико, Јохансон (ШВЕ)
Туати 7 (12–12) Карамијан 4
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон
23 јануари 2015
17:00
Македонија  36–31  Австрија Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 1,000
Судии: Гјединг, Хансен (ДАН)
К. Лазаров 9 (16–16) Роберт Вебер 8
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card
23 јануари 2015
17:00
Хрватска  28–21  Босна и Херцеговина Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 800
Судии: Ревере, Пишон (ФРА)
Карачиќ 6 (17–8) Торомановиќ 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card

Група Ц[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Франција 5 4 1 0 143 128 +15 9
0  Шведска 5 3 1 1 137 109 +28 7
0  Исланд 5 2 1 2 127 135 −8 5
0  Египет 5 2 1 2 135 125 +10 5
0  Чешка 5 2 0 3 145 138 +7 4
0  Алжир 5 0 0 5 109 161 −52 0
16 јануари 2015
17:00
Алжир  20−34  Египет Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 5.500
Судии: Лопез, Рамирез (ШПА)
Кабаше 6 (9−17) Иса 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
16 јануари 2015
19:00
Франција  30−27  Чешка Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 1.800
Судии: Гјединг, Хансен (ДАН)
Гигу, Карабатиќ 7 (16−9) Хорак 8
Suspension 2×добил жолт картон Извештај 10×Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card
16 јануари 2015
19:00
Шведска  24−16  Исланд Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 1.000
Судии: Менезес, Пинто (БРА)
Екберг 7 (12−7) Атласон 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

18 јануари 2015
17:00
Исланд  32–24  Алжир Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 2.000
Судии: Милошевиќ, Губица (ХРВ)
Сигурдсон 8 (12–13) Беркус 5
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 4×добил жолт картон
18 јануари 2015
19:00
Чешка  22–36  Шведска Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 1.000
Судии: Гајпел, Хелбиг (ГЕР)
Бабак, Собол 5 (10–19) Андерсон 10
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон
18 јануари 2015
19:00
Египет  24–28  Франција Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 4.500
Судии: Крстиќ, Љубич (СЛО)
Амер 5 (11–14) Карабатиќ 6
10×Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

20 јануари 2015
17:00
Чешка  24–27  Египет Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 6.500
Судии: Ел-Суваиди, Бамутреф (КАТ)
Хрстка 5 (10–13) Ел-Ахмар 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
20 јануари 2015
19:00
Франција  26–26  Исланд Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 2.500
Судии: Сантос, Фонсека (ПОР)
Карабатиќ 6 (12–14) Халгримсон, Палмарсон 5
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 4×добил жолт картон
20 јануари 2015
19:00
Шведска  27–19  Алжир Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 1.000
Судии: Начевски, Николов (МКД)
Келман 6 (15–6) Дауд 6
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон

22 јануари 2015
17:00
Шведска  25–25  Египет Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 7.000
Судии: Милошевиќ, Губица (ХРВ)
Екберг 10 (10–10) Ел-Ахмар 9
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card
22 јануари 2015
19:00
Исланд  25–36  Чешка Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 500
Судии: Ле, Ко (КОР)
Гудјонсон 5 (11–21) Јиха 11
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
22 јануари 2015
19:00
Алжир  26–32  Франција Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 2.000
Судии: Николиќ, Стојковиќ (СРБ)
Беркус 11 (12–19) Гигу 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

