Владимир Темелков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Владимир Темелков
Лични податоци
Роден(а) 26 март 1980(1980-03-26)(44 г.)
Титов Велес, СР Македонија, СФРЈ
Националност Македонец
Спорт Ракомет
Висина 1.86 м
Тежина 88 кг
Позиција Десно крило
Клупски податоци
Број 2
Сениорски клубови
1998–2003
2003–2005
2005–2008
2008–2009
2009–2011
2011–
Македонија Пелистер
Германија Фулинген
Германија Вилштад-Ортенау
Германија Балинген
Германија Ортенау
Луксембург Кјеринг
Репрезентација 1
   Македонија 78 (243)
1 Податоците за репрезентативни настапи и постигнати голови важат
за 29 јануари 2012

Владимир Темелков (роден на 26 март 1980 во Титов Велес) ― македонски поранешен ракометар кој играл за луксембуршкиот клуб Кјеринг.

Темелков бил дел од составот на македонската репрезентација на Светското првенство 2009 во Хрватска и на тоа првенство тој постигнал 35 голови. Тој исто така бил дел од составот на македонската репрезентација кој го освоил петтото место на Европското првенство 2012 во Србија.

Наводи[уреди | уреди извор]