Прејди на содржината

Филип Талески

Од Википедија — слободната енциклопедија
Филип Талески
Лични податоци
Спорт Ракомет

Филип Талески (роден на 28 март 1996 година) — македонски ракометар кој игра за Бенфика и македонската репрезентација.[1][2][3]

Учествувал на Светското првенство во ракомет за мажи во 2017 година [4], како и на Светското првенство во ракомет за јуниори во 2017 година.[5]

Успеси[уреди | уреди извор]

  • Рајн-Некар Ловен
    • Германска ракометна лига : (2016–17)
    • Германски ракометен куп : (2017–18)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2017 World Championship roster“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-01-13. Посетено на 2020-01-10.
  2. EHF profile[мртва врска]
  3. „RK Metalurg profile“. Архивирано од изворникот на 2014-10-24. Посетено на 2020-01-10.
  4. „архивски примерок“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-12-18. Посетено на 2020-01-10.
  5. „архивски примерок“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-08-05. Посетено на 2020-01-10.