24 јануари 2015
17:00
Египет  25–28  Исланд Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 5.500
Судии: Николиќ, Стојковиќ (СРБ)
Иса, Радван 5 (10–15) Сигурдсон 13
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
24 јануари 2015
19:00
Алжир  20–36  Чешка Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 500
Судии: Хизаки, Икебучи (ЈАП)
Дауд, Хамуд 5 (10–21) Јиха 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
24 јануари 2015
19:00
Франција  27–25  Шведска Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 3.000
Судии: Лопез, Рамирез (ШПА)
Жоли 9 (11–12) Келман 8
Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Група Д[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Германија 5 4 1 0 150 124 +26 9
0  Данска 5 3 2 0 154 127 +27 8
0  Полска 5 3 0 2 135 121 +14 6
0  Аргентина 5 2 1 2 132 123 +9 5
0  Русија 5 1 0 4 133 131 +2 2
0  Саудиска Арабија 5 0 0 5 87 165 −78 0
16 јануари 2015
13:00
Русија  27–17  Саудиска Арабија Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 500
Судии: Хизаки, Икебучи (ЈАП)
Житников, Деревен 4 (17–9) ел-Ханаби, ел-Абас 4
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 4×добил жолт картон
16 јануари 2015
17:00
Полска  26−29  Германија Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 3.500
Судии: Начевски, Николов (МКД)
Лијевски 7 (13−17) Вајнхолд 9
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
16 јануари 2015
19:00
Данска  24−24  Аргентина Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 1.000
Судии: Крстиќ, Љубич (СЛО)
Егерт 5 (13−8) Пизаро 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

18 јануари 2015
17:00
Аргентина  23–24  Полска Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 3.000
Судии: Новотни, Хорачек (ЧЕШ)
тројца играчи 5 (12–11) тројца играчи 5
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 4×добил жолт картон
18 јануари 2015
17:00
Германија  27–26  Русија Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 600
Судии: Клико, Јохансон (ШВЕ)
Генсхајмер 9 (9–13) Игропуло 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон
18 јануари 2015
19:00
Саудиска Арабија  18–38  Данска Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 600
Судии: Рашед, Ел-Сајед (ЕГИ)
Ел-Џанаби, Ел-Салем 4 (6–20) Х. Тофт Хансен 8
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

20 јануари 2015
17:00
Полска  26–25  Русија Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 1.000
Судии: Крстиќ, Љубиќ (СЛО)
Ројевски 6 (12–13) Шишкарев 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
20 јануари 2015
17:00
Аргентина  32–20  Саудиска Арабија Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 1.000
Судии: Кричен, Маклуф (ТУН)
Пицаро 7 (13–11) Ел-Џанаби 5
Suspension 4×добил жолт картон Извештај 12×Suspension 3×добил жолт картон 2×Red card
20 јануари 2015
19:00
Данска  30–30  Германија Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 2.000
Судии: Лопез, Рамирез (ШПА)
Кристијансен, Хансен 6 (16–16) Вајнхолд 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

22 јануари 2015
17:00
Полска  32–13  Саудиска Арабија Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 800
Судии: Клико, Јохансон (ШВЕ)
Сипшак 10 (17–6) Ел-Субхи 4
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card
22 јануари 2015
17:00
Германија  28–23  Аргентина Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 5.500
Судии: Гателис, Мажеика (ЛИТ)
Грецки 7 (13–14) Фернандес 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон
22 јануари 2015
21:00
Русија  28–31  Данска Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 10.500
Судии: Начевски, Николов (МКД)
Шишкарев 8 (8–16) Шмит 9
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

24 јануари 2015
17:00
Саудиска Арабија  19–36  Германија Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 3.500
Судии: Сантош, Фонсека (ПОР)
тројца играчи 3 (8–18) Муше, Зелин 11
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
24 јануари 2015
17:00
Русија  27–30  Аргентина Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 500
Судии: Ел-Суваиди, Бамутреф (КАТ)
Шишкарев 7 (16–17) Пизаро 9
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card
24 јануари 2015
19:00
Данска  31–27  Полска Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 6.000
Судии: Милошевиќ, Губица (ХРВ)
Линдберг 6 (16–12) Ројевски 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

Главна фаза[уреди | уреди извор]

Првенство[уреди | уреди извор]

