Никола Стојчевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Никола Стојчевски
Nikola Stojcevski new season.jpg
Лични податоци
Роден(а) 9 септември 1984 (1984-09-09) (37 г.)
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина  м
Тежина 84
Позиција бек
Клупски податоци
Тековен клуб РК Металург
Сениорски клубови
Македонија

Никола Стојчевски (роден во Битола на 9 август 1984[1]) е македонски ракометар кој игра за екипата на РК Металург и за Македонската ракометна репрезентација. Стојчевски, со ракометната топка другарува од своја 12 година. Своите почетоци ги имал во тимот на Преспа, а потоа, преку младинската екипа на РК Вардар, станува и дел од сениорскиот тим на Вардар ПРО. Последните неколку сезони игра во странство, и тоа, прво во РК Осиек, а потоа во Клуж Напока и Енергија Пандури од романското првенство.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2013-03-28. Посетено на 2011-06-14.