Машка ракометна репрезентација на Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Македонија
Shirt badge/Association crest
Податоци
Прекар Црвено-жолти
Сојуз Ракометна федерација на Македонија (РФМ)
Тренер Данило Брестовац
Најмногу натпревари Стевче Алушевски (245)
Најмногу голови Кирил Лазаров (1203)
Бои
Kit left arm yellowborder.png
Бои на екипата
Бои на екипата
Kit right arm yellowborder.png
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Kit left arm redborder.png
Бои на екипата
Бои на екипата
Kit right arm redborder.png
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Светско првенство
Настапи 6 (првпат во 1999)
Најдобар резултат 9то место (2015)
Европско првенство
Настапи 5 (првпат во 1998)
Најдобар резултат 5то место (2012)
Последна поднова на податоците: непознато.
Машка ракометна репрезентација на Македонија
Медали
Олимписки игри
Злато Минхен 1972
Злато Лос Анџелес 1984
Бронза Сеул 1988
Светско првенство
Бронза Франција 1970
Состав
Бронза Источна Германија 1974
Состав
Сребро Западна Германија 1982
Состав
Злато Швајцарија 1986
Состав
Средоземни игри
Злато Тунис 1967
Состав
Злато Алжир 1975
Состав
Злато Сплит 1979
Состав
Злато Казабланка 1983
Состав
Злато Атина 1991
Состав
Македонската ракометна репрезентација на прием во Американската амбасада во Скопје, 2011

Машка ракометната репрезентација на Македонија — сениорска репрезентација што ја претставува Македонија на меѓународните ракометни натпреварувања во машка конкуренција. Репрезентацијата е раководена и е под закрила на Ракометната федерација на Македонија (РФМ).

Историја[уреди | уреди извор]

До 1991 година, кога се стекнала со независност, Македонија играла во рамките на СФРЈ. Машката ракометна репрезентација го одиграла својот прв натпревар на 15 декември 1993 година, против репрезентацијата на Романија, во рамките на Купот на Карпатите.[1]

Меѓународни учества[уреди | уреди извор]

Македонската машка ракометна репрезентација има учествувано на повеќе големи меѓународни натпреварувања.

Европски првенства[уреди | уреди извор]

Европско првенство во ракомет за мажи 1998[уреди | уреди извор]

Европското првенство во Италија, во 1998 година, бил првото европско првенство на кој настапила репрезентацијата на Македонија. На ова првенство, Македонија играла во групата „Б“ и завршила на последното место, со само 1 освоен бод. На конечната табела на првенството, Македонија завршила на последното, 12 место.

Европско првенство во ракомет за мажи 2012[уреди | уреди извор]

Европското првенство во Србија, во 2012 година, е второто европско првенство на кој Македонија зела учество. Во првата рунда од првенството, Македонија играла во групата „Б“, каде завршила на второто место, со една победа и еден нерешен резултат. Во следната рунда од првенството, Македонија играла во првата комбинирана група, каде завршила на третото место и со тоа разигрувала со Словенија во борбата за петтото место. Македонија ја поразила селекција на Словенија, обезбедила место во квалификацискиот турнир за Олимписките игри во Лондон и бараж за Светското првенство во 2013 г. На квалификациите за Олимписките игри во Лондон, Македонија играла на квалификацискиот турнир во Шведска, против домаќинот Шведска, Бразил и Унгарија, но не успеала да се пласира на Олимпијадата. Сепак, таа успеала да се квалификува за Светското првенство во ракомет, одиграно во Шпанија, во 2013 година.

Европско првенство во ракомет за мажи 2014[уреди | уреди извор]

Македонија се пласирала на Европското првенство во Данска како второпласирана во квалификациската рунда. На Европското првество, Македонија ги започнала своите натпревари во првата „А“ група, каде разигрувала со репрезентациите на Данска, Чешка и Австрија. По звршувањето на прелиминарната рунда, Македонија имала пораз од Данска, нерешен резултат со Чешка и победа над Австрија. Со тоа, Македонија продолжила во следната главна фаза, каде во новата група пренесла 2 бода и се пласирала на третото место, веднаш зад Шпанија и Данска. На крајот од првенството, Македонија го зазела 10 место.

