Европско првенство во ракомет за мажи 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
2018 Европско првенство во ракомет
Податоци за турнирот
Домаќини Хрватска
Датуми12–28 јануари
Екипи16 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 4 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Шпанија (1. титула)
Второпласиран Шведска
Третопласиран Франција
Четвртопласиран Данска
Статистикa за турнирот
Натпревари47
Дадени голови2563 (54.53 по натпр.)
Гледачи263.209 (5.600 по натпр.)
Најдобар стрелецЧешка Ондреј Здрахала (56 голови)
Најдобар играчШведска Џим Готфридсон

Европското првенство во ракомет за мажи 2018 било 13. Европско првенство во ракомет за мажи организирано од Европската ракометна федерација. Домаќин на првенството по вторпат била Хрватска од 12 до 28 јануари 2017 година.

Шпанија за првпат станала европски шампион, победувајќи ја Шведска во финалето со 29–23.[1]

Сали[уреди | уреди извор]

Загреб Сплит
Арена Загреб
Капацитет: 15,200
Спаладиум арена
Капацитет: 10,941
Вараждин Пореч
Вараждин арена
Капацитет: 5,200
Спортски центар Жатика
Капацитет: 3,700

Квалификации[уреди | уреди извор]

Квалификувани екипи[уреди | уреди извор]

Земја Квалификувана како Датум на квалификување Претходни учества
 Хрватска Домаќин 20 септември 2014 12 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016)
 Шпанија победник на група 3 6 мај 2017 12 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2004, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016)
 Германија победник на група 5 6 мај 2017 11 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2004, 2008, 2010, 2012, 2016)
 Шведска победник на група 6 6 мај 2017 11 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016)
 Данска победник на група 1 14 јуни 2017 11 (1994, 1996, 2000, 2002, 2004, 2004, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016)
 Франција победник на група 7 14 јуни 2017 12 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016)
 Унгарија второпласирана во група 1 15 јуни 2017 10 (1994, 1996, 1998, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016)
 Србија второпласирана во група 2 15 јуни 2017 4 (2010, 2012, 2014, 2016)
 Белорусија победник на група 2 15 јуни 2017 4 (1994, 2008, 2014, 2016)
 Црна Гора второпласирана во група 6 17 јуни 2017 3 (2008, 2014,2016)
 Норвешка второпласирана во група 7 17 јуни 2017 7 (2000, 2004, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016)
 Словенија второпласирана во група 5 17 јуни 2017 10 (1994, 1996, 2000, 2002, 2004, 2004, 2008, 2010, 2012, 2016)
 Австрија второпласирана во група 3 17 јуни 2017 2 (2010, 2014)
 Чешка второпласирана во група 4 18 јуни 2017 8 (1996, 1998, 2002, 2004, 2008, 2010, 2012, 2014)
 Македонија победник на група 4 18 јуни 2017 4 (1998, 2012, 2014, 2016)
 Исланд најдобра третопласирана екипа 18 јуни 2017 9 (2000, 2002, 2004, 2004, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016)

Влечење на групи[уреди | уреди извор]

Влечењето на групи било одржано на 23 јуни 2017 година.[2][3]

Шешири[уреди | уреди извор]

1. шешир 2. шешир 3. шешир 4. шешир

Состави[уреди | уреди извор]

Судии[уреди | уреди извор]

На 26 октомври 2017 година биле објавени 12 судиски двојки.[4]

Земја Судии
 Белорусија Андреј Гуско
Сијархеј Репкин
 Хрватска Матија Губица
Борис Молошевиќ
 Чешка Вацлав Хорачек
Јиржи Новотни
 Данска Мартин Гјединг
Мадс Хансен
 Франција Стеван Пишон
Лорен Ревере
 Германија Ларс Гајпел
Маркус Хелбиг

Земја Судии
 Литванија Ваидас Мажеика
Миндаугас Гателис
Македонија Македонија Ѓорѓи Начевски
Славе Николов
 Португалија Дуарте Сантос
Рикардо Фонсека
 Романија Сорин-Лаурентиу Дину
Константин Дин
 Шпанија Оскар Ралуј Лопес
Анхел Сабросо Рамирес
 Русија Евгениј Зотин
Николај Володков