Осминафинале   Четвртинафинале   Полуфинале   Финале
B1   Хрватска 26  
A4   Бразил 25     B1   Хрватска 22  
D3   Полска 24     D3   Полска 24  
C2   Шведска 20       D3   Полска 29  
B3   Австрија 27       A2   Катар 31  
A2   Катар 29     A2   Катар 26
D1   Германија 23     D1   Германија 24  
C4   Египет 16       A2   Катар 22
C3   Исланд 25       C1   Франција 25
D2   Данска 30     D2   Данска 24  
A1   Шпанија 28     A1   Шпанија 25  
B4   Тунис 20       A1   Шпанија 22
A3   Словенија 30       C1   Франција 26  
B2   Македонија 28     A3   Словенија 23 Трето место
C1   Франција 33     C1   Франција 32   D3   Полска 29
D4   Аргентина 20   A1   Шпанија 28

Осминафинале[уреди | уреди извор]

25 јануари 2015
16:30
Австрија  27–29  Катар Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 12.200
Судии: Милошевиќ, Губица (ХРВ)
Вебер 8 (14–13) Марковиќ 8
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

25 јануари 2015
16:30
Словенија  30–28  Македонија Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 800
Судии: Гателис, Мажеика (ЛИТ)
Гаиќ 9 (16–15) Георгиевски, К. Лазаров 7
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

25 јануари 2015
19:00
Шпанија  28–20  Тунис Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 5.500
Судии: Начевски, Николов (МКД)
Угалде 6 (18–9) Буханми 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

25 јануари 2015
19:00
Хрватска  26–25  Бразил Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 800
Судии: Ел-Суваиди, Бамутреф (КАТ)
Копљар 5 (13–15) Силва 5
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

26 јануари 2015
16:30
Германија  23–16  Египет Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 12,500
Судии: Новотни, Хорачек (ЧЕШ)
Генсхајмер 6 (12–8) ел-Ахмар, Иса 4
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

26 јануари 2015
16:30
Полска  24–20  Шведска Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 1.500
Судии: Крстиќ, Љубич (СЛО)
Б. Јурецки, М. Јурецки 5 (10–11) Петерсен 5
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

26 јануари 2015
19:00
Исланд  25–30  Данска Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 3.000
Судии: Ревере, Пишон (ФРА)
Петерсон 7 (10–16) Шмит 6
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

26 јануари 2015
19:00
Франција  33–20  Аргентина Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 1.500
Судии: Гјединг, Хансен (ДАН)
Порте 6 (16–6) Кару 4
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

Четвртинафинале[уреди | уреди извор]

28 јануари 2015
16:30
Хрватска  22–24  Полска Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 1.500
Судии: Гјединг, Хансен (ДАН)
Дувњак, Копљар 5 (10–12) Јуркјевич 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

28 јануари 2015
16:30
Катар  26–24  Германија Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 15.000
Судии: Начевски, Николов (МКД)
Капоте 8 (18–14) Генсхајмер 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

28 јануари 2015
19:00
Словенија  23–32 Франција  Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 2.500
Судии: Новотни, Хорачек (ЧЕШ)
Л. Жвижеј 6 (10–18) Нарсис 6
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

28 јануари 2015
19:00
 Данска 24–25  Шпанија Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 9.000
Судии: Гајпел, Хелбиг (ГЕР)
Егерт, Хансен 6 (11–11) Ривера Фолх 10
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Полуфинале[уреди | уреди извор]

30 јануари 2015
16:30
Полска  29–31  Катар Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 15.000
Судии: Николиќ, Стојковиќ (СРБ)
Јурецки 9 (13–16) Капоте, Малаш 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

30 јануари 2015
19:00
Шпанија  22–26  Франција Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 9.000
Судии: Крстиќ, Љубич (СЛО)
Кањелјас, Угалде 5 (14–18) Гигу 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Трето место[уреди | уреди извор]

1 февруари 2015
14:30
Полска  29-28 (Прод.)  Шпанија Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 9.400
Судии: Хансен, Гјединг (ДАН)
Шиба 8 (13-13) Томас 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

Прод.: 24–24 Прод.: 5–4

Финале[уреди | уреди извор]

1 февруари 2015
17:15
Катар  22-25  Франција Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 15.000
Судии: Новотни, Хорачек (ЧЕШ)
Марковиќ 7 (11-14) Карабатиќ 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

