Борко Ристовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Борко Ристовски
Лични податоци
Име и презиме Борко Ристовски
Роден(а) 2 ноември 1982
Скопје, Југославија
Националност Македонија Македонец
Спорт Ракомет
Висина 1,90 м
Тежина 98 кг
Позиција голман
Клупски податоци
Тековен клуб Рајн-Некар Левен
Број 12
Сениорски клубови
1995-1997
1997-1999
1999-2000
2000-2001
2001-2003
2003-2006
2006-2007
2007
2007-2010
2010-2012
2012-2014
2014
2014-2015
2015-2016
2016-2018
2018-2020
2020-2023
РК Работнички
РК Југ
РК Македонија *
РК Југ (позајмница)
РК Вардар Ватростална
РК Металург Скопје
РК Теукро
РК Алгесирас
РК Металург
РК Вардар
РК Гумерсбах
Ал Ахли
Кретеј
Рајн-Некар Левен
РК Барселона
С.Л. Бенфика
РК Вардар
Репрезентација 1
  Македонија Македонија 118 (3)
1 Податоците за репрезентативни настапи и постигнати голови важат
за 29 јануари 2012

Борко Ристовски (р. 2 ноември 1982 во Скопје, Југославија) —поранешен македонски ракометар и поранешен репрезентативец кој моментално ја извршува фукнцијата на директор во РК Вардар

Наводи[уреди | уреди извор]