Прејди на содржината

Влатко Митков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Македонија Влатко Митков
Лични податоци
Име и презиме Влатко Митков
Роден(а) 16 август 1981
Штип, СР Македонија, СФРЈ
Националност Македонец
Спорт Ракомет
Висина 1,96 м
Тежина 97 кг
Позиција Десен бек
Клупски податоци
Тековен клуб Австрија Кремс
Број 71
Сениорски клубови
2000–2003
2003–2006
2006–2008
2008–2010
2010–2011
2011–2012
2012–
Македонија Пелистер
Германија Вилштад
Германија Вецлар
Германија Хамм
Германија Балинген
Австрија Барнбах/Кофлах
Австрија Кремс
Репрезентација
  Македонија Македонија 91 (78)

Влатко Митков (роден на 16 август 1981 во Штип) — македонски ракометар кој настапувал за австрискиот клуб Кремс.

Митков бил долгогодишен репрезентативец и член на ракометната репрезентација на Македонија. Тој бил дел од составот на македонската репрезентација која го освоила петтото место на Европското првенство 2012 во Србија.

Својата репрезентативна кариера, Митков ја завршил во 2017 година.[1]

Признанија[уреди | уреди извор]

  • Најдобар десен бек во австриското првенство во сезоната 2015/16[2]

Наводи[уреди | уреди извор]