Алекс Душебаев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алекс Душебаев
Лични податоци
Име и презиме Алекс Душебаев
Роден(а) 17 декември 1992(1992-12-17)(31 г.)
Сантандер, Кантабрија,
Националност  Шпанија
Спорт Ракомет
Висина 1.87 м
Тежина 84 кг.
Позиција Десен Бек
Клупски податоци
Тековен клуб Македонија Вардар
Број 31
Сениорски клубови
2009–2010
2010–2012
2012–2013
2013–
Шпанија Сиудад Реал
Шпанија Натурхаус ла Роха
Шпанија Арагон
Македонија Вардар
Репрезентација
2014- Шпанија Шпанија 7 (13)[

Алекс Душебаев (роден на 17 декември 1992 во Сантандер) е професионален шпански ракометар, кој игра за РК Вардар од Скопје и за репрезентацијата на Шпанија.

Алекс е син на ракометната икона и сега ракометен стручњак Талант Душебаев.

Кариера[уреди | уреди извор]

Душебаев својата кариера ја започнал во младинскиот тим на Сиудад Реал, и во сезоната 2009/2010 се приклучил на првиот тим кој го водел неговиот татко, Талант Душебаев. На крајот на сезоната, тој го напуштил Сиудад Реал и потпишал договор со клубот Натурхаус ла Роха. По две сезони, тој преминал во редовите на Арагон и во истата сезона станал најдобар стрелец во АСОБАЛ лигата. Во јуни 2013, тој потпишал за Атлетико Мадрид, каде тренер повторно бил неговиот татко.[1] Набрзо потоа, клубот Атлетико Мадрид престанал да постои поради финансиски причини, и Алекс потпишал двегодишен договор со македонскиот клуб, Вардар.[2]

Во мај 2014 година, во изборот на специјализираниот портал "Хенбол планет", Душебаев бил прогласен за најдобар млад ракометар во светот.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Алекс Душебаев потпиша за Атлетико Мадрид Архивирано на 21 август 2013 г. rkmetalurg.mk 7 јуни 2013
  2. Душебаев две години во Вардар Про vecer.com.mk 26 јули 2013
  3. "Душебаев - најдобар млад ракометар во светот", Дневник, година XVIII, број 5479, сабота, 31 мај 2014, стр. 21.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]