Прва македонска ракометна лига

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Прва македонска ракометна лига
ЗемјаМакедонија Македонија
КонфедерацијаЕХФ
Создадена1992
Број на екипи8 (Група А)
8 (Група Б)
Унапредување воСупер лига
Ниво на пирамидата2. ранг
Домашен куп(ови)Куп на Македонија
Handball current event.svg Прва македонска ракометна лига 2020/21

Првата македонска ракометна лига - второто по ред ракометно натпреварување во Македонија, по Супер лигата.

Моментални учесници[уреди | уреди извор]

Ова е списокот на клубови кои се натпреваруваат во сезоната 2020/21.

Група А[уреди | уреди извор]

Екипа Град
Аеродром Скопје
Борец Велес
Драчево Драчево
Јехона Гостивар
Кичево 2020 Кичево
Преспа 2015 Ресен
Риниа М Скопје
Шампион Скопје

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Град
Вардар Неготино Неготино
Делчево-Вардар Делчево
Куманово Куманово
Македонија Ѓорче Петров Скопје
Металург-РА Скопје
Партизан 2016 Спорт Гевгелија
Текстилец Штип
Скопје 2020 Скопје

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]