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Сите саатници се по месно време (UTC+1).[5]

Група А[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Шведска 3 2 0 1 89 82 +7 4 Главна фаза
2  Хрватска (H) 3 2 0 1 92 79 +13 4
3  Србија 3 1 0 2 76 88 −12 2
4  Исланд 3 1 0 2 74 82 −8 2 Елиминирана
Source: ЕХФ
(H) Домаќин
12 јануари 2018
18:15
Шведска  24–26  Исланд Спаладиум арена, Сплит
Гледачи: 8,700
Судии: Николов, Начевски (МКД)
Готфридсон 6 (8–15) Гудмундсон 7
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
12 јануари 2018
20:30
Хрватска  32–22  Србија Спаладиум арена, Сплит
Гледачи: 11,000
Судии: Гајпел, Хелбиг (ГЕР)
Степанчиќ, Штрлек 6 (14–9) Ненадиќ 6
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

14 јануари 2018
18:15
Србија  25–30  Шведска Спаладиум арена, Сплит
Гледачи: 9,500
Судии: Глединг, Хансен (ДАН)
Илиќ 5 (10–16) Лагергрен 5
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
14 јануари 2018
20:30
Исланд  22–29  Хрватска Спаладиум арена, Сплит
Гледачи: 10,500
Судии: Зотин, Володков (РУС)
Палмарсон 5 (13–14) Циндриќ 7
 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

16 јануари 2018
18:15
Србија  29–26  Исланд Спаладиум арена, Сплит
Гледачи: 9,800
Судии: Лопес, Рамирес (ШПА)
Радивојевиќ, Шешум 5 (12–12) Сигурдсон 8
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
16 јануари 2018
20:30
Хрватска  31–35  Шведска Спаладиум арена, Сплит
Гледачи: 11,000
Судии: Хорачек, Новотни (ЧЕШ)
Чупиќ 7 (12–17) Лагергрен 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

Група Б[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Франција 3 3 0 0 97 82 +15 6 Главна фаза
2  Норвешка 3 2 0 1 103 88 +15 4
3  Белорусија 3 1 0 2 80 91 −11 2
4  Австрија 3 0 0 3 80 99 −19 0 Елиминирана
Source: ЕХФ
12 јануари 2018
18:15
Белорусија  27–26  Австрија Спортски центар Жатика, Пореч
Гледачи: 3,100
Судии: Хорачек, Новотни (ЧЕШ)
Кулеш 7 (14–12) Билик 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card
12 јануари 2018
20:30
Франција  32–31  Норвешка Спортски центар Жатика, Пореч
Гледачи: 3,600
Судии: Лопес, Рамирес (ШПА)
Мае 8 (15–17) Тонесен 7
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

14 јануари 2018
18:15
Австрија  26–33  Франција Спортски центар Жатика, Пореч
Гледачи: 2,900
Судии: Гајпел, Хелбиг (ГЕР)
Вебер 5 (12–17) Нгесан 7
Suspension 1×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension
14 јануари 2018
20:30
Норвешка  33–28  Белорусија Спортски центар Жатика, Пореч
Гледачи: 2,500
Судии: Николов, Начевски (МКД)
три играчи 6 (15–12) Каралек 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

16 јануари 2018
18:15
Франција  32–25  Белорусија Спортски центар Жатика, Пореч
Гледачи: 2,300
Судии: Мажеика, Гателис (ЛИТ)
Мем 9 (14–11) Падшивалау 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон 1×Red card
16 јануари 2018
20:30
Норвешка  39–28  Австрија Спортски центар Жатика, Пореч
Гледачи: 1,600
Судии: Гјединг, Хансен (ДАН)
Бјорнсен 9 (18–14) Билик 9
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 2×Red card

Група Ц[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Македонија 3 2 1 0 79 77 +2 5 Главна фаза
2  Германија 3 1 2 0 82 69 +13 4
3  Словенија 3 1 1 1 77 69 +8 3
4  Црна Гора 3 0 0 3 66 89 −23 0 Елиминирана
Source: ЕХФ
13 јануари 2018
17:15
Германија  32–19  Црна Гора Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 8,000
Судии: Пишон, Ревере (ФРА)
Генсхајмер 9 (17–9) Липовина 7
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 2×добил жолт картон
13 јануари 2018
19:30
Македонија  25–24  Словенија Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 11,000
Судии: Дину, Дин (РОМ)
Манасков 8 (11–11) Млакар 4
Suspension 4×добил жолт картон Извештај 11×Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card

