Прејди на содржината

Никола Маркоски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Никола Маркоски
Лични податоци
Роден(а) 22 мај 1990(1990-05-22)(34 г.)
Струга, СР Македонија, СФРЈ
Спорт Ракомет
Висина  м
Тежина 113
Позиција пикер
Клупски податоци
Сениорски клубови
РК Вардар Македонија

Никола Маркоски (роден на 22 мај 1990)[1]) ― македонски ракометар.

Животопис[уреди | уреди извор]

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

Никола Маркоски настапувал за екипите на РК Вардар и РК Металург. Во февруари 2015 година, по големата финансиска криза во Металург, кога клубот го напуштиле речиси сите играчи од првиот тим, тој потпишал за струмичкиот клуб РК Зомимак М.[2][3]

Исто така, Маркоски бил дел од ракометната репрезентација на Македонија со која настапил на Европското првенство во 2014 година и на Светското првенство во 2015 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2013-03-28. Посетено на 2011-06-14.
  2. „Браќата Марковски и Георгиевски ќе ја завршат сезоната во Зомимак“, Дневник, петок, 27 февруари 2015, стр. 24.
  3. „Никола Маркоски во Зомимак-М“, Утрински весник, година XVI, број 4721, петок, 27 февруари 2015, стр. 23.