Бранислав Ангеловски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бранислав Ангеловски
Лични податоци
Име и презиме Бранислав Ангеловски
Роден(а) февруари 21 1977 (1977-02-21) (46 г.)
Битола, Југославија
Националност Македонија Македонец
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина 1,92 м
Тежина 85 кг
Позиција Centre Back
Клупски податоци
Број 18
Сениорски клубови
1997-2000
2000
2000-2001
2002
2002-2004
2004-2005
2005-2007
2007-2008
2008-2009
2009-2010
2010-2015
2015-2017
РК Вардар Ватростална
РК Пролет
Бадел 1862 Загреб
РК Фади Винтерхур
РК Загреб
РК Пелистер Битола
РК Металург Скопје
РК Феникс Тулуза
РК Ал Ајн
РК Вардар ПРО
РК Констанца
РК Доброгеја
Репрезентација
  Македонија Македонија 159 (392)[1]

Бранислав Ангеловски (роден на 21 февруари 1977 во Битола) — поранешен македонски ракометар кој својата кариера ја завршил во екипата на РК Доброгеја од Романија.[2]

Бранислав својата ракометна кариера ја започнал во РК Вардар во 1997 година. Откако во 2000 година настапувал на позајмица во РК Тинекс Пролет тој направил трансфер во Хрватска во шампионот РК Загреб. Во 2004 година се вратил во Македонија во РК Пелистер од Битола. Потоа од 2005 до 2007 настапувал за РК Металург. Потоа една година игра во првенството на Обединетите Арапски Емирати и во 2009 повторно се вратил во Македонија во РК Вардар. По една сезона помината во РК Вардар во 2010 потпишал за романскиот шампион РК Констанца, кае се задржалл до 2015 година, по кое потпишал за РК Доброгеја и по две одиграни сезони ставил крај на својата ракометна кариера.

За ракометната репрезентација на Македонија има одиграно 159 натпревари и има постигнато 392 погодоци.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „XI European Championship 2014. Team Roster, Macedonia“ (PDF). EHF. Посетено на 12 January 2014.
  2. Профил на ЕХФ