Филип Лазаров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Филип Лазаров
Filip Lazarov
Лични податоци
Име и презиме Филип Лазаров
Роден(а) 21 април 1985 (1985-04-21) (37 г.)
Свети Николе, Југославија
Националност Македонија Македонец
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина 1,96 м
Тежина 94 кг
Позиција лев бек
Клупски податоци
Тековен клуб РК Вардар
Број 17
Сениорски клубови
2003-2006
2006-2007
2007-2011
2011
2011-
Македонија РК Металург Скопје
Унгарија РК ПЛЕР
Македонија РК Металург Скопје
Македонија РК Пелистер
Македонија РК Вардар ПРО
Репрезентација 1
  Македонија Македонија 45 (103)
1 Податоците за репрезентативни настапи и постигнати голови важат
за 29 јануари 2012

Филип Лазаров (21 април 1985 во Свети Николе) е македонски ракометар кој игра за екипата на РК Вардар од Скопје. Тој е помлад брат на македонски ракометар Кире Лазаров.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Филип по стапките на брат му“. Дневник. 6 јуни 2007, 16:54. Посетено на 2011-06-10. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]