Карате

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Карате е јапонска боречка вештина која ги користи сите делови на телото со цел за самоодбрана. Зборот на јапонски значи празна рака. Се појавува во 16 век во древна Јапонија.Прв почнал да ја усовршува,негува и предава од колено на колено,големиот учител (sensej) Окинава. Каратето содржи повеке стилови како што се Wado-Ryu(kai), Shotokan, Kenpo, Wado Kai и други. Прв што почнал да ги усовршува овие стилови се викал Фунакоши Гичин во 20 век. Ударите во каратето се превземени од кинескиот бокс (кунг фу). Притрпеле мали промени од страна на aмериканците и земјите од Азија.

Термини од карате[уреди | уреди извор]

јапонски јазик - македонски јазик;
Реи - поздрав на учителот
Осс - поздрав кон партнер,ученик
Јои - спремај се
Хаџиме - почни
Јаме - стоп
Мавате - ротација
Сенсеи - учител
Семпаи - поздрав кон стар мајстор
Киме - испуштање воздух за време на удар
Камаи - борбен став
Доџо - просторија за вежбање на Јапонска боречка вештина
Киае - гласен извик при важен удар
ваза - техника
учи ваза - удар
џодан - глава
чудан - тело
ич - еден
ни - два
сан - три
ши - четири
го - пет
рук - шест
шич - седум
хач - осум
ку - девет
џу - десет

Soccer template.gif Оваа статија од областа на спортот е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!