Суперкуп на Македонија (ракомет)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Моментална сезона или издание:
Суперкуп на Македонија (ракомет) 2019
СпортРакомет
Основана2017
Број на екипи2
ДржаваМакедонија
Тековен првакВардар (3. титула)
Најмногу титулиВардар (3 титули)
Поврзани натпреварувањаСупер лига
Куп на Македонија
ОсновачРФМ
Порталmacedoniahandball.com.mk

Суперкупот на Македонија во ракометракометен турнир кој се одржува годишно. Тоа е трета најважна национална титула во македонскиот ракомет после титулата во Суперлигата и Купот на Македонија. Во него учествуваат освојувачот на Супер лигата и Купот. Моментален првак е Вардар кој воедно е и најтрофеен клуб со три титули.

Претходни прваци[уреди | уреди извор]

Издание Домаќин Првак Резултат Вицепрвак
2017 Спортски центар Јане Сандански,
Скопје
Вардар 30:25 Еурофарм Работник
2018 Игралиште Женска Плажа,
Струга
Вардар 33:24 Металург
2019 Спортска сала Куманово,
Куманово
Вардар 26:24 Металург

Освојувачи на медал[уреди | уреди извор]

Место Клуб Првак Година Вицепрвак Година
1. Вардар 3 2017, 2018, 2019 / /
2. Металург / / 2 2018, 2019
3. Еурофарм Работник / / 1 2017

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]