15 јануари 2018
18:10
Словенија  25–25  Германија Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 6,500
Судии: Мажеика, Гателис (ЛИТ)
Зарабец 5 (15–10) Генсхајмер 7
Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 4×добил жолт картон
15 јануари 2018
20:30
Црна Гора  28–29  Македонија Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 5,000
Судии: Сантос, Фонсека (ПОР)
Чавор 6 (16–15) Кузмановски 5
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 2×добил жолт картон

17 јануари 2018
18:10
Германија  25–25  Македонија Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 5,100
Судии: Гуско, Репкин (БЛР)
Вајнхолд 8 (12–11) Талески 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
17 јануари 2018
20:30
Црна Гора  19–28  Словенија Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 6,200
Судии: Губица, Милошевиќ (ХРВ)
Шеваљевиќ 6 (13–14) Маргуч 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card

Група Д[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Шпанија 3 2 0 1 81 65 +16 4 Главна фаза
2  Данска 3 2 0 1 84 75 +9 4
3  Чешка 3 2 0 1 76 86 −10 4
4  Унгарија 3 0 0 3 77 92 −15 0 Еиминирана
Source: ЕХФ
13 јануари 2018
18:15
Шпанија  32–15  Чешка Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 3,780
Судии: Сантос, Фонсека (ПОР)
три играчи 5 (16–9) Кашпарек 5
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
13 јануари 2018
20:30
Данска  32–25  Унгарија Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 5,170
Судии: Губица, Милошевиќ (ХРВ)
Лауге Шмидт 7 (14–12) Лекаи 5
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон

15 јануари 2018
18:15
Унгарија  25–27  Шпанија Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 3,470
Судии: Дину, Дин (РОМ)
Банхиди 6 (12–13) четири играчи 4
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон
15 јануари 2018
20:30
Чешка  28–27  Данска Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 4,100
Судии: Гуско, Репкин (БЛР)
Здрахала 8 (15–16) Хансен 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

17 јануари 2018
18:15
Чешка  33–27  Унгарија Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 3,790
Судии: Пишон, Ревере (ФРА)
Здрахала 14 (15–11) Лекаи 9
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 1×добил жолт картон
17 јануари 2018
20:30
Шпанија  22–25  Данска Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 4,100
Судии: Зотин, Володков (РУС)
Душебаев 6 (13–14) Балинг 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Главна фаза[уреди | уреди извор]

Бодовите освоени во групната фаза против екипите кои продолжуваат понатаму се пренесуваат во главната фаза.

Група I[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Франција 5 5 0 0 156 130 +26 10 Полуфинале
2  Шведска 5 3 0 2 136 127 +9 6
3  Хрватска (H) 5 3 0 2 147 138 +9 6 За петто место
4  Норвешка 5 3 0 2 152 144 +8 6 Елиминирани
5  Белорусија 5 1 0 4 128 146 −18 2
6  Србија 5 0 0 5 131 165 −34 0
Source: ЕХФ
(H) Домаќин
18 јануари 2018
18:15
Србија  27–32  Норвешка Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 3,200
Судии: Сантос, Фонсека (ПОР)
Бељански, Шешум 5 (17–17) Бјорнсен, Сагосен 8
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон
18 јануари 2018
20:30
Хрватска  25–23  Белорусија Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 8,100
Судии: Зотин, Володков (БЛР)
Мамиќ, Степанчиќ 5 (15–12) Јуринок 6
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

20 јануари 2018
18:15
Шведска  17–23  Франција Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 7,100
Судии: Лопес, Рамирес (ШПА)
Јепсон 4 (8–10) Сорендо 5
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card
20 јануари 2018
20:30
Хрватска  32–28  Норвешка Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 13,000
Судии: Дину, Дин (РОМ)
Штрлек 6 (17–15) Сагосен 8
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