Натпревари за 5.-8. место[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Петто место
             
30 јануари
  Хрватска 28  
  Германија 23  
 
31 јануари
      Хрватска 24
    Данска 28
Седмо место
30 јануари 31 јануари
  Данска 36   Германија  30
  Словенија 33     Словенија  27

Полуфиналиња за 5-8 место[уреди | уреди извор]

30 јануари 2015
14:00
Хрватска  28–23  Германија Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 800
Судии: Лопез, Рамирез (ШПА)
Штрлек 8 (13–11) Генсхајмер, Шенгарт 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

30 јануари 2015
16:30
Данска  36–33  Словенија Арена Али бин Хамад ел-Атија, Доха
Гледачи: 500
Судии: Ел-Суваиди, Бамутреф (КАТ)
Хансен 13 (19–15) Гаиќ 12
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон 2×Red card

Седмо место[уреди | уреди извор]

31 јануари 2015
14:30
Германија  30-27  Словенија Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 1.000
Судии: Новотни, Хорачек (ЧЕШ)
Генсхајмер 13 (16-14) Натек 9
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

Петто место[уреди | уреди извор]

31 јануари 2015
17:15
Хрватска  24-28  Данска Спортска арена Лусаил, Лусаил
Гледачи: 3.000
Судии: Лопез, Рамирез (ШПА)
Дувњак, Степанчиќ, Слишковиќ 4 (11-15) Хансен 8
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Натпревари за 17.-20. место[уреди | уреди извор]

  Полуфинале 17. место
             
26 јануари
  Белорусија 37  
  Босна и Херцеговина 29  
 
27 јануари
      Белорусија 31
    Чешка 32
19. место
26 јануари 27 јануари
  Чешка 32   Босна и Херцеговина  28
  Русија 30     Русија  42

Полуфинале за 17-20 место[уреди | уреди извор]

26 јануари 2015
15:00
Белорусија  37–29  Босна и Херцеговина Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 300
Судии: Менезес, Пинто (БРА)
С. Рутенка 9 (20–16) Буриќ 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

26 јануари 2015
17:00
Чешка  32–30  Русија Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 300
Судии: Кричене, Махлуф (ТУН)
Здрахала 8 (16–15) Деревен 8
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

19. место[уреди | уреди извор]

27 јануари 2015
17:00
Босна и Херцеговина  28–42  Русија Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 200
Судии: Хизаки, Икебучи (ЈАП)
Малиновиќ 6 (16–20) Ковалев 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

17. место[уреди | уреди извор]

27 јануари 2015
19:00
Белорусија  31-32 (Прод.)  Чешка Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 300
Судии: Рашед, Елсајед (ЕГИ)
С. Рутенка 12 (13-14) четворица играчи 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Прод.: 28-28 Прод.:

Натпревари за 21.-24. место[уреди | уреди извор]

  Полуфинале 21. место
             
26 јануари
  Чиле 31  
  Иран 32  
 
27 јануари
      Иран 26
    Саудиска Арабија 22
23. место
26 јануари 27 јануари
  Алжир 25   Чиле  30
  Саудиска Арабија 27     Алжир  28

Полуфинале за 21-24 место[уреди | уреди извор]

26 јануари 2015
13:00
 Чиле 31–32  Иран Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 100
Судии: Хизаки, Икебучи (ЈАП)
Салинас 18 (15–17) тројца играчи 5
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

26 јануари 2015
15:00
 Алжир 25–27  Саудиска Арабија Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 100
Судии: Клико, Јохансон (ШВЕ)
Хамуд 9 (14-12) Ал-Салем 5
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

23. место[уреди | уреди извор]

27 јануари 2015
19:00
Чиле  30-28 (Прод.)  Алжир Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 100
Судии: Сантос, Фонсека (ПОР)
Салинас 11 (10-16) Хамуд 12
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

Прод.: 27-27 Прод.: 3-1

21. место[уреди | уреди извор]

