Патрик Грецки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Patrick Groetzki
280x280пкс|Patrick Groetzki

Patrick Groetzki (2018)

Spielerinformationen
Spitzname „Johnny“
Geburtstag 4. Juli 1989
Geburtsort Pforzheim, Deutschland
Staatsbürgerschaft Deutscherврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutscher deutsch
Körpergröße 1,89 m
Spielposition Rechtsaußen
Wurfhand links
Vereinsinformationen
Verein Rhein-Neckar Löwen
Trikotnummer 24
Vereine in der Jugend
  von – bis Verein
1994–2007 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland SG Pforzheim/Eutingen
2007– Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland Rhein-Neckar Löwen
Vereine als Aktiver
  von – bis Verein
2007– Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland Rhein-Neckar Löwen
Nationalmannschaft
Debüt am 17. Juni 2009
            gegen Weissrusslandврска=Weißrussische_Männer-Handballnationalmannschaft|20x20пкс|Weißrussland Weißrussland
  Spiele (Tore)
Deutschlandврска=Deutsche_Männer-Handballnationalmannschaft|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland Deutschland 130 (347)[1]

Stand: 28. Oktober 2018

Патрик Гроцки (* 4. Јули 1989 година во Пфорцхајм ) е германски ракометар. Тој игра во Рејн-Неккар Левен во ракометната Бундеслига.

Кариера[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Игра на десната страна, и го носи бројот 24. Во 2007 година тој се пресели од родниот град на неговиот клуб гард Pforzheim / Eutingen до Рајн-Некар Ловен и потпиша тригодишен договор таму. Во меѓувреме, Groetzki е рекордер на лавовите во ракометната Бундеслига.[2]

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Тој беше играч на германската репрезентација. Во мај 2009 година, тој беше поканет од националниот тренер Хајнер Бренд на репрезентација за обука на машкиот национален тим.[3] Неговиот прв меѓународен натпревар, тој играше на 17. Јуни 2009 во Порше Арена во Штутгарт против Белорусија. На Олимписките игри во 2016 година во Рио де Жанеиро, тој го освои бронзениот медал. За Европското првенство 2018 тој беше назначен од тренерот Кристијан Прокоп во серијата 20, која го негира подготовката.[4] На 7 јануари тој беше назначен во финалето од 16 и на тој начин учествуваше на Европското првенство 2018 година. Досега има завршено 130 натпревари во кои постигна 347 гола.

Приватност[уреди | уреди извор]

Groetzki е со тежина од 84 кг висок 1,89 м.[5] Живее во Пфорцхајм и присуствуваше до летото 2009 година, Гимназијата Ото Хан во Карлсруе. Неговата сестра Кетрин, исто така, одигра ракомет и беше под договор со ХСГ Бенсхајм / Ауербах.[6]

 • 2008: Германски А-младински шампион (С.Г. Кронау / Остринген)
 • 2008: Помлад европски вице-шампион во Романија ("Најценет играч" на турнирот)
 • 2009: Годишен " Дебитант на годината 2009 " на ракометната Бундеслига
 • 2009: Помлад светски шампион во Египет
 • 2013: Победник на Купот на ЕХФ
 • 2016: Германски шампион
 • 2016: Бронзен медал на Олимписките игри
 • 2016: DHB Supercup
 • 2017: Германски шампион
 • 2017: DHB Supercup
 • 2018: Куп на DHB
 • 2018: DHB Supercup

Сезона[уреди | уреди извор]

сезона клуб лига игри Гејтс 7-метар поле цели
2007/08 Рајн-Некар-Лајанс националната лига 28 35 0 35
2008/09 Рајн-Некар-Лајанс националната лига 34 58 0 58
2009/10 Рајн-Некар-Лајанс националната лига 34 97 0 97
2010/11 Рајн-Некар-Лајанс националната лига 34 97 0 97
2011/12 Рајн-Некар-Лајанс националната лига 17 68 0 68
2012/13 Рајн-Некар-Лајанс националната лига 29 101 2 99
2013/14 Рајн-Некар-Лајанс националната лига 34 137 0 137
2014/15 Рајн-Некар-Лајанс националната лига 36 148 1 147
2015/16 Рајн-Некар-Лајанс националната лига 30 71 2 69
2016/17 Рајн-Некар-Лајанс националната лига 32 94 1 93
2017/18 Рајн-Некар-Лајанс националната лига 32 94 1 93
2007-18 Рајн-Некар-Лајанс целокупната 340 997 7 990

Извор: Профил на играч во ракометната Бундеслига [7]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Porträt auf dhb.de
 2. https://www.dkb-handball-bundesliga.de/de/n/news/dkb-hbl/2018-19/rhein-neckar-loewen/groetzki-gegen-gummersbach-vor-rekordeinsatz/ vom 4.
 3. handball-world.com: Бренд номинира Groetzki за обука во Кајсерау [1]
 4. www.dhb.de Прокоп го назначи тимот за подготовка за ЕХФ ЕВРО 2018 [2] од 15-ти
 5. http://www.rhein-neckar-loewen.de/team/toyota-handball-bundesliga/spielerkader/detail/patrick-groetzki/
 6. echo-online.de: Катрин Groetzki не може да навиваат [3]
 7. https://www.dkb-handball-bundesliga.de/de/import/spieler/patrick-groetzki/#s1434504-1=5c38b15f под "Статистика" и "Историски", добиени на 11.

Предлошка:Navigationsleiste Kader der Rhein-Neckar Löwen