Средоземни игри 2013

Од Википедија — слободната енциклопедија
XVII Средоземни игри
Мерсин 2013
XVII Средоземни игри Мерсин 2013
Град домаќин Мерсин, Турција
Број на држави 24
Број на спортисти над 4.000
Број на спортови 27
Број на натпревари 264
Отворање {{{Отворање}}}
Затворање 30 јуни 2013
Стадион Олимписки стадион, Мерсин

XVII Средоземни игри се одржале во Мерсин, Турција од 20 јуни до 30 јуни 2013. Одлуката била донесена на 27 октомври 2007 г. во Пескара, градот домаќин на игрите, коишто се одржале во 2009. Игрите требало да се одржат во грчките градови Лариса и Волос, но потоа беило објавено дека им е одземено правото да бидат домаќини на игрите.

Кандидатите за градови-домаќини биле:

Се очекува на игрите да учествуваат над 4.000 спортисти од 24 земји, а медали ќе бидат доделени во 260 дисциплини во 27 спортови.

Земји-учеснички[уреди | уреди извор]

Сите 24 земји учеснички настапуваат на игрите[4][5]. Ова е првпат на игрите да настапат толку земји. Македонија за првпат учествува на игрите.[6]

Спортови[уреди | уреди извор]

Официјално, натпревари се одржуваат во следниве спортови:

 ●  Церемонија на отворање  ●  Натпревари  ●  Финални наптревари  ●  Церемонија на затворање
јуни
Sport 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Церемонии    ●       ●   
Стреличарство    ●       2       2   
Спортска гимнастика    1       1       2       10   
Атлетика    9       10       12       13   
Бадминтон    ●       ●       ●       ●       2       2   
Кошарка    ●       ●       ●       ●       1   
Одбојка на песок    ●       ●       ●       2   
Бочање    ●       2       4       2       2   
Бокс    ●       ●       ●       ●       10   
Кану и кајак    ●       3       3   
Велосипедизам    1       1   
Мечување    3       3   
Фудбал    ●       ●       ●       ●       ●       1   
Ракомет    ●       ●       ●       ●       ●       ●       ●       1       1   
Џудо    5       5       4   
Карате    7       3   
Ритмичка гимнастика    ●       1   
Веслање    ●       ●       7   
Едрење    ●       ●       ●       ●       ●       4   
Стрелаштво    3       3       1       3       2       1   
Пливање    9       7       10       8       6   
Пинг-понг    ●       ●       2       ●       2   
Теквондо    3       3       2   
Тенис    ●       ●       ●       ●       2       2   
Одбојка    ●       ●       ●       ●       ●       ●       ●       ●       1       1   
Ватерполо    ●       ●       ●       ●       1   
Скијање на вода    ●       2   
Кревање тегови    6       6       4       4       6       2   
Борење    4       3       6       4       3   

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

  земја-домаќин (Турција)
Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  Италија 43 35 38 116
2  Турција 24 22 20 66
3 Египет Египет 16 13 14 43
4  Шпанија 15 18 20 53
5  Франција 15 15 26 56
6  Грција 7 9 17 33
7  Србија 7 8 5 20
8  Словенија 7 7 5 19
9 Тунис Тунис 5 15 16 36
10  Хрватска 3 3 5 11
Вкупно 148 149 188 485


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Официјално мрежно место со кандидатурата за градот Мерсин“. Архивирано од изворникот на 2008-12-04. Посетено на 2009-08-26.
  2. „Официјално мрежно место со кандидатурата на градот Волос“. Архивирано од изворникот на 2009-04-20. Посетено на 2021-08-15.
  3. „Официјално мрежно место со кандидатурата на градот Риека“. Архивирано од изворникот на 2007-10-11. Посетено на 2021-08-15.
  4. „N.O.Cs“. Cijm.org.gr. International Committee of Mediterranean Games. Посетено на 18 January 2013.
  5. „Participating Countries“. Cijm.org.gr. International Committee for the Mediterranean Games. Архивирано од изворникот на 2013-01-23. Посетено на 18 January 2013.
  6. „Mediterranean Games“ (PDF). Cijm.org.gr. International Committee of Mediterranean Games. Посетено на 18 January 2012.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]