27 јануари 2015
15:00
Иран  26-22  Саудиска Арабија Ракометна спортска сала Духаил, Доха
Гледачи: 150
Судии: Менезес, Пинто (БРА)
Естеки 6 (15-10) Ал-Абдулали 6
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Статистика[уреди | уреди извор]

Краен поредок[уреди | уреди извор]

Место Земја
Gold medal icon.svg  Франција
Silver medal icon.svg  Катар
Bronze medal icon.svg  Полска
4  Шпанија
5  Данска
6  Хрватска
7  Германија
8  Словенија
9  Македонија
10  Шведска
11  Исланд
12  Аргентина
13  Австрија
14  Египет
15  Тунис
16  Бразил
17  Чешка
18  Белорусија
19  Русија
20  Босна и Херцеговина
21  Иран
22  Саудиска Арабија
23  Чиле
24  Алжир
Квалификуван на Летните олимписки игри 2016
Квалификуван на олимпискиот квалификациски турнир

Светски првак за 2015 г.

France
Франција
Петта титула

Целосен состав

Вилијам Акамбреј, Игор Аниќ, Ксавие Бараше, Сирил Думулин, Шером Фернандес, Матиу Гребил, Микаел Гигу, Самуел Онрубиа, Гијом Жоли, Лука Карабатиќ, Никола Карабатиќ, Кентин Мае, Даниел Нарсис, Алис Кевин Њокас, Тјери Омејер, Валентин Порт, Седрик Сораиндо
Селектор: Клод Онеста, Помошник селектор: Дидје Динар

Идеален Состав[уреди | уреди извор]

Идеален состав на првенството:

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

Место Име Екипа Голови Обиди %
1 Драган Гаиќ  Словенија 71 93 76%
2 Жарко Марковиќ  Катар 67 127 53%
3 Уве Генсхајмер  Германија 54 72 75%
4 Родриго Салинас  Чиле 52 92 57%
5 Рафаел Капоте  Катар 48 78 62%
6 Валеро Ривера Фолх  Шпанија 47 58 81%
7 Кирил Лазаров  Македонија 45 78 58%
8 Сергеј Рутенка  Белорусија 43 75 57%
9 Роберт Вебер  Австрија 42 61 69%
10 Иван Чупиќ  Хрватска 41 53 77%

Извор: IHF.info Архивирано на 22 јануари 2015 г.

Најдобри голмани[уреди | уреди извор]

Место Име Земја % Одбранети Обиди
1 Карстен Лихтлејн  Германија 38% 57 152
2 Филип Ивиќ  Хрватска 37% 44 119
Тјери Омејер  Франција 105 283
Гонсало Перез де Варгас  Шпанија 97 259
5 Матијас Андерсон  Шведска 36% 53 147
Даниел Шариќ  Катар 75 206
Петр Штохл  Чешка 75 210
8 Јаник Грен  Данска 35% 47 135
Силвио Хајневетер  Германија 67 193
Никола Мариновиќ  Австрија 52 150

Извор: IHF.info Архивирано на 1 февруари 2015 г.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Објавен домаќинот на Светското првенство 2015“. Европска ракометна федерација. 27 јануари 2011. Архивирано од изворникот на 2013-10-31. Посетено на 30 октомври 2013.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 „Состанок на советот на МРФ одржан во Загреб“. ihf.info. 8 јули 2014.
  3. „По Бахреин и ОАЕ го откажа настапот на ракометното СП во Катар“, Дневник, година XVIII, број 5613, понеделник, 10 ноември 2014, стр. 22.
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 „Бахреин се повлече од Светското првенство во ракомет за мажи 2015“. ihf.info. 7 ноември 2014.
  5. 5,0 5,1 5,2 5,3 „Обединетите Арапски Емирати се повлекоа од Светското првенство 2015“. ihf.info. 10 ноември 2014.
  6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 „Одлука на советот на МРФ за повлекување на Бахреин и Обединетите Арапски Емирати од Светското првенство 2015“. ihf.info. 21 ноември 2014.