Средоземни игри 1983

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IX Средоземни игри
Казабланка 1983
Град домаќин Казабланка, Мароко
Број на држави 16
Број на спортисти 2.048
Број на спортови 20
Број на натпревари 162
Отворање {{{Отворање}}}
Затворање 17 септември 1983
Стадион Стадион Мохамед V

IX Средоземни игри се одржале во Казабланка, Мароко од 3 до 17 септември 1983. На игрите учествувале спортисти од 16 земји, кои се натпреварувале во 20 спортови.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Табелата е составена според бројот на освоени златни медали. При ист број на златни медали, се зема предвид вкупниот број на сребрени, а потоа и вкупниот број на бронзени медали. При еднаков број на освоени златни, сребрени и бронзени медали, местото е исто за сите земји со ваков резултат, при што во табелата се подредени по азбучен редослед. Овој систем го користи и МОК.

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  Италија 53 43 46 142
2  Франција 32 39 26 97
3  Шпанија 17 20 27 64
4 СФРЈ СФР Југославија 16 18 19 53
5  Турција 12 5 14 31
6  Грција 11 10 13 34
7 Мароко Мароко (домаќин) 8 5 7 20
8  Алжир 4 3 7 14
9 Тунис Тунис 4 1 4 9
10 Египет Египет 1 9 12 22
11 Либан Либан 1 2 0 3
12 Сирија Сирија 0 3 2 5
Вкупно 159 158 177 494

Надворешни врски[уреди | уреди извор]