Женска кошаркарска репрезентација на Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Македонија

Ранг листа на ФИБА: 75. (33. во Европа)
согласно 21 август 2023[1]
Член на ФИБА од: 1993
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: КФМ
Тренер: Александар Ашаданов
Прекар: Црвено-жолти
Олимписки игри
Учества 0
Медали 0
Светско првенство
Учества 0
Медали 0
н/п
Учества н/п
Медали 0
Дресови
Светли jersey
Team colours
Светли
Темни jersey
Team colours
Темни


Женската кошаркарска репрезентација на Македонија, позната и како „Репрезентација А Жени“, ― спортска репрезентација која ја претставува Македонија во кошарка во женска конкуренција. Репрезентацијата е под покровителство на Кошаркарската федерација на Македонија (КФМ).

Натпреварувања[уреди | уреди извор]

Олимписки игри[уреди | уреди извор]

Југославија СР Македонија 1980 (3) , 1984 (6), 1988 (2)

Година Рунда Место О.Н. Поб. Пор.
Шпанија 1992 Не можеле да учествуваат
САД 1996 Не можеле да учествуваат
Европското првенство службело како
квалификации за турнирот
Тие не обезбедиле пласман за Евробаскет
Австралија 2000
Грција 2004
Кина 2008
Обединето Кралство 2012
Бразил 2016
Јапонија 2020
Франција 2024 Ќе биде утврдено
Вкупно 0 титули 0 0 0 0

Светско првенство[уреди | уреди извор]

Југославија СР Македонија 1959 (4), 1964 (6), 1967 (6), 1983 (8), 1990 (2)

Година Рунда Место О.Н. Поб. Пор.
Австралија 1994 Не можеле да учествуваат
Европското првенство службело како
квалификации за турнирот
Тие не обезбедиле пласман за Евробаскет
САД 1996
Германија 1998
Кина 2002
Бразил 2006
Чешка 2010
Турција 2014
Шпанија 2018
Австралија 2022
Германија 2026 Ќе биде утврдено
Вкупно 0 титули 0 0 0 0
Во рамките на репрезентацијата на Југославија (1948-1991).

Европско првенство[уреди | уреди извор]

Југославија СР Македонија 1954(5),1956(9),1958(4),1960(5),1962(5),1964(7)
1966(6),1968(2),1970(3),1972(8),1974(8),1976(5),1978(2)
1980(3),1981(4),1983(4),1985(5),1987(2),1989(4),1991(2)

Година Рунда Место О.Н. Поб. Пор.
Италија 1993 Не можеле да учествуваат
Чешка 1995 Не учествувале
Унгарија 1997
Полска 1999
Франција 2001 Б дивизија
Грција 2003 Не учествувале
Турција 2005 Б дивизија
Италија 2007 Не учествувале
Латвија 2009 Б дивизија
Полска 2011 Не учествувале
Франција 2013
УнгаријаРоманија 2015 Не обезбедиле пласман
Чешка 2017 Не учествувале
ЛатвијаСрбија 2019 Не обезбедиле пласман
ФранцијаШпанија 2021 Исфрлени
ИзраелСловенија 2023 Не обезбедиле пласман
Вкупно 0/3 0 0 0
Македонија-Србија во квалификациите за Европското првенство 2025, СРЦ Кале, 12 ноември 2023.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


  1. FIBA WORLD RANKING PRESENTED BY NIKE