Средоземни игри 1971

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
VI Средоземни игри
Измир 1971
Град домаќин Измир, Турција
Број на држави 15
Број на спортисти 1.362
Број на спортови 18
Број на натпревари 137
Отворање {{{Отворање}}}
Затворање 17 октомври 1971
Стадион Стаидион Ататурк

VI Средоземни игри се одржале во Измир, Турција од 6 до 17 октомври 1971. На игрите учествувале спортисти од 15 земји, кои се натпреварувале во 18 спортови.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Табелата е составена според бројот на освоени златни медали. При ист број на златни медали, се зема предвид вкупниот број на сребрени, а потоа и вкупниот број на бронзени медали. При еднаков број на освоени златни, сребрени и бронзени медали, местото е исто за сите земји со ваков резултат, при што во табелата се подредени по азбучен редослед. Овој систем го користи и МОК.

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  Италија 51 38 30 119
2 СФРЈ СФР Југославија 27 25 26 78
3 Flag of Spain (1945 - 1977).svg Шпанија 18 25 24 67
4  Турција (домаќин) 18 12 15 45
5 Flag of Greece (1828-1978).svg Грција 8 8 24 40
6 Египет Египет 7 10 12 29
7  Франција 7 9 7 23
8 Тунис Тунис 3 6 2 11
9 Мароко Мароко 0 2 6 8
9 Сирија Сирија 0 2 6 8
11  Алжир 0 0 1 1
11 Либан Либан 0 0 1 1
Вкупно 139 137 154 430

Надворешни врски[уреди | уреди извор]