Гоце Ојлески

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гоце Ојлески
Лични податоци
Роден(а) 10 октомври 1989(1989-10-10)(34 г.)
Струга, Македонија
Националност Македонија Македонец
Спорт Ракомет
Висина &100000000000001800000001,80 м
Позиција Лево крило
Клупски податоци
Тековен клуб Еурофарм Работник
Број 3
Сениорски клубови
2008–2013
2013–2015
2015–2017
2017–
Македонија Вардар ПРО
Македонија Металург Скопје
Романија Одорхеи
Македонија Еурофарм Работник
Репрезентација
   Македонија 27 (21)

Гоце Ојлески (роден на 10 октомври 1981 г. во Струга) — македонски ракометар кој игра за екипата на Еурофарм Работник и за репрезентацијата на Македонија.

Животопис[уреди | уреди извор]

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

Во својата професионална кариера, Ојлески играл за екипите на Вардар ПРО и на „Металург“, а по завршувањето на сезоната 2014-2015, тој ја напуштил екипата на „Металург“ и потпишал едногодишен договор со романскиот клуб „Одорхеи“.[1]

Во летото 2017 година, Ојлески потпишал за македонскиот клуб Еурофарм Работник.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ојлески продолжува во романскиот Одорхеи“, Дневник, година XIX, број 5806, петок, 3 јули 2015, стр. 26.
  2. Гоце Ојлески потпиша со Еурофарм Работник gol.mk; 21 јуни 2017

Надворешни врски[уреди | уреди извор]