Средоземни игри 2005

Од Википедија — слободната енциклопедија
XV Средоземни игри
Алмерија 2005
Град домаќин Алмерија, Шпанија
Број на држави 21
Број на спортисти 3.214
Број на спортови 27
Број на натпревари 258
Отворање {{{Отворање}}}
Затворање 3 јули 2005
Стадион Стадион за Средоземните игри

XV Средоземни игри се одржаа во Алмерија, Шпанија од 24 јуни до 3 јули 2005. На игрите учествуваа 3.214 спортисти (2.134 мажи и 1.080 жени) од 21 земја, кои се натпреварувале во 258 дисциплини во 27 спортови.

Маскота[уреди | уреди извор]

Маскота на игрите беше шареното Индало, што претставува пештерски цртеж, којшто можеби отсликува човек, кој држи лак над неговата глава. индалете, којшто е инспириран од претходната фогура има многу помлад изглед.

Зњмји-учснички[уреди | уреди извор]

Спортови[уреди | уреди извор]

Ова се спортовите, во окои се натпреваруваа учесниците на овие Средоземните игри:[1]

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Табелата е составена според бројот на освоени златни медали. При ист број на златни медали, се зема предвид вкупниот број на сребрени, а потоа и вкупниот број на бронзени медали. При еднаков број на освоени златни, сребрени и бронзени медали, местото е исто за сите земји со ваков резултат, при што во табелата се подредени по азбучен редослед. Овој систем го користи и МОК.

Место Земја Злато Сребро Бронза Total
1  Италија 57 40 56 153
2  Франција 56 51 46 153
3  Шпанија (домаќин) 45 59 48 152
4  Турција 20 24 29 73
5 Египет Египет 15 10 18 43
6  Грција 13 15 31 59
7 Тунис Тунис 13 7 15 35
8  Словенија 10 8 17 35
9  Алжир 9 5 11 25
10  Србија и Црна Гора 8 9 15 32
11  Хрватска 5 10 11 26
12 Мароко Мароко 3 6 3 12
13 Сирија Сирија 1 5 5 11
14  Кипар 1 4 2 7
15  Босна и Херцеговина 1 2 3 6
16 Либија 1 0 1 2
17  Албанија 0 2 4 6
18  Сан Марино 0 1 0 1
19  Малта 0 0 1 1
Вкупно 258 258 316 832

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2007-11-09. Посетено на 2009-08-26.
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2007-11-09. Посетено на 2009-08-26.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]