Средоземни игри 1975

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
VII Средоземни игри
Алжир 1975
Град домаќин Алжир, Алжир
Број на држави 15
Број на спортисти 2.444
Број на спортови 19
Број на натпревари 160
Отворање {{{Отворање}}}
Затворање 6 септември 1975
Стадион

VII Средоземни игри се одржале во Алжир, Алжир од 23 август до 6 септември 1975. На игрите учествувале спортисти од 15 земји, кои се натпреварувале во 19 спортови.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Табелата е составена според бројот на освоени златни медали. При ист број на златни медали, се зема предвид вкупниот број на сребрени, а потоа и вкупниот број на бронзени медали. При еднаков број на освоени златни, сребрени и бронзени медали, местото е исто за сите земји со ваков резултат, при што во табелата се подредени по азбучен редослед. Овој систем го користи и МОК.

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  Италија 51 40 36 127
2  Франција 31 25 23 79
3 СФРЈ СФР Југославија 24 17 23 64
4 Flag of Spain (1945 - 1977).svg Шпанија 14 27 29 70
5  Турција 12 11 8 31
6 Flag of Greece (1828-1978).svg Грција 9 12 16 37
7 Египет Египет 6 12 15 33
8  Алжир (домаќин) 4 7 9 20
9 Сирија Сирија 3 2 11 16
10 Тунис Тунис 3 2 2 7
11 Либан Либан 3 0 1 4
12 Мароко Мароко 0 4 4 8
13 Flag of Libya.svg Либија 0 1 2 3
Вкупно 160 160 179 499

Надворешни врски[уреди | уреди извор]