Европско првенство во ракомет за мажи 2002

Од Википедија — слободната енциклопедија
2002 Европско првенство во ракомет за мажи
Податоци за турнирот
Домаќини Шведска
Датуми25 јануари–3 февруари
Екипи16 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 6 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак{{country data  Шведска

| flaglink/core | variant = | size = | name = | altlink = Машка ракометна репрезентација на | altvar = handball

}} (4. титула)
Второпласиран Германија
Третопласиран Данска
Четвртопласиран Исланд
Статистикa за турнирот
Најдобар стрелец Олафур Стефансон (ISL)
(58 голови)

Европското петто првенство во ракомет за мажи во 2002 година се одржа во Шведска од 25 јануари до 3 февруари 2002 година.

Тимови[уреди | уреди извор]

Група A Група B Група C Група D
 Чешка  Русија  Шпанија  Франција
 Полска Израел Израел  Швајцарија  Хрватска
 Шведска  Данска  Исланд  Германија
 Украина  Португалија  Словенија Сојузна Република Југославија Југославија

Домаќини[уреди | уреди извор]

Група Град Сала Капацитет
A и I Гетеборг Скандинавиум 12,000
B Хелсингборг Идротенс Хус 2,700
C Сковде Сковде Арена 2,500
D Јеншепинг Арена Кинарпс 7,000
II Вестерос Вестерсхален 5,000
Финална фаза Стокхолм Глобен Арена 14,500

Прелиминарна фаза[уреди | уреди извор]

Првите три тима од секоја група продолжуваат кон главната фаза. Останатите тимови играат меѓу себе за позиции од 13 до 16 место.

Група A[уреди | уреди извор]

Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Пое
 Шведска 3 3 0 0 86 63 +23 6
 Чешка 3 2 0 1 77 82 -5 4
 Украина 3 1 0 2 78 80 -2 2
 Полска 3 0 0 3 67 83 -16 0
25 јануари 2002
 Полска 24 – 25  Чешка
 Шведска 27 – 21  Украина
26 јануари 2002
 Чешка 22 – 31  Шведска
 Украина 30 – 23  Полска
27 јануари 2002
 Украина 27 – 30  Чешка
 Шведска 28 – 20  Полска

Група B[уреди | уреди извор]

Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Пое
 Данска 3 2 1 0 81 71 +10 5
 Русија 3 2 1 0 80 70 +10 5
 Португалија 3 1 0 2 65 70 -5 2
Израел Израел 3 0 0 3 67 82 -15 0
25 јануари 2002
 Португалија 26 – 15 Израел Израел
 Русија 25 – 25  Данска
26 јануари 2002
Израел Израел 26 – 27  Русија
 Данска 27 – 20  Португалија
27 јануари 2002
 Русија 28 – 19  Португалија
 Данска 29 – 26 Израел Израел

Група C[уреди | уреди извор]

Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Пое
 Исланд 3 2 1 0 88 71 +17 5
 Шпанија 3 2 1 0 73 66 +7 5
 Словенија 3 0 1 2 79 90 -11 1
 Швајцарија 3 0 1 2 78 91 -13 1
25 јануари 2002
 Словенија 34 – 34  Швајцарија
 Шпанија 24 – 24  Исланд
26 јануари 2002
 Исланд 31 – 25  Словенија
 Швајцарија 22 – 24  Шпанија
27 јануари 2002
 Исланд 33 – 22  Швајцарија
 Шпанија 25 – 20  Словенија

Група D[уреди | уреди извор]

Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Пое
 Германија 3 2 1 0 68 57 +11 5
 Франција 3 2 1 0 66 62 +4 5
Сојузна Република Југославија Југославија 3 1 0 2 75 71 +4 2
 Хрватска 3 0 0 3 70 89 -19 0
25 јануари 2002
 Хрватска 22 – 34 Сојузна Република Југославија Југославија
 Франција 15 – 15  Германија
26 јануари 2002
Сојузна Република Југославија Југославија 20 – 22  Франција
 Германија 26 – 21  Хрватска
27 јануари 2002
 Германија 27 – 21 Сојузна Република Југославија Југославија
 Франција 29 – 27  Хрватска

Втора фаза[уреди | уреди извор]

Првите два тима од секоја група влегуваат во полуфиналето.

Група I[уреди | уреди извор]

Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Пое
 Данска 5 4 1 0 131 113 +18 9
 Шведска 5 4 0 1 141 118 +23 8
 Русија 5 3 1 1 139 118 +21 7
 Чешка 5 2 0 3 126 145 -19 4
 Португалија 5 1 0 4 116 134 -18 2
 Украина 5 0 0 5 112 137 -25 0
29 јануари 2002
 Украина 23 – 28  Португалија
 Чешка 25 – 31  Данска
 Шведска 30 – 26  Русија
30 јануари 2002
 Чешка 20 – 29  Русија
 Украина 17 – 21  Данска
 Шведска 27 – 22  Португалија
31 јануари 2002
 Чешка 29 – 27  Португалија
 Украина 24 – 31  Русија
 Шведска 26 – 27  Данска

Група II[уреди | уреди извор]

Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Пое
 Исланд 5 3 2 0 144 125 +19 8
 Германија 5 3 1 1 116 111 +5 7
 Франција 5 2 2 1 123 109 +14 6
 Шпанија 5 2 1 2 126 122 +4 5
Сојузна Република Југославија Југославија 5 1 1 3 126 139 -13 3
 Словенија 5 0 1 4 118 147 -29 1
29 јануари 2002
 Исланд 26 – 26  Франција
 Словенија 24 – 24 Сојузна Република Југославија Југославија
 Шпанија 18 – 19  Германија
30 јануари 2002
 Исланд 34 – 26 Сојузна Република Југославија Југославија
 Словенија 28 – 31  Германија
 Шпанија 27 – 24  Франција
31 јануари 2002
 Шпанија 32 – 35 Сојузна Република Југославија Југославија
 Словенија 21 – 36  Франција
 Исланд 29 – 24  Германија

Финална фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
2 февруари 2002
   Данска 23  
   Германија 28  
 
3 февруари 2002
       Германија 31
     Шведска 33
Меч за бронзен медал
2 февруари 2002 3 февруари 2002
   Шведска 33    Данска   29
   Исланд 22      Исланд   22

Конечен распоред[уреди | уреди извор]

1.  Шведска
2.  Германија
3.  Данска
4.  Исланд
5.  Русија
6.  Франција
7.  Шпанија
8.  Чешка
9.  Португалија
10. Сојузна Република Југославија Југославија
11.  Украина
12.  Словенија
13.  Швајцарија
14. Израел Израел
15.  Полска
16.  Хрватска

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • eurohandball.com. „2002 Men's European Championship“. Архивирано од изворникот на 2018-08-08. Посетено на 2011-01-24.
  • todor66.com. „Men Handball European Championship 2002“. Посетено на 2011-01-24.