Европско првенство во ракомет за мажи 2016[уреди | уреди извор]

Македонија играла во шестата квалификациска група за Европското првенство во ракомет 2016, заедно со Франција, Чешка и Швајцарија. Македонија ги започнала квалификациите на 26 октомври 2014 година, кога во Скопје ја победила репрезентацијата на Швајцарија, со резултат 27-20. Најефикасен стрелец бил Кире Лазаров, со постигнати 13 гола.[2] Неколку дена подоцна, на 2 ноември 2014 година, во Злин, репрезентацијата на Македонија ѝ гостувала на Чешката репрезентација. Наспроти големата предност што Чесите ја имале на полувремето, натпреварот завршил нерешено 27-27 (11-18), благодарение на голманот Борко Ристовски, кој имал 24 одбрани. Инаку, најефикасен стрелец во репрезентацијата на Македонија бил Кире лазаров, со 10 гола.[3][4]
Непосредно пред почетокот на Европското првенство, во декември 2015 година, од репрезентацијата биле исклучени голманот Даниел Дупјачанец и Мартин Велковски, кои претходно за првпат биле повикани во репрезентацијата. Во групната фаза од првенството, Македонија играла заедно со репрезентациите на Полска, Франција и Србија.[5]

Светски првенства[уреди | уреди извор]

Светско првенство во ракомет за мажи 1999[уреди | уреди извор]

На светското првенство во Египет 1999, репрезентацијата на Македонија не успеала да ја мине групната фаза и на крајот завршила на 18. место.[7]

Светско првенство во ракомет за мажи 2009[уреди | уреди извор]

На светското првенство во Хрватска 2009, репрезентацијата на Македонија остварила голем успех и на крајот завршила на 11. место.[7]

Светско првенство во ракомет за мажи 2013[уреди | уреди извор]

На светското првенство во Шпанија 2013, репрезентацијата на Македонија ја минала групната фаза, но била елиминирана од Германија во осмина-финалето. Така, на крајот, Македонија го зазела 14. место на првенството.[7]

Светско првенство во ракомет за мажи 2015[уреди | уреди извор]

На светското првенство во Катар 2015, Македонија играла во групата „Б“, заедно со репрезентациите на Тунис, Босна и Херцеговина, Хрватска, Иран и Австрија. Репрезентацијата на Македонија била предводена од селекторот Ивица Обрван.[7] Во 4. коло од групата „Б“, Македонија изгубила од Хрватска, со резултат 26-29 (14-15), а најефикасен во македонската репрезентација бил Кире Лазаров, со постигнати седум голови.[8]

Состав[уреди | уреди извор]

Целосен состав[9]
 1. Македонија Дејан Манасков
 2. Македонија Борко Ристовски
 3. Македонија Петар Ангелов
 4. Македонија Владимир Темелков
 5. Македонија Ванчо Димовски
 6. Македонија Бранислав Ангеловски
 7. Македонија Ацо Јоновски
 8. Македонија Наумче Мојсовски
 9. Македонија Филип Миркуловски
 10. Македонија Кирил Лазаров
 11. Македонија Велко Маркоски
 12. Македонија Златко Даскаловски
 13. Македонија Никола Митревски
 14. Македонија Филип Лазаров
 15. Македонија Златко Мојсоски
 16. Македонија Стојанче Стоилов
 17. Македонија Гоце Георгиевски
 18. Македонија Никола Маркоски
 19. Македонија Дејан Пецаковски
 20. Македонија Гоце Ојлески
 21. Македонија Никола Стојчевски
 22. Македонија Милан Левов
 23. Македонија Никола Митревски
 24. Македонија Филип Талески
 25. Македонија Немања Прибак
 26. Македонија Ренато Вугринец

Европско првенство 2012[10]
 1. Македонија Дејан Манасков
 2. Македонија Стојанче Стоилов
 3. Македонија Стевче Алушевски
 4. Македонија Кирил Лазаров
 5. Македонија Влатко Митков
 6. Македонија Ацо Јоновски
 7. Македонија Бранислав Ангеловски
 8. Македонија Владимир Темелков
 9. Македонија Филип Миркуловски
 10. Македонија Велко Маркоски
 11. Македонија Златко Мојсоски
 12. Македонија Борко Ристовски
 13. Македонија Наумче Мојсовски
 14. Македонија Петар Ангелов
 15. Македонија Ванчо Димовски
 16. Македонија Филип Лазаров
Поранешни играчи
 1. Македонија Стевче Алушевски
 2. Македонија Александар Јовиќ
 3. Македонија Гоце Макалоски
 4. Македонија Левко Наумовски
 5. Македонија Радослав Стојановиќ
 6. Македонија Марјан Колев
 7. Македонија Владо Неденовски
 8. Македонија Иван Телепњев
 9. Македонија Влатко Митков
 10. Македонија Горан Кузмановски
 11. Македонија Ристо Арнаудовски
 12. Македонија Милорад Кукоски
 13. Македонија Митко Стоилов
 14. Македонија Лазо Мајнов
 15. Македонија Горан Ѓоргоновски
 16. Македонија Зоранчо Шалевски

