Средоземни игри 1959

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
III Средоземни игри
Бејрут 1959
Град домаќин Бејрут, Либан
Број на држави 11
Број на спортисти 792
Број на спортови 17
Број на натпревари 106
Отворање {{{Отворање}}}
Затворање 23 октомври 1959
Стадион

III Средоземни игри се одржале во Бејрут, Либан. На игрите учествуваче 792 спортисти (сите мажи) од 10 земји-учеснички. Настанот се одржал од 11 до 23 октомври 1959.

По одржувањето на првите две Средоземните игри во Африка и Европа, ова биле првите игри кои се одржале во Азија. Со тоа, првите три Средоземни игри биле одржани во трите континенти, од кои се сите земји-учеснички.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Табелата е составена според бројот на освоени златни медали. При ист број на златни медали, се зема предвид вкупниот број на сребрени, а потоа и вкупниот број на бронзени медали. При еднаков број на освоени златни, сребрени и бронзени медали, местото е исто за сите земји со ваков резултат, при што во табелата се подредени по азбучен редослед. Овој систем го користи и МОК.

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  Франција 26 27 16 69
2 Обединети Арапски Емирати Обединети Арапски Емирати 23 21 30 74
3  Турција 13 8 1 22
4  Италија 12 5 4 21
5 СФРЈ СФР Југославија 11 9 8 28
6 Flag of Greece (1828-1978).svg Грција 8 9 13 30
7 Flag of Spain (1945 - 1977).svg Шпанија 5 12 12 29
8 Либан Либан (домаќин) 3 10 17 30
9 Тунис Тунис 3 2 1 6
10 Мароко Мароко 2 3 2 7
Вкупно 106 106 104 316

Надворешни врски[уреди | уреди извор]