Прејди на содржината

Средоземни игри 2022

Од Википедија — слободната енциклопедија
XIX Средоземни игри
Оран 2022
Град домаќин Оран, Алжир
Број на држави 26
Број на спортисти 3.390
Број на спортови 24
Број на натпревари 244
Отворање {{{Отворање}}}
Затворање 6 јули 2022
Стадион Спортски комплекс, Оран

XIX Средоземни игри се одржаа во Оран, Алжир, од 25 јуни до 6 јули 2022 година. Одлуката беше донесена на 27 август 2015 година во Пескара (Италија).

Кандидатите за градови-домаќини биле:

На Игрите ќе учествуваат 3390 спортисти од 26 земји, а медали ќе бидат доделени во 244 дисциплини во 24 спортови.

Земји-учеснички

[уреди | уреди извор]

Сите 26 земји учеснички настапуваат на игрите. Ова е првпат на игрите да настапат толку земји.

Освојувачи на медали

[уреди | уреди извор]
  земја-домаќин (Алжир)
Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  Италија 48 50 61 159
2  Турција 45 26 37 108
3  Франција 21 24 36 81
4  Алжир 20 17 16 53
5  Шпанија 16 25 25 66
6 Египет Египет 13 15 23 51
7  Србија 13 7 11 31
8  Грција 10 11 10 31
9  Португалија 7 10 8 25
10 Тунис Тунис 6 8 13 27
11  Словенија 6 8 9 23
12  Хрватска 6 7 10 23
13  Кипар 5 2 7 14
14 Сирија Сирија 4 3 0 7
15 Мароко Мароко 3 13 17 33
16  Косово 3 0 3 6
17  Сан Марино 2 1 3 6
18  Албанија 2 1 1 4
19  Босна и Херцеговина 2 0 6 8
20  Црна Гора 1 4 2 7
21 Македонија Македонија 1 0 2 3
22  Монако 1 0 0 1
23  Малта 0 1 0 1
24 Либија 0 0 1 1
Вкупно 235 233 301 769


Надворешни врски

[уреди | уреди извор]