Тековен состав[уреди | уреди извор]

Ова е составот на репрезентацијата за Светско првенство 2017 во Франција.[11]

Главен тренер: Шпанија Раул Гонсалез

Бр. Поз. Име и презиме Датум на раѓање (возраст) Висина Настапи Голови Клуб
3 ЛК Дејан Манасков 26 август 1992 (1992-08-26) (29 г.) 1,80 м 26 50 Македонија Металург
10 ДЗ Стефан Дрогришки 9 септември 1994 (1994-09-09) (27 г.) 1,96 м 2 0 Македонија Металург
5 КИ Стојанче Стоилов 30 април 1987 (1987-04-30) (34 г.) 1,93 м 23 37 Македонија Вардар
11 Г Филип Талески 28 март 1996 (1996-03-28) (25 г.) 2,02 м 7 8 РК Вардар 1961
7 ДЗ Кирил Лазаров (к) 10 мај 1980 (1980-05-10) (41 г.) 1,93 м 160 1203 Шпанија Барселона
12 ЦЗ Кирил Колев 18 јули 1988 (1988-07-18) (33 г.) 1,96 м 0 0 Македонија Пелистер
13 ЦЗ Филип Миркуловски 14 септември 1983 (1983-09-14) (38 г.) 1,89 м 116 293 Македонија Металург
14 ЛЗ Велко Маркоски 5 април 1986 (1986-04-05) (35 г.) 1,94 м 34 47 Македонија Металург
20 Г Благојче Трајковски 6 октомври 1986 (1986-10-06) (35 г.) 1,84 м 0 0 Франција Охрид
17 КИ Никола Маркоски 22 мај 1990 (1990-05-22) (31 г.) 1,96 м 15 8 Македонија Металург
29 ЛЗ Марко Нелоски 6 јуни 1996 (1996-06-06) (25 г.) 2,00 м 2 5 Македонија Металург
22 ДК Гоце Георгиевски 12 февруари 1987 (1987-02-12) (34 г.) 1,85 м 31 46 Македонија Металург
26 ЛЗ Гоце Ојлески 10 октомври 1989 (1989-10-10) (32 г.) 1,88 м 27 21 Романија Одорхеиу
28 ЛК Мартин Поповски 26 август 1994 (1994-08-26) (27 г.) 1,77 м 0 0 Македонија Вардар

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. ТЕА Модерна, број 689, година XIV, среда, 18 декември 2013, стр. 8.
 2. „Обрван: Се надевам дека ќе бидеме втората репрезентација што ќе ја победи Чешка дома“, Дневник, година XVIII, број 5605, петок, 31 октомври 2014, стр. 22-23.
 3. „Ристовски одбрани бод за Македонија“, Дневник, година XVIII, број 5607, понеделник, 3 ноември 2014, стр. 22-23.
 4. „Бодот со Чешка е роденденски дар за Ристовски“, Дневник, година XVIII, број 5607, вторник, 4 ноември 2014, стр. 23.
 5. „Обрван: Го поддржувам Брестовац за отстранувањето на Дупјачанец и Велковски“, Дневник, година XIX, број 5952, вторник, 29 декември 2015, стр. 23.
 6. http://sportclub.mk/%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0-15-%D1%82%D0%B0-%D0%B2%D0%BE-%D1%81%D0%B5%D1%9C%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5-%D1%9C%D0%B5-%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%BE/[мртва врска]
 7. 7,0 7,1 7,2 7,3 „Преку Тунис се стасува на Игрите во Рио“, Дневник, година XIX, број 5668, петок, 16 јануари 2015, стр. 20-21.
 8. „Обрван: Не успеавме да приредиме изненадување“, Дневник, година XIX, број 5673, петок, 23 јануари 2015, стр. 25.
 9. „Состав на македонската репрезентација“. Архивирано од изворникот на 2013-03-28. Посетено на 2012-01-25.
 10. Состав за Европското првенство 2012
 11. Распоред за Светското првенство 2017 — Македонија Архивирано 24 септември 2015 г. (англиски)]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]