22 јануари 2018
18:15
Србија  30–39  Франција Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 1,700
Судии: Гјединг, Хансен (ДАН)
Зеленовиќ 7 (12–19) Кушето, Л. Карабатиќ 7
Suspension 1×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension
22 јануари 2018
20:30
Шведска  29–20  Белорусија Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 1,400
Судии: Хорачек, Новотни (ЧЕШ)
Лагергрен, Ване 4 (16–11) Каралек, Кулеш 4
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

24 јануари 2018
16:00
Србија  27–32  Белорусија Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 1,000
Судии: Лопес, Рамирес (ШПА)
Ненадиќ 7 (11–16) Пуховски 9
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
24 јануари 2018
18:15
Шведска  25–28  Норвешка Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 8,100
Судии: Николов, Начевски (МКД)
Толбринг 6 (11–12) Мирхол 7
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 4×добил жолт картон
24 јануари 2018
20:30
Хрватска  27–30  Франција Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 14,000
Судии: Гајпел, Хелбиг (ГЕР)
Штрлек 6 (13–19) Ремили 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension

Група II[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Данска 5 4 0 1 140 123 +17 8 Полуфинале
2  Шпанија 5 3 0 2 142 118 +24 6
3  Чешка 5 2 1 2 113 131 −18 5 За петто место
4  Словенија 5 1 2 2 134 133 +1 4 Елиминирани
5  Германија 5 1 2 2 124 126 −2 4
6  Македонија 5 1 1 3 114 136 −22 3
Source: ЕХФ
19 јануари 2018
18:15
Германија  22–19  Чешка Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 2,130
Судии: Губица, Милошевиќ (ХРВ)
Фет 8 (9–10) Чип 6
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
19 јануари 2018
20:30
Словенија  28–31  Данска Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 5,200
Судии: Пишон, Ревере (ФРА)
Зарабец 6 (14–16) Л. Хансен 11
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

21 јануари 2018
18:15
Германија  25–26  Данска Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 3,112
Судии: Губица, Милошевиќ (ХРВ)
Кун 6 (9–8) Линдберг 9
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
21 јануари 2018
20:30
Македонија  20–31  Шпанија Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 3,796
Судии: Гуско, Репкин (БЛР)
Манасков, Стоилов 4 (6–15) Гурбиндо 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

23 јануари 2018
18:15
Словенија  31–26  Шпанија Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 4,176
Судии: Дину, Дин (РОМ)
Маргуч 5 (13–12) Соле 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card
23 јануари 2018
20:30
Македонија  24–25  Чешка Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 3,780
Судии: Зотин, Володков (РУС)
Талески 5 (13–11) Хорак 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

24 јануари 2018
16:00
Словенија  26–26  Чешка Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 2,873
Судии: Сантос, Фонсека (ПОР)
три играчи 5 (11–12) Здрахала 9
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон 2×Red card
24 јануари 2018
18:15
Македонија  20–31  Данска Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 2,343
Судии: Мажеика, Гателис (ЛИТ)
Кузмановски 6 (12–12) Дамгард 11
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
24 јануари 2018
20:30
Германија  27–31  Шпанија Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 1,289
Судии: Пишон, Ревере (ФРА)
Хафнер 5 (13–14) Балагуер 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Елиминациона фаза[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
26 јануари
  Франција 23  
  Шпанија 27  
 
28 јануари
      Шпанија 29
    Шведска 23
Трето место
26 јануари 28 јануари
  Данска 34   Франција  32
  Шведска (П) 35     Данска  29

Полуфинале[уреди | уреди извор]

26 јануари 2018
18:00
Франција  23–27  Шпанија Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 6,000
Судии: Николов, Начевски (МКД)
Сорендо 6 (9–15) Соле 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

26 јануари 2018
20:30
Данска  34–35 (Прод.)  Шведска Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 9,000
Судии: Гајпел, Хелбиг (ГЕР)
Хансен 12 (14–16) Захрисон 8
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

Прод.: 28–28 Прод.: 6–7

Натпревар за петто место[уреди | уреди извор]

26 јануари 2018
15:30
Хрватска  28–27  Чешка Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 3,500
Судии: Лопес, Рамирес (ШПА)
Хорват 10 (16–10) Здрахала 13
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Натпревар за трето место[уреди | уреди извор]

