Машка ракометна репрезентација на Германија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Германија Германија
Shirt badge/Association crest
Податоци
Сојуз Ракометна федерација
на Германија
(DHB)
Тренер Кристијан Прокоп
Капитен Уве Генсхајмер
Најмногу голови Франк-Михаел Вал (1412)
Бои
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Летни олимписки игри
Настапи 11 (првпат во 1936)
Најдобар резултат 1. место (1936)
Светско првенство
Настапи 24 (првпат во 1938)
Најдобар резултат 1. место (1938, 1978, 2007)
Европско првенство
Настапи 12 (првпат во 1994)
Најдобар резултат 1. место (2004, 2016)
Последна поднова на податоците: 28 јануари 2018.

Машката ракометна репрезентација на Германија — национална репрезентација која ја претставува Германија на меѓународни ракометни натпревари, управувана од ракометната федерација на Германија. Во досегашната историја, Германија трипати била светски шампион, двапати европски шампион и еднаш олимписки шампион.

Одликувања[уреди | уреди извор]

Натпреварување Вкупно
Летни олимписки игри 1 2 1 4
Светски првенства 3 2 1 6
Европски првенства 2 1 1 4
Вкупно 6 5 3 14

Меѓународни учества[уреди | уреди извор]

Олимписки игри[уреди | уреди извор]

Игри Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ
Германија 1936 Финале 1. место 5 5 0 0 96 19
Западна Германија 1972 Главна фаза 6. место 6 2 1 3 82 89
Канада 1976 Полуфинале 4. место 6 4 0 2 115 97
СССР 1980 Не се квалификувала
САД 1984 Финале 2. место 6 5 0 1 131 113
Јужна Кореја 1988 Не се квалификувала
Шпанија 1992 Групна фаза 10. место 6 1 1 4 116 123
САД 1996 Групна фаза 7. место 6 4 0 2 144 128
Австралија 2000 5./6. место 5. место 8 5 1 2 203 180
Грција 2004 Финале 2. место 8 5 0 3 216 181
Кина 2008 Групна фаза 9. место 5 2 1 2 126 130
Обединето Кралство 2012 Не се квалификувала
Бразил 2016 3./4. место 3. место 8 6 0 2 246 216
Вкупно 11/13 1 титула 64 39 4 21 1473 1276

Светски првенства[уреди | уреди извор]

Година Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ
Трет Рајх 1938 Финале 1. место 3 3 0 0 23 9
Шведска 1954 Финале 2. место 4 3 0 1 61 30
Источна Германија 1958 3./4. место 3. место 4 3 0 1 149 70
Западна Германија 1961 3./4. место 4 место 6 4 0 2 107 64
Чехословачка 1964 3./4. место 4 место 6 3 1 2 96 86
Шведска 1967 Четвртфинале 6. место 5 3 0 2 158 139
Франција 1970 Четвртфинале 5. место 6 5 0 1 88 81
Источна Германија 1974 Групна фаза 9. место 6 4 0 2 126 100
Данска 1978 Финале 1. место 6 4 2 0 105 86
Западна Германија 1982 Главна фаза 7. место 7 4 1 2 128 123
Швајцарија 1986 Главна фаза 7. место 7 4 0 3 134 135
Чехословачка 1990 Не се квалификувала
Шведска 1993 Главна фаза 6. место 7 3 2 2 154 154
Исланд 1995 Полуфинале 4. место 9 7 0 2 221 184
Јапонија 1997 Не се квалификувала
Египет 1999 Четвртфинале 5. место 9 8 0 1 244 182
Франција 2001 Четвртфинале 8. место 8 3 1 4 233 189
Португалија 2003 Финале 2. место 9 7 1 1 306 219
Тунис 2005 Главна фаза 9. место 9 5 1 3 323 232
Германија 2007 Финале 1. место 10 9 0 1 304 260
Хрватска 2009 Главна фаза 5. место 8 4 2 2 232 202
Шведска 2011 Главна фаза 11. место 7 5 0 4 268 246
Шпанија 2013 Четвртфинале 5. место 7 5 0 2 200 176
Катар 2015 Четвртфинале 7. место 9 6 1 2 250 221
Франција 2017 Осминафинале 9. место 6 5 0 1 170 128
Данска/Германија 2019 Квалификувана како домаќин
Вкупно 24/26 3 титули 143 98 10 35 3580 2869

