Средоземни игри 2009

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
XVI Средоземни игри
Пескара 2009
Град домаќин Пескара, Италија
Број на држави 23
Број на спортисти
Број на спортови 28
Број на натпревари
Отворање {{{Отворање}}}
Затворање 5 јули 2009
Стадион Стадион Адриатико

XVI Средоземни игри се одржаа во Пескара, Италија од 26 јуни до 5 јули 2009. На игрите учествуваа спортисти од 23 земји, кои се натпреварувале во 28 спортови.

Земји-учеснички[уреди | уреди извор]

Спортови[уреди | уреди извор]

Изградба на Средоземното село, април 2009

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Табелата е составена според бројот на освоени златни медали. При ист број на златни медали, се зема предвид вкупниот број на сребрени, а потоа и вкупниот број на бронзени медали. При еднаков број на освоени златни, сребрени и бронзени медали, местото е исто за сите земји со ваков резултат, при што во табелата се подредени по азбучен редослед. Овој систем го користи и МОК.

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  Италија (домаќин) 64 49 63 176
2  Франција 48 53 39 140
3  Шпанија 28 21 34 83
4  Турција 20 19 26 65
5  Грција 19 14 31 64
6 Тунис Тунис 13 11 13 37
7 Египет Египет 11 10 13 34
8  Србија 9 13 13 35
9  Словенија 7 9 10 26
10 Мароко Мароко 6 9 6 21
11  Хрватска 5 12 11 28
12  Кипар 3 4 1 8
13  Албанија 2 4 0 6
14  Алжир 2 3 12 17
15 Сирија Сирија 2 3 7 12
16 Црна Гора Црна Гора 2 2 3 7
17  Сан Марино 1 3 2 6
18 Flag of Libya.svg Либија 1 0 6 7
19  Босна и Херцеговина 0 3 5 8
20  Малта 0 1 0 1
-  Монако 0 1 0 1
Вкупно 243 244 295 782

Надворешни врски[уреди | уреди извор]