28 јануари 2018
18:00
Франција  32–29  Данска Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 6,700
Судии: Дину, Дин (РОМ)
Н. Карабатиќ 9 (17–14) Линдберг 12
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Финале[уреди | уреди извор]

28 јануари 2018
20:30
Шпанија  29–23  Шведска Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 9,000
Судии: Губица, Милошевиќ (ХРВ)
Балагуер, Соле 5 (12–14) Нилсен 5
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

Конечен пласман[уреди | уреди извор]

Место Екипа
 Шпанија
 Шведска
 Франција
4  Данска
5  Хрватска
6  Чешка
7  Норвешка
8  Словенија
9  Германија
10  Белорусија
11  Македонија
12  Србија
13  Исланд
14  Унгарија
15  Австрија
16  Црна Гора
  Квалификуванa директно на Светско првенство 2019

Награди[уреди | уреди извор]

Тим на првенството[уреди | уреди извор]

Тимот на првенството бил објавен на 28 јануари 2018 година.[6]

Позиција Играч
Голман  Винсен Жерар (ФРА)
Десно крило  Феран Соле (ШПА)
Десен бек  Алекс Душебаев (ШПА)
Среден бек  Сандер Сагосен (НОР)
Лев бек  Микел Хансен (ДАН)
Лево крило  Мануел Штрлек (ХРВ)
Пикер  Јеспер Нилсен (ШВЕ)

Други награди[уреди | уреди извор]

Награда Играч
Најкорисен играч  Џим Готфридон (ШВЕ)
Најдобар одбранбен играч  Јаков Гојун (ХРВ)
Најдобар стрелец  Ондреј Здрахала (ЧЕШ) (56 голови)

Статистика[уреди | уреди извор]

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

Ранг Играч Голови Обиди %
1 Чешка Ондреј Здрахала 56 96 57
2 Данска Микел Хансен 43 79 54
3 Данска Расмус Лауге Шмидт 40 63 63
4 Норвешка Кристијан Бјорнсен 37 50 74
5 Шпанија Феран Соле 36 47 77
6 Франција Кентин Мае 34 49 69
7 Чешка Станислав Кашпарек 33 66 50
8 Норвешка Сандер Сагосен 32 54 59
9 Франција Никола Карабатиќ 30 46 65
Данска Ханс Линдберг 37 81
Србија Петар Ненадиќ 53 57
14 Македонија Дејан Манасков 28 44 64

Извор: Sportresult Архивирано на 16 јануари 2018 г.

Најдобри голмани[уреди | уреди извор]

Ранг Играч % Одбрани Обиди
1 Словенија Урх Кастелич 41 22 54
2 Франција Винсен Жерар 37 68 184
3 Данска Јаник Грин 36 49 136
Шведска Андреас Паличка 50 138
5 Шведска Микаел Апелгрен 35 69 195
Македонија Никола Митревски 38 108
Белорусија Вјачеслав Салдаценка 71 203
8 Норвешка Торбјорн Бергеруд 34 73 212
Германија Силвио Хајневетер 26 76
Чешка Томаш Мрква 51 151
Шпанија Гонсало Перес де Варгас 52 151
Германија Андреас Волф 43 126

Извор: Sportresult Архивирано на 29 јануари 2018 г.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Defensive masterclass leads Spain to maiden EHF EURO title“. eurohandball.com. 28 January 2018. Архивирано од изворникот на 2018-03-06. Посетено на 2018-01-30.
  2. „Final Tournament Draw“. ehf-euro.com. 19 June 2017. Архивирано од изворникот на 2017-06-16. Посетено на 2018-01-13.
  3. „Final tournament groups drawn in Zagreb“. ehf-euro.com. 23 June 2017. Архивирано од изворникот на 2017-07-27. Посетено на 2018-01-13.
  4. „Referees confirmed for Men's EHF Euro 2018“. eurohandball.com. 26 October 2017.
  5. „Schedule“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-01-27. Посетено на 2018-01-13.
  6. „EHF EURO 2018 All-star team named“. ehf-euro.com. 28 January 2018. Архивирано од изворникот на 2018-01-28. Посетено на 2018-01-30.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]