Средоземни игри 1993

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
XII Средоземни игри
Лангдок-Русијон 1993
Град домаќин Лангдок-Русијон, Франција
Број на држави 19
Број на спортисти 2.598
Број на спортови 24
Број на натпревари 217
Отворање 16 јуни 1993
Затворање 27 јули 1993
Стадион

XII Средоземни игри се одржаа во Лангдок-Русијон, Франција од 16 до 27 јуни 1993. На игрите учествуваа спортисти од 19 земји, кои се натпреварувале во 24 спортови.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Табелата е составена според бројот на освоени златни медали. При ист број на златни медали, се зема предвид вкупниот број на сребрени, а потоа и вкупниот број на бронзени медали. При еднаков број на освоени златни, сребрени и бронзени медали, местото е исто за сите земји со ваков резултат, при што во табелата се подредени по азбучен редослед. Овој систем го користи и МОК.

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  Франција 83 53 56 192
2  Италија 37 44 40 121
3  Турција 34 20 10 64
4  Грција 17 25 24 66
5  Шпанија 13 40 33 86
6  Хрватска 9 6 19 34
7 Мароко Мароко 7 7 13 27
8  Алжир 5 6 11 22
9  Словенија 5 6 8 19
10 Египет Египет 4 9 16 29
11 Сирија Сирија 4 2 5 11
12 Flag of Bosnia and Herzegovina (1992–1998).svg Босна и Херцеговина 2 0 1 3
13 Тунис Тунис 1 1 8 10
14  Албанија 0 2 0 2
15  Кипар 0 1 2 3
16  Сан Марино 0 1 0 1
17  Малта 0 0 1 1
Вкупно 221 223 247 691

Надворешни врски[уреди | уреди извор]