Европски првенства[уреди | уреди извор]

Година Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ
Португалија 1994 9./10. место 9. место 6 2 1 3 135 131
Шпанија 1996 7./8. место 8. место 6 1 1 4 131 135
Италија 1998 3./4 место 3. место 7 5 0 2 177 159
Хрватска 2000 9./10. место 9. место 6 1 2 3 129 136
Шведска 2002 Финале 2. место 8 5 1 2 201 188
Словенија 2004 Финале 1. место 8 6 1 1 244 208
Швајцарија 2006 5./6. место 5. место 7 5 1 1 223 193
Норвешка 2008 3./4. место 4. место 8 4 0 4 224 224
Австрија 2010 Главна фаза 10. место 6 1 2 3 157 165
Србија 2012 Главна фаза 7. место 6 2 1 3 156 156
Данска 2014 Не се квалификувала
Полска 2016 Финале 1. место 8 7 0 1 223 200
Хрватска 2018 Главна фаза 9. место 6 2 2 2 156 145
Вкупно 12/13 2 титули 87 42 13* 32 2312 2196

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Состав за Европското првенство 2018.[1]

Тренер: Кристијан Прокоп

Бр. Поз. Име и презиме Датум на раѓање (возраст) Висина Настапи Голови Клуб
3 ЛК Уве Генсхајмер 26 октомври 1986(1986-10-26)(37 г.) 1.88 m 151 691 Франција Париз Сен-Жермен
6 ЛБ Фин Лемке 30 април 1992(1992-04-30)(31 г.) 2.10 m 63 22 Германија Мелсунген
7 П Патрик Винчек 22 март 1989(1989-03-22)(35 г.) 2.00 m 113 255 Германија Кил
9 ДК Тобијас Рајхман 27 мај 1988(1988-05-27)(35 г.) 1.88 m 75 212 Германија Мелсунген
12 ГО Силвио Хајневетер 21 октомври 1984(1984-10-21)(39 г.) 1.94 m 172 2 Германија Фуксе Берлин
13 П Хендрик Пекелер 2 јули 1991(1991-07-02)(32 г.) 2.03 m 77 114 Германија Рајн-Некар Левен
17 ДБ Штефен Вајнхолд 19 јули 1986(1986-07-19)(37 г.) 1.91 m 106 270 Германија Кил
19 П Бастијан Рошек 24 февруари 1991(1991-02-24)(33 г.) 1.90 m 4 1 Германија Лајпциг
20 СБ Филип Вебер 15 септември 1992(1992-09-15)(31 г.) 1.94 m 17 50 Германија Лајпциг
23 ЛБ Штефен Фет 4 април 1990(1990-04-04)(34 г.) 1.95 m 63 131 Германија Фуксе Берлин
24 ДК Патрик Грецки 4 јули 1989(1989-07-04)(34 г.) 1.89 m 123 325 Германија Рајн-Некар Левен
25 ДБ Каи Хефнер 10 јули 1989(1989-07-10)(34 г.) 1.92 m 63 143 Германија Хановер-Бургдорф
26 ЛБ Максимилијан Јанке 28 февруари 1993(1993-02-28)(31 г.) 1.96 m 7 1 Германија Лајпциг
33 ГО Андреас Волф 3 март 1991(1991-03-03)(33 г.) 1.98 m 64 9 Германија Кил
34 ЛК Руне Дамке 10 април 1993(1993-04-10)(31 г.) 1.90 m 38 68 Германија Кил
35 ЛБ Јулиус Кун 1 април 1993(1993-04-01)(31 г.) 1.98 m 43 147 Германија Мелсунген
48 П Јаник Колбахер 19 јули 1995(1995-07-19)(28 г.) 1.93 m 43 81 Германија Вецлар
95 СБ Паул Друкс 7 февруари 1995(1995-02-07)(29 г.) 1.92 m 63 123 Германија Фуксе Берлин

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2018 European Championship roster“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-01-13. Посетено на 2018-04-01.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]