Стојанче Стоилов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стојанче Стоилов
(Куп на Македонија 2019)
Лични податоци
Име и презиме Стојанче Стоилов
Роден(а) 30 април 1987
Скопје, Југославија
Националност Македонија Македонец
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина 1,92 м
Тежина 110 кг
Позиција пикер
Клупски податоци
Тековен клуб РК Вардар ПРО
Број 5
Сениорски клубови
2006-2011
2011-денес
Македонија РК Металург Скопје
Македонија РК Вардар ПРО
Репрезентација
  Македонија Македонија 32 (51)

Стојанче Стоилов (р. 30 април 1987)[1]македонски ракометар кој настапува за РК Вардар и за Македонската ракометна репрезентација.

Во првиот четвртфинален натпревар од Лигата на шампионите, којшто „Вардар“ го одиграл против полскиот „Келце“ во Скопје, на 11 април 2015 година, Стојанче Стоилов бил избран за дел од најдобриот тим на колото,[2] а нешто подоцна, според гласовите на гледачите на Лигата на шампионите, бил прогласен за најдобар играч во првото коло од четвртфиналето.[3][4]

(Куп на Македонија 2019)
EHF EURO 2018 Trening na Makedonija 14.01.2018-1588 (38980519284).jpg

Достигнувања[уреди | уреди извор]

Домашни натпреварувања[уреди | уреди извор]

Gold medal with cup.svg Победник (6): 2007-08, 2009-10, 2012–13, 2014–15, 2015–16, 2016-17, 2017-18, 2018-19
Gold medal with cup.svg Победник (7): 2009, 2010, 2012, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018

Европски натпреварувања[уреди | уреди извор]

Gold medal with cup.svg Победник (2): 2016–17, 2018-19

Останати[уреди | уреди извор]

Gold medal with cup.svg Победник (3): 2011–12, 2013–14, 2016–17, 2017-18, 2018-19

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2013-03-28. Посетено на 2011-06-14.
  2. Официјално мрежно место на РК „Вардар“, „Стоилов дел од најдобриот тим на четврт-финалето“ (пристапено на 15.4.2015)[мртва врска]
  3. Официјално мрежно место на РК „Вардар“, „Стоилов е најдобар играч во четврфиналето во ЛШ“(пристапено на 18.4.2015)[мртва врска]
  4. „Стоилов играч на колото во ЛШ“, Дневник, година XIX, број 5743, петок, 17 април 2015, стр. 25.